| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część I

Jakie są dotacje na wsparcie działalności eksportowej przedsiębiorstw – część I

Polskie produkty na rynkach zagranicznych wcale nie muszą być czymś niespotykanym. Dzięki środkom europejskim możemy sprawić, że polskie marki będą znane i lubiane również na arenie międzynarodowej.

Polscy przedsiębiorcy niejednokrotnie stają przed dylematem związanym z możliwością rozszerzenia swojej działalności na rynki zagraniczne. Za podjęciem decyzji o wejściu na rynek zagraniczny przemawiają argumenty związane z możliwością zaprezentowania swojej oferty produktowej i usługowej na szerszym rynku czy nawiązania nowych kontaktów handlowych. Przeszkodą w podjęciu takiej decyzji bywa zazwyczaj konieczność poniesienia znacznych kosztów finansowych. Z pomocą może tu przyjść Unia Europejska, która oferuje szereg instrumentów wspierających działalność eksportową przedsiębiorców na arenie międzynarodowej. Poniżej przedstawiono tylko kilka z nich.

Paszport do eksportu

Działalność proeksportowa wspierana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Środki skierowane są do przedsiębiorców posiadających swoją siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i którzy zamierzają rozpocząć działalność eksportową na rynkach zagranicznych lub taką działalność prowadzą, ale planują ją rozszerzyć. Musimy pamiętać, że przedsiębiorstwo może otrzymać dofinansowanie tylko na jeden projekt, który trwa nie dłużej niż 24 miesiące. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 200 tys. zł, którą można przeznaczyć na pokrycie 50% całkowitych kosztów kwalifikowalnych związanych z rozwojem działalności eksportowej. Ubieganie się o środki na wsparcie działalności eksportowej w ramach tego działania ma charakter dwuetapowy. 

Przeczytaj również: Najczęstsze błędy w dokumentacji na wsparcie eksportu – część I

Podczas pierwszego etapu przedsiębiorcy przygotowują tzw. Plany rozwoju eksportu, w których przedstawiają założenia i cele planowanej działalności eksportowej. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, co do planu następuje drugi etap polegający na jego wdrożeniu. Przedsiębiorcy ubiegający się o dofinansowanie w ramach tego działania mogą liczyć na kompleksowe wsparcie obejmujące m.in. doradztwo i szkolenia w zakresie promocji sprzedaży za granicą i promocji eksportu, badania rynków zagranicznych, udziału w imprezach targowo-wystawienniczych (wsparcie to nie obejmuje pomocy publicznej na działalność związaną z wywozem produktów).

Główne założenia do Działania 6.1 "Paszport do eksportu" można znaleźć w Programie Operacyjnym - Innowacyjna Gospodarka oraz w Szczegółowym Opisie Priorytetów POIG. Oba dokumenty można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego pod adresem: http://www.mrr.gov.pl

Polecamy serwis Umowy w firmie

Przedsiębiorcy zainteresowani rozwojem swoich firm poprzez działalność proeksportową mogą również skorzystać ze środków wspólnotowych, organizowanych na poziomie województw. Mowa tu o tzw. Regionalnych Programach Operacyjnych. Inną formą wsparcia tego typu działań są instrumenty finansowe i pozafinansowe oferowane przez Ministerstwo Gospodarki w ramach tzw. programów eksportowych. Szczegółowe informacje dotyczące przykładowych form wsparcia oferowanych w ramach powyższych instrumentów znajdują się w drugiej części artykułu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK