Właściwość urzędu skarbowego dla rozliczeń VAT po zmianach od 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Do ustalania urzędu skarbowego właściwego dla rozliczeń VAT od 1 stycznia 2016 r. będziemy stosować art. 17 Ordynacji podatkowej:
REKLAMA
Jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2.
Po zmianach przepisów ustawa o VAT będzie regulować zasady ustalania właściwości urzędu w dwóch przypadkach, tj. gdy podatnicy:
REKLAMA
● nie posiadają siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski – w takim przypadku właściwym organem podatkowym będzie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście. Natomiast w rozporządzeniu w sprawie właściwości organów podatkowych zostanie określone, że dla podmiotu, który nie ma siedziby w Polsce, ale ma stałe miejsce prowadzenia działalności, dla rozliczeń VAT właściwy będzie urząd ze względu na to miejsce prowadzenia działalności;
● mający siedzibę na terytorium UE i podmioty zagraniczne, które na terytorium UE takiej siedziby nie mają, zostaną zidentyfikowani na potrzeby procedury szczególnej rozliczania VAT dla usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług elektronicznych, dla których państwem członkowskim konsumpcji jest Rzeczpospolita Polska – w takim przypadku właściwym organem podatkowym będzie Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Natomiast w sprawach VAT od importu o właściwości urzędu będą decydować przepisy celne.
W pozostałych przypadkach (gdy podatnik nie podlega pod wyspecjalizowany urząd) właściwy dla rozliczeń VAT polskich podatników od 1 stycznia 2016 r. będzie:
● urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania – w przypadku osób fizycznych,
● urząd skarbowy właściwy ze względu na adres siedziby – w przypadku pozostałych podmiotów.
Przepisy nie wskazują, czy podatnik powinien zawiadomić urząd o zmianie właściwości. Należy przyjąć, że nastąpi to z urzędu, tak jak w przypadku KWUS.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak zmienią się zasady ustalania właściwości urzędu dla rozliczeń VAT
W artykule m.in.:
- Powstaje Krajowy Wyspecjalizowany Urząd Skarbowy
- Załatwianie spraw w okresie przejściowym
- Nowy formularz VAT-R
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.