REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestowanie w surowce. Komentarz i prognoza BPH TFI

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Gra na rynku surowców bywa bardzo zyskowna, ale jest obarczona sporym ryzykiem inwestycyjnym. Pomimo tego, Polacy z roku na rok lokują coraz więcej oszczędności w funduszach surowcowych.

Z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) oraz Analiz Online wynika, że wartość aktywów netto, ulokowanych przez polskich inwestorów na rynku surowców, osiągnęła w marcu poziom 1,163 mld złotych. Dla porównania, według danych IZFiA i Analiz Online, w marcu 2016 roku wartość aktywów netto rynku surowców wynosiła 698 mln złotych. Oznacza to wzrost o 67 proc. w przeciągu roku. Coraz lepsze nastawienie Polaków do gry na rynku surowców przekłada się na wzrost zaufania, jakim obdarzają oni fundusze inwestycyjne. Jak wynika z danych IZFiA, wartość aktywów netto zarządzanych przez FI wyniosła na koniec lutego 265,5 mld złotych. To kwota większa blisko o połowę od tej, którą odnotowano jeszcze pięć lat temu.

REKLAMA

Dla kogo gra na surowcach?

REKLAMA

Najczęściej wymiana handlowa na rynkach surowcowych dotyczy ropy naftowej, gazu ziemnego, oleju opałowego, cukru, metali szlachetnych, zbóż bądź metali przemysłowych. Podstawową zaletą korzystania z instrumentów finansowych, związanych z rynkiem surowcowym, jest rozszerzenie portfela oszczędności o nowe obszary inwestycyjne. Dywersyfikacja jest bardzo istotna, ponieważ ceny akcji i surowców w perspektywie długoterminowej nie są od siebie zależne. Jednocześnie, analizując dane z ostatnich lat, można zaobserwować wyższe stopy zwrotu z inwestycji w surowce w okresach wysokiej inflacji, niż z lokowania kapitału w akcje. Nie bez znaczenia w przypadku instrumentów finansowych, których kursy są związane z rynkiem surowcowym, jest możliwość uzyskania wysokich zysków w przypadku korzystnej koniunktury.

REKLAMA

W opinii ekspertów zarządzających subfunduszem BPH Globalny Żywności i Surowców, instrumenty finansowe związane z inwestycjami w rynek surowcowy pozwalają na szybsze osiągnięcie zysków od funduszy akcyjnych z uwagi na trwalsze trendy rynkowe. Te z kolei w dużym stopniu zależne są od wskaźników gospodarczych podporządkowanych popytowi. Natomiast zależność pomiędzy ceną surowca a jego ilością, dostępną w danym momencie na rynku, którą skłonni są zakupić nabywcy, zależy od warunków gospodarczych, demograficznych i geopolitycznych. I tak, na ceny ropy naftowej wpływają zarówno takie czynniki, jak wartości limitów produkcji ropy w krajach OPEC, ujawnienie danych dotyczących wielkości zapasów surowca przez Departament Energii (DoE) Stanów Zjednoczonych, jak i wyniki wyborów, np. w USA, Francji, czy też napięcia militarne. Podobnie jest z cenami metali szlachetnych, które umacniają się w przypadku niestabilnej sytuacji międzynarodowej, jak też w okresach globalnego kryzysu gospodarczego.

Jak oceniają eksperci z BPH TFI, każdy zainteresowany inwestowaniem w paliwa, zboże, metale szlachetne czy przemysłowe powinien mieć na uwadze nie tylko duży potencjał zysku, ale również wysokie wahania wartości inwestycji, z możliwością utraty znacznej części kapitału włącznie. Najbardziej popularnym instrumentem finansowym są kontrakty futures, które oznaczają rzeczywistą dostawę danego surowca w określonym momencie w przyszłości. Popularne są również kontrakty CFD (contract for difference): sprzedający zobowiązuje się zapłacić kupującemu różnicę pomiędzy wartością instrumentu bazowego w dniu wykonania kontraktu, a wartością w dniu jego zawarcia. Jeżeli wynik jest ujemny, kupujący dopłaca wartość różnicy sprzedającemu. Zaletą kontraktów terminowych oraz CFD jest niewielki depozyt zabezpieczający, który pozwala zawierać je także inwestorom z niewielkim kapitałem własnym. Jednak dźwignia finansowa jest ryzykowna z uwagi na możliwość niekorzystnej dla gracza koniunktury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualna sytuacja

Rynek surowców odnotował znaczne wzrosty pod koniec ubiegłego roku. W styczniu i lutym jego sytuacja była stabilna, ale w marcu rynek przeszedł niewielka korektą, która poskutkowała spadkiem indeksu TR/CC CBR o 2,49 proc. W ocenie eksperta z BPH TFI w segmencie surowców energetycznych, na zachwianie się wiary inwestorów w trwałość odbicia cen ropy miały wpływ kolejne dane sugerujące utrzymujący się wzrost zapasów ropy na świecie. Koniec miesiąca był już jednak znacznie lepszy dla rynku surowców, ponieważ inwestorzy zorientowali się, że wzrost zapasów ropy wynikał z przestojów remontowych w rafineriach. Po ich zakończeniu dane o popycie na ropę poprawiły się.

W ocenie eksperta stabilizacja trendów wzrostowych gospodarek Indii oraz Chin, inwestycje infrastrukturalne zapowiadane przez administrację Donalda Trumpa, poprawiająca się sytuacja gospodarcza Rosji i Brazylii w połączeniu z przewidywanym wzrostem światowego PKB o 3,4 proc. w 2017 roku to silne przesłanki do stabilnego, długoterminowego trendu wzrostowego na metalach przemysłowych oraz pozostałych surowcach. Jednocześnie w opinii eksperta cena ropy będzie utrzymywać się w określonych granicach nie przekraczających 60 dolarów za baryłkę (obecnie cena waha się w granicach 50 dolarów). Wynika to z faktu, że zmniejszenie produkcji surowca przez kraje OPEC będzie sygnałem dla USA do zwiększenia produkcji ropy z łupków, co wyhamuje wzrosty cen. Osiągniecie poziomu 100 dolarów za baryłkę może być w tej sytuacji trudne do osiągnięcia.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

REKLAMA

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

REKLAMA

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA