| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Egzekucja przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego dłużnika

Egzekucja przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego dłużnika

Egzekucja ta jest szczególnym sposobem egzekucji. Może być skierowana przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego i dotyczy sprzedaży przedsiębiorstwa lub gospodarstwa.

Gdy biegli przedstawią rozbieżne wyceny wartości przedsiębiorstwa cenę ustala sąd. Sprzedaż przedsiębiorstwa następuje w drodze licytacji publicznej lub z wolnej ręki.

Sprzedaż

Sprzedaż z wolnej ręki może nastąpić, gdy wnieśli o to dłużnik lub wierzyciele a sąd wyraził zgodę. Sprzedaż poniżej ustalonej wartości z wolnej ręki może nastąpić tylko wtedy, gdy dłużnik i wszyscy wierzyciele zgodzą się na to. Sąd wyznacza termin, w jakim ma być dokonana sprzedaż i jeżeli strony nie ustaliły trybu wyszukania nabywcy sam go określa. Jeżeli sprzedaż z wolnej ręki nie doszła do skutku to sąd może nakazuje sprzedaż w trybie licytacji chyba, że wierzyciele zgodzą się na ponowną sprzedaż z wolnej ręki.

Sprzedaż w drodze licytacji publicznej następuje według przepisów o licytacji nieruchomości w trybie egzekucji z nieruchomości z pewnymi odrębnościami. Licytację prowadzi zarządca pod nadzorem sędziego. Sędzia niezwłocznie udziela przybicia osobie, która zaoferowała najwyższą cenę.

Po zapłacie ceny zarządca w ciągu miesiąca zawiera z nabywca umowę sprzedaży przedsiębiorstwa. Gdy umowa taka nie zostanie zawarta z winy zarządcy nabywca może żądać zwrotu zapłaconej sumy. Jeżeli uzyskana suma nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli to suma ta ulega podziału zgodnie z przepisami regulującymi podział sumy uzyskanej z egzekucji nieruchomości.

Zobacz: Czy można zabezpieczyć majątku dłużnika na poczet przyszłego orzeczenia sądu?

Dłużnik jest właścicielem przedsiębiorstwa, które obecnie przynosi nikłe dochody, jednakże jest jednym z najbardziej znanych producentów materiałów biurowych. Spodziewany dochód ze sprzedaży szeregu ruchomości i budynku magazynowego firmy tylko w niewielkim stopniu przyczyni się do zaspokojenia wierzycieli. W takiej sytuacji wierzyciele uznali, że tylko sprzedaż przedsiębiorstwa jako pewnej całości (czyli m.in. sprzedaż marki firmy) może w całości zaspokoić ich roszczenia. W związku z tym wierzyciele złożyli do sądu wniosek o wszczęcie egzekucji przez sprzedaż przedsiębiorstwa dłużnika.

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzedaż w drodze licytacji publicznej następuje według przepisów o licytacji nieruchomości w trybie egzekucji z nieruchomości z pewnymi odrębnościami.
Sprzedaż w drodze licytacji publicznej następuje według przepisów o licytacji nieruchomości w trybie egzekucji z nieruchomości z pewnymi odrębnościami.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »