| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Właściwość urzędu skarbowego dla rozliczeń VAT po zmianach od 2016 r.

Właściwość urzędu skarbowego dla rozliczeń VAT po zmianach od 2016 r.

Na podstawie Ordynacji podatkowej, od 1 stycznia 2016 r. miejsce prowadzenia działalności gospodarczej nie będzie decydować o ustaleniu właściwości urzędu do rozliczeń VAT.

Do ustalania urzędu skarbowego właściwego dla rozliczeń VAT od 1 stycznia 2016 r. będziemy stosować art. 17 Ordynacji podatkowej:

Jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2.

Po zmianach przepisów ustawa o VAT będzie regulować zasady ustalania właściwości urzędu w dwóch przypadkach, tj. gdy podatnicy:

● nie posiadają siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski – w takim przypadku właściwym organem podatkowym będzie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Natomiast w rozporządzeniu w sprawie właściwości organów podatkowych zostanie określone, że dla podmiotu, który nie ma siedziby w Polsce, ale ma stałe miejsce prowadzenia działalności, dla rozliczeń VAT właściwy będzie urząd ze względu na to miejsce prowadzenia działalności;

● mający siedzibę na terytorium UE i podmioty zagraniczne, które na terytorium UE takiej siedziby nie mają, zostaną zidentyfikowani na potrzeby procedury szczególnej rozliczania VAT dla usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług elektronicznych, dla których państwem członkowskim konsumpcji jest Rzeczpospolita Polska – w takim przypadku właściwym organem podatkowym będzie Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Natomiast w sprawach VAT od importu o właściwości urzędu będą decydować przepisy celne.

W pozostałych przypadkach (gdy podatnik nie podlega pod wyspecjalizowany urząd) właściwy dla rozliczeń VAT polskich podatników od 1 stycznia 2016 r. będzie:

● urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania – w przypadku osób fizycznych,

● urząd skarbowy właściwy ze względu na adres siedziby – w przypadku pozostałych podmiotów.

Przepisy nie wskazują, czy podatnik powinien zawiadomić urząd o zmianie właściwości. Należy przyjąć, że nastąpi to z urzędu, tak jak w przypadku KWUS.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak zmienią się zasady ustalania właściwości urzędu dla rozliczeń VAT

W artykule m.in.:

  • Powstaje Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy
  • Załatwianie spraw w okresie przejściowym
  • Nowy formularz VAT-R

Czytaj także

Aktualizacja: 09.12.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Właściwość urzędu skarbowego dla rozliczeń VAT po zmianach od 2016 r. /Fot. Fotolia
Właściwość urzędu skarbowego dla rozliczeń VAT po zmianach od 2016 r. /Fot. Fotolia

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r. + VAT 2019. Komentarz. Aktualne zmiany w VAT228.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »