| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności niepien. > Egzekucja czynności zastępowalnych

Egzekucja czynności zastępowalnych

Egzekucja czynności zastępowalnych zmierza do zaspokojenia wierzyciela przez wymuszenie na dłużniku określonego zachowania się. Czynność zastępowalna to taka czynność, którą za dłużnika może wykonać inna osoba.

  • Wniosek o wezwanie dłużnika do wykonania czynności w wyznaczonym terminie;
  • Wniosek o udzielenie mu umocowania do wykonania czynności (po bezskutecznym upływie ww. terminu);
  • Wniosek o przyznanie mu odpowiedniej kwoty.

Jeżeli sąd dokona umocowania wierzyciela do wykonania czynności na koszt dłużnika to uprawnionym do faktycznego wykonania może być sam wierzyciel albo osoba trzecia, której wierzyciel powierzy wykonania czynności.

Fakt umocowania wierzyciela może powodować, że dłużnik traci prawo do dokonania danej czynności samodzielnie. Przyjąć jednak należy, że do momentu, gdy wierzyciel (lub osoba trzecia) nie przystąpi do wykonania czynności dłużnik powinien mieć możność wykonania czynności samodzielnie.

Jest to korzystne dla obu stron: dla wierzyciela, gdyż nie musi osobiście (lub przez osobę trzecią) angażować się w wykonanie czynności i dla dłużnika gdyż uniknie dodatkowych kosztów.

Postanowienie sądu wzywające dłużnika do wykonania czynności zastępowalnej może być zaskarżone przez obie strony. Podobnie postanowienie sądu o przyznaniu wierzycielowi sumy na wykonanie czynności także podlega zaskarżeniu przez obie strony (chociaż logicznym jest, że powinien je skarżyć jedynie dłużnik).

Zobacz: Przedsiębiorca w sądzie

Jan. K. na terenie nieruchomości, której właścicielem był Antoni Z. składował swoje materiały budowlane bez zgody właściciela. Antoni Z. zwrócił się do sądu o zobowiązanie Jana K. do usunięcia materiałów w terminie miesiąca od daty uprawomocnienie się wyroku. Sąd wydał wyrok zgodnie z żądaniem Antoniego Z. Pomimo upływu wskazanego terminu Jan K. nie usunął materiałów. W związku z tym Antoni Z. zwrócił się do sądu z wnioskiem o wszczęcie egzekucji czynności zastępowalnej. We wniosku wierzyciel Antoni Z. wniósł o wezwanie dłużnika Jana K. do wykonania czynności w wyznaczonym terminie, o udzielenie mu upoważnienia do dokonania czynności na koszt dłużnika Jana K. w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu i o przyznanie mu na ten cel kwoty w wysokości 3 tys, zł. Wierzyciel Antoni Z. przedstawił zestawienie kosztów, z którego wynikało ze taka właśnie kwota jest potrzebna do usunięcia materiałów. Sąd wydał postanowienie, w którym wezwał dłużnika Jana K. do wykonania czynności w terminie 2 tygodni. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu sąd wydał postanowienie, w którym umocował wierzyciela Antoniego Z. do wykonania czynności na koszt dłużnika Jana K. i przyznał mu na ten cel kwotę 3 tys. zł. Po uprawomocnieniu się tego postanowienia wierzyciel Antoni Z. wystąpił o nadanie mu klauzuli wykonalności. Po uzyskaniu klauzuli wierzyciel Antoni Z. złożył wniosek od komornika o wyegzekwowanie wskazanej kwoty. Egzekucja okazał się skuteczna. Wierzyciel Antoni Z. dysponując kwota 3 tys. zł usunął ze swojej nieruchomości materiały budowlane dłużnika Jana K..

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Organem egzekucyjnym czynności zastępowalnych jest sąd.
Organem egzekucyjnym czynności zastępowalnych jest sąd.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »