| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Egzekucja przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym dłużnika

Egzekucja przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym dłużnika

Egzekucja przez zarząd przymusowy szczególnym sposobem egzekucji. Może być skierowana przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego i jest dopuszczalna z dochodów uzyskiwanych z tej działalności przez ustanowienie przymusowego zarządu na przedsiębiorstwem lub gospodarstwem.

Jeżeli zarządca przy obejmowaniu zarządu napotyka przeszkody (np. w postaci oporu dłużnika) to komornik na polecenie sądu wprowadza zarządcę z zarząd przedsiębiorstwem.

Na sytuację prawną zarządcy składa się wiele ustawowych praw i obowiązków. Podstawowym obowiązkiem zarządcy jest wykonywanie czynności potrzebnych do prowadzenia prawidłowej gospodarki przedsiębiorstwa.

Zarządca jest uprawniony m.in. do:

  • Pobierania zamiast dłużnika wszelkich pożytków z przedsiębiorstwa i spieniężania ich (o ile się do tego nadają);
  • Prowadzenia wszelkich spraw, które przy wykonywaniu zarządu okażą się potrzebne, w sprawach wynikających z zarządu zarządca może pozywać i być pozywanym;
  • Zaciągania zobowiązań, ale tylko takich, które mogą być zaspokojone z dochodów z przedsiębiorstwa i są gospodarczo uzasadnione;
  • Sprzedać, oddać w najem lub dzierżawę, obciążyć hipoteka lub zastawem nieruchomości, ruchomości lub prawa wchodzące w skład przedsiębiorstwa, ale tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach i tylko za zgodą sądu;
  • Podejmowania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu – za zgodą stron (wierzyciela i dłużnika) lub za zezwoleniem sądu (gdy brak zgody stron);
  • Pobierania wynagrodzenia za sprawowanie zarządu.

Z dochodów z przedsiębiorstwa zarządca pokrywa w m.in.:

  • Koszty egzekucji wraz ze swoim wynagrodzeniem
  • Bieżące należności pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie
  • Bieżące należności podatkowe z przedsiębiorstwa oraz bieżące należności z tytułu ubezpieczenia społecznego wyżej wymienionych pracowników
  • Zobowiązania związane z wykonywaniem zarządu

Nadwyżkę dochodów po pokryciu wydatków zarządca wypłaca wierzycielowi/wierzycielom. W przypadku, gdy nadwyżka nie zaspokaja w pełni wszystkich wierzycieli zarządca dokonuje podziału tej sumy.

Do obowiązków zarządcy należy składanie sądowi sprawozdań ze swych czynności i udokumentowanych sprawozdań rachunkowych.

Zobacz serwis: Windykacja

W toku egzekucji prowadzonej przeciwko dłużnikowi komornik ustalił, iż jest on właścicielem przedsiębiorstwa transportowego i w działalności gospodarczej wykorzystuje pojazdy ciężarowe, które nie są jego własnością (pojazdy znajdują się w leasingu). Dłużnik nie posiada żadnego innego majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję, jednakże w najbliższej przyszłości planuje nawiązać korzystne umowy przewozu towarów, z którymi mogą wiązać się znaczne korzyści finansowe. W związku z tym, że egzekucja wobec dłużnika okazała się bezskuteczna komornik umorzył postępowanie egzekucyjne. W związku z tym wierzyciel złożył do sądu wniosek o wszczęcie egzekucji przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem, by uzyskać zaspokojenie swojej należności z dochodów, jakie w przyszłości będzie osiągać przedsiębiorstwo dłużnika.

1. Egzekucja przez zarząd nie stanowi przeszkody do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji świadczeń niepieniężnych. Jeżeli dłużnik jest obowiązany do wydania ruchomości, nieruchomości bądź jej opróżnienia to obowiązek ten przechodzi na zarządcę, (jeżeli faktycznie włada on tymi przedmiotami).
2. Zarządca ponosi odpowiedzialność cywilną za szkodę wyrządzoną na skutek nienależytego wykonywania swoich obowiązków.
3. Zarządca jest samodzielnym organem ustanowionym przez sąd dla wykonywania czynności zarządu przedsiębiorstwem w interesie uczestników postępowania (czyli m.in. dłużnika i wierzyciela). Zarządca nie jest przedstawicielem ani pełnomocnikiem ani organem żadnej ze stron!

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nadwyżkę dochodów po pokryciu wydatków zarządca wypłaca wierzycielowi/wierzycielom. W przypadku, gdy nadwyżka nie zaspokaja w pełni wszystkich wierzycieli zarządca dokonuje podziału tej sumy.
Nadwyżkę dochodów po pokryciu wydatków zarządca wypłaca wierzycielowi/wierzycielom. W przypadku, gdy nadwyżka nie zaspokaja w pełni wszystkich wierzycieli zarządca dokonuje podziału tej sumy.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »