| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Komisja Europejska: Podróbki można zwalczyć

Komisja Europejska: Podróbki można zwalczyć

Współpraca państw członkowskich UE umożliwiłaby skuteczniejszą ochronę praw własności intelektualnej oraz zwalczanie podrabiania i piractwa. Oba zjawiska stanowią zagrożenie dla gospodarki UE - wymuszają obniżanie cen produktów oryginalnych i utrudniają utrzymanie się na rynku uczciwym producentom. Podróbki często nie spełniają wymogów w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa.

Podrabianie i piractwo przybrały na sile - Internet ułatwia nielegalne pobieranie muzyki, filmów, oprogramowania i innych treści cyfrowych. Tymczasem fałszerze rozwijają działalność i nie poprzestają już na handlu towarami luksusowymi. Sprzedają też produkty będące w powszechniejszym użyciu, takie jak środki żywnościowe, kosmetyki, środki higieniczne, leki i części zamienne do samochodów.

W odpowiedzi na nasilenie się tego zjawiska Komisja proponuje dostosować przepisy UE w zakresie praw własności intelektualnej chroniące utwory literackie i muzyczne oraz dzieła sztuki (prawa autorskie), odkrycia i wynalazki (patenty), a także słowa, zdania, symbole i projekty (znaki towarowe).

Gwarancja autentyczności i bezpieczeństwa

Konsumenci uzyskaliby łatwiejszy dostęp do chronionych dzieł i pewność, że produkty i usługi, za które płacą, są autentyczne i bezpieczne.

Prawa własności intelektualnej mają ogromne znaczenie dla 25 milionów małych i średnich przedsiębiorstw europejskich - chronią ich inwestycje w nowe produkty i usługi, ułatwiają im dostęp do źródeł finansowania i pobudzają uczciwą konkurencję.

Przedsiębiorstwa i wynalazcy zyskaliby na wprowadzeniu prostszego systemu patentowego, gdyż obecny jest zbyt skomplikowany i wymaga ponoszenia wysokich kosztów. Zwiększenie obrotów w handlu legalnymi produktami (w ramach eliminowania z rynku towarów podrobionych i pirackich) podwyższyłoby dochody podatkowe państw członkowskich UE.

Proponowane zmiany obejmują:

  • utworzenie jednolitego systemu ochrony patentowej, dzięki któremu wynalazcy mogliby chronić swoje wynalazki w całej UE za pomocą tylko jednego patentu, co znacznie ograniczy koszty i obciążenia administracyjne
  • zmodernizowanie systemu znaków towarowych, tak by zapewniał skuteczniejszą ochronę i był prostszy, szybszy, efektywniejszy i bardziej spójny
  • ułatwienie dostępu do dzieł chronionych prawem autorskim, zwłaszcza należących do europejskiego dziedzictwa kulturowego i dostępnych w Internecie.

Rozwiązania te obejmują również strategię skuteczniejszego wdrażania prawa w tej dziedzinie na terenie UE, na jej granicach oraz we współpracy z krajami trzecimi. Komisja przedstawi konkretne wnioski legislacyjne w terminie do 2014 r. W 2009 r. kraje UE przechwyciły około 118 mln podrobionych towarów, z czego 18 proc. stanowiło zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Polecamy: Poradnik dla właścicieli sklepów: wyprzedaż a prawa konsumentów

Źródło: KE

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK