REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?
Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wielka Brytania uznawana jest za kraj przyjazny dla przedsiębiorców - dzięki liberalnemu prawu, niskim podatkom, wysokiej kwocie wolnej od podatku, niskim składkom ubezpieczeniowym, nieskomplikowanym obowiązkom z zakresu księgowości oraz przyjaznemu nastawieniu urzędów wobec przedsiębiorców. Jednak, bez względu na te pozytywne cechy, przedsiębiorca powinien zdobyć wiedzę, umożliwiającą uniknięcie pomyłek, mogących skutkować przykrymi konsekwencjami.

Własna firma na Wyspach to bardzo dobry pomysł na życie, niemniej jego realizacja powinna zostać poprzedzona uzyskaniem rzetelnych informacji na temat rozwiązań prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Aby ułatwić sobie pracę, zakres niezbędnej wiedzy można podzielić na kilka kategorii.

REKLAMA

1. Prowadzenie firmy w UK – urzędy.

Zanim zdecydujemy się na rejestrację firmy w Anglii, Walii lub Szkocji, należy dowiedzieć się, z jakimi urzędami przyjdzie nam współpracować, jakie są ich kompetencje, a także nasze względem nich powinności. Najważniejsze takie urzędy to Companies House, Department for Work and Pensions, HM Revenue & Customs (HMRC) oraz Inland Revenue.

2. Rejestracja firmy w UK podatki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UK oferuje przedsiębiorcom niskie podatki i przejrzyste przepisy podatkowe, tak więc zapoznanie się z nimi nie powinno nastręczać szczególnych trudności. Mimo to należy znać rodzaje podatków obowiązujących na terenie Wielkiej Brytanii, ich wysokość, a także wysokość progów podatkowych. Ważne jest też, aby wiedzieć, od kiedy do kiedy trwa w UK rok podatkowy - zarówno dla spółek, jak i dla osób fizycznych.

Brytyjskie terytoria zależne przyjazne firmom

3. Założenie firmy w UK  - obowiązki wobec pracowników.    

Prowadzenie działalności gospodarczej w Anglii, Walii lub Szkocji częstokroć wiąże się z koniecznością zatrudnienia pewnej liczby osób. Trzeba się zatem dowiedzieć, jakie mamy obowiązki względem naszych pracowników. Kluczowe pojęcia w tym zakresie to Payroll, Payslip oraz PAYE.

4. Księgowość w UK

Podobnie jak całość brytyjskiego prawa regulującego działalność firm, także obowiązki związane z księgowością nie są ani trudne, ani skomplikowane. Niemniej istnieją, a żeby móc prawidłowo się z nich wywiązywać, należy wiedzieć, czym są Annual account, Annual return, Articles off Assocoacion, Certificate of Incorporation, czy też Certyfikat rezydencji podatkowej spółki.

5. Rejestracja firmy w UK – struktura biznesowa.     

O sukcesie lub porażce prowadzenia działalności gospodarczej w Anglii, Szkocji lub Walii może zadecydować wybór odpowiedniej struktury dopasowanej do zakresu i charakteru świadczonych usług. Najpopularniejszą formą działalności jest zdecydowanie spółka LTD - uniwersalna struktura, pod szyldem której prowadzić można różnego typu działalność. Bardzo popularne na Wyspach jest także samozatrudnienie (Self – employed), przeznaczone dla początkujących przedsiębiorców, niedysponujących pokaźnym kapitałem początkowym oraz działających w branżach obarczonych niskim ryzykiem upadłości. Istnieją także bardziej wyspecjalizowane rodzaje spółek, ukierunkowane na jedną, konkretną kategorię usług, np. Property Management Company lub Unlimited Company. W sytuacji, w której początkujący przedsiębiorca nie jest do końca pewien, jaki rodzaj spółki będzie najlepiej pasował do jego planów biznesowych, może on zawsze zasięgnąć opinii specjalistycznych firm doradczych.

Podsumowując, nie wolno pozwolić na to, aby prostota brytyjskich przepisów prawnych uśpiła czujność potencjalnych przedsiębiorców, powodując w następstwie popełnianie błędów. Lekarstwem jest w tym przypadku fachowa, rzetelna wiedza. Dzięki niej założenie firmy w Wielkiej Brytanii stanie się trwałym i pewnym sposobem na uzyskanie godziwych zarobków i osiągnięcie odpowiedniego poziomu życia.

Autor: B.Fuch

www.admiral.tax

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)

Autopromocja
Admiral Tax Ltd
Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA