| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jak zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń?

Jak zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń?

Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia kłopotów przy transakcjach handlowych jest zawarcie umowy z wiarygodnym, sprawdzonym, wypłacalnym partnerem. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a nawet sprawdzony kontrahent może popaść w kłopoty. Podpowiadamy zatem jakie prawne zabezpieczenia transakcji mogą okazać się najbardziej skuteczne przy dochodzeniu naszych ewentualnych roszczeń.

W braku odmiennego zastrzeżenia umownego poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny. Oznacza to, że wierzyciel może wedle swego uznania dochodzić całości lub części wymagalnego zobowiązania dłużnika od poręczyciela.

Można poręczyć za dług przyszły do wysokości z góry oznaczonej. Przy czym bezterminowe poręczenie za dług przyszły może być przed powstaniem długu odwołane w każdym czasie.

Gwarancja bankowa

To zabezpieczenie jest pisemnym zobowiązaniem banku do zapłaty pewnej kwoty (sumy gwarancyjnej) na wypadek gdyby zleceniodawca gwarancji, na którego została wystawiona, nie wypełni swojego zobowiązania. Podobny charakter ma poręczenie bankowe. Są to dość kosztowne formy zabezpieczenia wykonania umowy. Gwarancja kosztuje rocznie w zależności od banku 2-5% sumy gwarancyjnej, a poręczenie jest z reguły nieco tańsze.

Przelew wierzytelności

Dłużnik może przelać na wierzyciela wierzytelność przysługującą mu wobec innego, bardziej wiarygodnego lub wypłacalnego podmiotu. Takie zabezpieczenie wierzyciel może zrealizować w sytuacji, gdy dłużnik nie wykona swego zobowiązania. Do przelewu nie jest konieczna, co do zasady zgoda dłużnika przelewanej wierzytelności.

Z kolei wierzyciel może przelać („sprzedać”) wymagalną wierzytelność np. firmie windykacyjnej, przez co nie traci czasu na dochodzenie swego roszczenia ale dostaje mniej niż 100% tego, co powinien otrzymać zgodnie z umową.

Przystąpienie do długu

Chodzi tu o przyjęcie przez osoby trzecie solidarnej współodpowiedzialności za dotychczasowe zobowiązania dłużnika. Przystąpienie do długu następuje najczęściej na skutek umowy zawartej z wierzycielem. Natomiast w przypadku nabycia całości lub części przedsiębiorstwa ma miejsce ustawowe przystąpienie do długu.

III. Zabezpieczenia przyśpieszające postępowanie sądowe

Ta kategoria jest najczęściej stosowana w praktyce, gdyż są to najtańsze i najprostsze formy zabezpieczeń. Pomogą one wierzycielowi szybciej uzyskać tytuł wykonawczy, czyli „papier” z którym będzie można pójść do komornika i rozpocząć egzekucję z majątku dłużnika. Jednak cała operacja będzie skuteczna tylko wtedy jeżeli dłużnik będzie miał ten majątek i to wolny od zabezpieczeń typu hipoteka, czy zastaw.

Wspomnimy tu o karach i odsetkach umownych, wekslu własnym in blanco i dobrowolnym poddaniu się przez dłużnika egzekucji w formie aktu notarialnego w trybie art. 777 kpc.

Czytaj także

Eksperci:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto pamiętać, że najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję.
Warto pamiętać, że najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »