| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Sposób na dłużnika

Sposób na dłużnika

Nie trać głowy, gdy Twój wierzyciel przekazał odzyskanie pieniędzy firmie windykacyjnej. To naturalna kolej rzeczy, jeśli nadmiernie spóźniasz się z regulowaniem płatności. W okresie wychodzenia z kryzysu przedsiębiorcy bardziej niż kiedyś dbają o swoje finanse. Egzekwowanie należności coraz szybciej przekazują wyspecjalizowanym firmom.

Na zwróceniu się do windykatora z inicjatywą spłaty swojego zadłużenia osoba zadłużona może tylko zyskać. Przede wszystkim otrzymuje możliwość zgłoszenia własnych warunków i negocjowania sposobu spłaty zaległości. Może zdecydować, czy woli rozliczyć się jednorazowo, czy w ratach. Może nawet zaproponować wysokość rat, by były one najlepiej dopasowane do aktualnych możliwości finansowych. Konsument podpisujący ugodę ratalną przestaje więc być jedynie dłużnikiem, a staje się klientem, dołącza do rzeszy innych osób, które regularnie spłacają swoje raty. 

Polecamy serwis Windykacja

Dzięki wystąpieniu z propozycją ugody, dłużnik zyskuje święty spokój. Nie otrzymuje już telefonicznych czy listownych ponagleń do zapłaty ani też informacji o przebiegającej procedurze sądowej lub komorniczej. W zamian za to dostaje możliwość sprawdzania bieżącego stanu i zarządzania zadłużeniem w każdym czasie i miejscu (przez telefon lub Internet w domowym zaciszu bez konieczności bezpośredniego kontaktu z windykatorem).

Podpisanie ugody z windykatorem powoduje, że dane o długu wpisane do rejestru dłużników (np. w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A.) nie będą upubliczniane. O dolegliwościach związanych z przebywaniem liście biura informacji gospodarczej (BIG) wie każdy przedsiębiorca i konsument, który tam trafił. Fakt ten skutkować może odcięciem od możliwości wzięcia kredytu, kupna na raty czy korzystania z telefonu lub telewizji na abonament. Dla wielu oznacza to wykluczenie z obrotu gospodarczego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »