| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak finansować działalność gospodarczą

Jak finansować działalność gospodarczą

Każdy, kto decyduje się na zarobkowanie na własne ryzyko i rachunek, musi zabezpieczyć sobie odpowiednie finansowanie przedsięwzięcia. Musi mieć środki obrotowe na bieżącą działalność oraz gromadzić kapitał na rozwój, zwłaszcza inwestycje. Dzięki znajomości prawa można takie środki pozyskać łatwiej oraz rozliczać korzystniej.


Niedawno rozpocząłem działalność gospodarczą. Choć założyłem konto firmowe w banku, poprzez które rozliczam cały obrót, bank twierdzi, że mam za krótką historię, by mieć zdolność kredytową. Czy jednak mógłbym uzyskać kredyt z poręczeniem?

Tak

Przedsiębiorcy, którzy niezbyt długo funkcjonują na rynku, mają często problemy z udowodnieniem swojej wiarygodności kredytowej. Stąd dość ważną grupę specjalnych kredytów stanowią kredyty, w przypadku których nie należy spodziewać się obniżonych odsetek lub jakichkolwiek innych preferencji, są one oprocentowane według pełnych praw rynkowych, ale dzięki poręczeniu określonej instytucji przedsiębiorcy z takiej grupy podwyższonego ryzyka mogą w ogóle o kredyt się ubiegać.

Poręczenie spłaty kredytów ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych udzielane jest w trybie zwykłym, uproszczonym i portfelowym. Dwa pierwsze dotyczą poręczeń, o które przedsiębiorca może ubiegać się bezpośrednio w Banku Gospodarstwa Krajowego. Tryb portfelowy dotyczy poręczeń udzielanych przez BGK innym bankom na kredyty, których banki te udzielają przedsiębiorcom ze swoich zasobów.

O poręczenie lub gwarancję spłaty kredytu lub pożyczki mogą ubiegać się osoby będące rezydentami, takie jak: spółki jawne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, spółdzielnie (w tym mieszkaniowe), jeżeli mają w statucie wpisaną działalność gospodarczą, wspólnoty mieszkaniowe, deweloperzy, przedsiębiorstwa państwowe, stowarzyszenia, fundacje, gminy, osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz rolnicy.

Poręczeniem lub gwarancją mogą być objęte kredyty i pożyczki bankowe przeznaczone m.in. na finansowanie inwestycji, tworzenie nowych miejsc pracy, zorganizowanie własnego miejsca pracy, finansowanie działalności gospodarczej małych i średnich przedsiębiorców.

Podstawa prawna

• Ustawa z 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 174, poz. 1689 z późn. zm.).

Jestem samozatrudnionym od lipca ubiegłego roku i prowadzę działalność usługową. Chciałbym firmę rozwinąć i myślę o sfinansowaniu rozwoju poprzez leasing. Czy mała firma może korzystać tylko z leasingu operacyjnego?

Nie

Przy budowaniu planów długoterminowego finansowania nawet najmniejszej firmy można wykorzystywać wszystkie trzy podstawowe rodzaje leasingu: operacyjny, finansowy oraz zwrotny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK