REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestowanie w surowce. Komentarz i prognoza BPH TFI

REKLAMA

REKLAMA

Gra na rynku surowców bywa bardzo zyskowna, ale jest obarczona sporym ryzykiem inwestycyjnym. Pomimo tego, Polacy z roku na rok lokują coraz więcej oszczędności w funduszach surowcowych.

Z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA) oraz Analiz Online wynika, że wartość aktywów netto, ulokowanych przez polskich inwestorów na rynku surowców, osiągnęła w marcu poziom 1,163 mld złotych. Dla porównania, według danych IZFiA i Analiz Online, w marcu 2016 roku wartość aktywów netto rynku surowców wynosiła 698 mln złotych. Oznacza to wzrost o 67 proc. w przeciągu roku. Coraz lepsze nastawienie Polaków do gry na rynku surowców przekłada się na wzrost zaufania, jakim obdarzają oni fundusze inwestycyjne. Jak wynika z danych IZFiA, wartość aktywów netto zarządzanych przez FI wyniosła na koniec lutego 265,5 mld złotych. To kwota większa blisko o połowę od tej, którą odnotowano jeszcze pięć lat temu.

REKLAMA

Dla kogo gra na surowcach?

REKLAMA

Najczęściej wymiana handlowa na rynkach surowcowych dotyczy ropy naftowej, gazu ziemnego, oleju opałowego, cukru, metali szlachetnych, zbóż bądź metali przemysłowych. Podstawową zaletą korzystania z instrumentów finansowych, związanych z rynkiem surowcowym, jest rozszerzenie portfela oszczędności o nowe obszary inwestycyjne. Dywersyfikacja jest bardzo istotna, ponieważ ceny akcji i surowców w perspektywie długoterminowej nie są od siebie zależne. Jednocześnie, analizując dane z ostatnich lat, można zaobserwować wyższe stopy zwrotu z inwestycji w surowce w okresach wysokiej inflacji, niż z lokowania kapitału w akcje. Nie bez znaczenia w przypadku instrumentów finansowych, których kursy są związane z rynkiem surowcowym, jest możliwość uzyskania wysokich zysków w przypadku korzystnej koniunktury.

REKLAMA

W opinii ekspertów zarządzających subfunduszem BPH Globalny Żywności i Surowców, instrumenty finansowe związane z inwestycjami w rynek surowcowy pozwalają na szybsze osiągnięcie zysków od funduszy akcyjnych z uwagi na trwalsze trendy rynkowe. Te z kolei w dużym stopniu zależne są od wskaźników gospodarczych podporządkowanych popytowi. Natomiast zależność pomiędzy ceną surowca a jego ilością, dostępną w danym momencie na rynku, którą skłonni są zakupić nabywcy, zależy od warunków gospodarczych, demograficznych i geopolitycznych. I tak, na ceny ropy naftowej wpływają zarówno takie czynniki, jak wartości limitów produkcji ropy w krajach OPEC, ujawnienie danych dotyczących wielkości zapasów surowca przez Departament Energii (DoE) Stanów Zjednoczonych, jak i wyniki wyborów, np. w USA, Francji, czy też napięcia militarne. Podobnie jest z cenami metali szlachetnych, które umacniają się w przypadku niestabilnej sytuacji międzynarodowej, jak też w okresach globalnego kryzysu gospodarczego.

Jak oceniają eksperci z BPH TFI, każdy zainteresowany inwestowaniem w paliwa, zboże, metale szlachetne czy przemysłowe powinien mieć na uwadze nie tylko duży potencjał zysku, ale również wysokie wahania wartości inwestycji, z możliwością utraty znacznej części kapitału włącznie. Najbardziej popularnym instrumentem finansowym są kontrakty futures, które oznaczają rzeczywistą dostawę danego surowca w określonym momencie w przyszłości. Popularne są również kontrakty CFD (contract for difference): sprzedający zobowiązuje się zapłacić kupującemu różnicę pomiędzy wartością instrumentu bazowego w dniu wykonania kontraktu, a wartością w dniu jego zawarcia. Jeżeli wynik jest ujemny, kupujący dopłaca wartość różnicy sprzedającemu. Zaletą kontraktów terminowych oraz CFD jest niewielki depozyt zabezpieczający, który pozwala zawierać je także inwestorom z niewielkim kapitałem własnym. Jednak dźwignia finansowa jest ryzykowna z uwagi na możliwość niekorzystnej dla gracza koniunktury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualna sytuacja

Rynek surowców odnotował znaczne wzrosty pod koniec ubiegłego roku. W styczniu i lutym jego sytuacja była stabilna, ale w marcu rynek przeszedł niewielka korektą, która poskutkowała spadkiem indeksu TR/CC CBR o 2,49 proc. W ocenie eksperta z BPH TFI w segmencie surowców energetycznych, na zachwianie się wiary inwestorów w trwałość odbicia cen ropy miały wpływ kolejne dane sugerujące utrzymujący się wzrost zapasów ropy na świecie. Koniec miesiąca był już jednak znacznie lepszy dla rynku surowców, ponieważ inwestorzy zorientowali się, że wzrost zapasów ropy wynikał z przestojów remontowych w rafineriach. Po ich zakończeniu dane o popycie na ropę poprawiły się.

W ocenie eksperta stabilizacja trendów wzrostowych gospodarek Indii oraz Chin, inwestycje infrastrukturalne zapowiadane przez administrację Donalda Trumpa, poprawiająca się sytuacja gospodarcza Rosji i Brazylii w połączeniu z przewidywanym wzrostem światowego PKB o 3,4 proc. w 2017 roku to silne przesłanki do stabilnego, długoterminowego trendu wzrostowego na metalach przemysłowych oraz pozostałych surowcach. Jednocześnie w opinii eksperta cena ropy będzie utrzymywać się w określonych granicach nie przekraczających 60 dolarów za baryłkę (obecnie cena waha się w granicach 50 dolarów). Wynika to z faktu, że zmniejszenie produkcji surowca przez kraje OPEC będzie sygnałem dla USA do zwiększenia produkcji ropy z łupków, co wyhamuje wzrosty cen. Osiągniecie poziomu 100 dolarów za baryłkę może być w tej sytuacji trudne do osiągnięcia.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA