REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koszty sądowe

Postępowanie sądowe co do zasady zawsze wiąże się z określonymi kosztami sądowymi. Wraz z końcem postępowania obowiązek ich zwrot ponosi przeważnie przegrana strona.

Tytuł wykonawczy

Aby udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, trzeba dysponować tytułem wykonawczym. Czym jest tytuł wykonawczy?

Klauzula wykonalności

Prawomocne orzeczenie sądowe jest tytułem egzekucyjnym. By jednak na jego podstawie wszcząć egzekucję należy najpierw uzyskać klauzulę wykonalności, którą nadaje sąd na wniosek wierzyciela. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności nazywany jest tytułem wykonawczym.

Tytuł egzekucyjny

Wszczęcie egzekucji jest możliwe gdy posiadamy tytuł egzekucyjny, który następnie zostanie zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Tytułem egzekucyjnym jest m.in. prawomocne orzeczenie sądowe, lecz również i ugoda.

REKLAMA

Skarga na czynności komornika

Skarga na czynności komornika jest środkiem ochrony uczestników postępowania egzekucyjnego. Dzięki skardze o ocenę prawidłowości działań komornika możemy zwrócić się do sądu.

Sąd egzekucyjny

Sąd podejmujący czynności (ważne i skomplikowane pod względem prawnym) w postępowaniu egzekucyjnym, np. sąd sprawujący nadzór judykacyjny nad komornikiem, sąd nadający klauzulę wykonalności. Sąd egzekucyjny nie jest organem egzekucyjnym!

Organ egzekucyjny

Organ państwa, upoważniony do wykonywania tytułów wykonawczych za pomocą środków przymusu państwowego. Organami egzekucyjnymi w Polsce są sądy rejonowe i komornicy.

Komornik

Komornik jest organem egzekucyjnym.

REKLAMA

Dłużnik

Podmiot określony w tytule wykonawczym jako zobowiązany do określonego świadczenia, przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.

Wierzyciel

Podmiot określony w tytule wykonawczym jako uprawniony do świadczenia, na rzecz, którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.

Strona postępowania egzekucyjnego

Podmiot określony w tytule wykonawczym jako dłużnik lub wierzyciel. Stroną nie jest komornik.

Uczestnicy postępowania egzekucyjnego

Podmioty (osoby fizyczne, prawne i podmioty niemające osobowości prawnej), biorące udział w postępowaniu egzekucyjnym, które w większym bądź mniejszym stopniu są zainteresowane jego wynikiem.

Postępowanie egzekucyjne

Ogół czynności związanych z egzekucją rozpoczęty złożeniem wniosku o wszczęcie egzekucji.

Czynność egzekucyjna

Czynność formalna organów egzekucyjnych podjęta w toczącej się egzekucji w oparciu o władcze uprawnienia przyznane tym organom do stosowania środków przymusu w celu zapewnienia wierzycielowi zaspokojenia i zmierzająca do tego celu.

Egzekucja

Zastosowanie środków przymusu przewidzianych prawem przez powołane do tego organy państwowe (organy egzekucyjne) w celu uzyskania od dłużnika świadczenia należnego wierzycielowi, które określone jest w tytule wykonawczym.

REKLAMA