REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady przygotowania wniosku

Zasady przygotowania wniosku o dotację
Zasady przygotowania wniosku o dotację

REKLAMA

REKLAMA

Projekt realizowany przez beneficjenta powinien spełniać określone wymogi, aby informacje go dotyczące mogły być z łatwością przeniesione do wniosku o dofinansowanie.

Ogólne zasady przygotowania projektu

Zwieńczeniem prac przygotowawczych jest rozpoczęcie pracy nad konstrukcją projektu, który zamierza realizować beneficjent, a następnie przeniesienie informacji do formularza wniosku o dofinansowanie projektu.

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczynając pracę nad projektem, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Obserwując dotychczasowe doświadczenia, można wyodrębnić kilka często powtarzających się swoistych grzechów pierworodnych związanych z przygotowaniem projektu.

Po pierwsze, nierealność, czyli chęć rozwiązania wszystkich problemów beneficjenta w ramach jednego projektu. Projekt obejmować powinien ściśle korespondującą ze sobą grupę operacji, które w wyniku wspólnej synergii przyczynią się do polepszenia sytuacji przedsiębiorstwa. Częstym błędem jest łączenie w ramach jednego projektu różnych typów operacji, np. wydatków inwestycyjnych z wydatkami szkoleniowymi — w przypadku, gdy w danym działaniu nie ma możliwości zastosowania cross-financingu. Ponadto beneficjent, planując zakres projektu, często zaczyna swoistą licytację, w wyniku której zakres działań w projekcie przypomina zlepek różnych, często kompletnie niepasujących do siebie, działań. W przypadku wątpliwości, czy w ramach danego działania można coś jeszcze sfinansować, należy zastanowić się nad kwalifikowalnością tego typu wydatku.

Polecamy: Długa droga funduszy unijnych

Drugim błędem jest niewystarczające uzasadnienie projektu niniejszej publikacji. Kolejnymi potknięciami, które mogą zredukować do zera szanse pozyskania dotacji, są: brak powiązania projektu z dokumentami strategicznym, brak analizy struktury projektu, ryzyka projektu i analizy interesariuszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnim błędem, który może popełnić beneficjent, jest niezgodność z wymogami formalnymi. Błąd ten może pojawić się, jeżeli beneficjent zostawi przygotowanie projektu na ostatni możliwy moment.

Dysponując pewną wiedzą negatywną, można pokusić się o zdefiniowanie zasad, którymi charakteryzuje się dobrze przygotowany projekt.

Powinien on być przejrzysty, co oznacza, że struktura zadań projektu powinna być klarowna i zrozumiała, odwołująca się do poszczególnych rezultatów i celów szczegółowych projektu. W ramach struktury organizacyjnej projektu powinny zostać klarownie i wyraźnie przedstawione zakresy obowiązków kadry zarządzającej.

Polecamy: Dla kogo są środki unijne

Artykuł jest fragmentem książki Fundusze Unijne - szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw autorstwa Rafała Kasprzaka. Wydawnictwo Onepress.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA