| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Zbieg egzekucji i zabezpieczenia

Zbieg egzekucji i zabezpieczenia

Ze zbiegiem egzekucji mamy do czynienia w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego (np. ruchomości) egzekucji sądowej i administracyjnej albo w przypadku skierowania do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego dwóch lub więcej egzekucji sądowych.

Komornik Sądowy przy SR w Warszawie Jan K. w dniu 10.09.2008r. dokonał zajęcia wynagrodzenia dłużnika zamieszkałego w Warszawie. W dniu 22.10.2008r. zajęcia wynagrodzenia dłużnika dokonał także komornik skarbowy. W wyniku rozstrzygnięcia zbiegu sąd orzekł, że dalszą egzekucję ma prowadzić komornik sądowy. W dniu 10.11.2008r. komornik skarbowy ponownie dokonał zajęcia wynagrodzenia dłużnika (ale na podstawie innego tytułu wykonawczego niż w pierwszym przypadku). Z uwagi na fakt, iż sąd wcześniej rozstrzygnął zbieg egzekucji komornik skarbowy po stwierdzeniu, że nastąpił zbieg egzekucji także tę sprawę przekazał komornikowi sądowemu. W dniu 01.12.2008r. wynagrodzenie dłużnika zajął Komornik Sądowy przy SR we Wrocławiu Piotr F.. Po stwierdzeniu zbiegu egzekucji z komornikiem sądowym z Warszawy komornik sądowy z Wrocławia powinien przekazać mu sprawę celem łącznego prowadzenia egzekucji (właściwym komornikiem w takim przypadku jest komornik sądowy z Warszawy).

W przypadku, gdy w wyniku zbiegu egzekucji sądowej i administracyjnej dalszą egzekucję przejął komornik sądowy pobiera on opłatę egzekucyjna także od należności, która była dochodzona przez administracyjny organ egzekucyjny.

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

ie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji z tego samego składnika majątku dłużnika przez kilka organów egzekucyjnych.
ie jest dopuszczalne prowadzenie egzekucji z tego samego składnika majątku dłużnika przez kilka organów egzekucyjnych.

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK