| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy okołobudżetowej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy okołobudżetowej

Rada Ministrów przyjęła projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, przedłożony przez ministra finansów związany bezpośrednio z projektem ustawy budżetowej na 2015 r. Projekt zawiera propozycje dotyczące ustalenia wysokości kwot ujętych w budżecie, w poszczególnych sektorach gospodarki.

Obydwa rozwiązania zapewnią ograniczenie procederu unikania opodatkowania wyrobów tytoniowych właściwą stawką akcyzy.

Czy przedsiębiorca może odliczyć zapłaconą akcyzę?

Zasady planowania niektórych wydatków

  • w 2105 r., analogicznie jak w latach ubiegłych, stosowana będzie regulacja umożliwiająca elastyczne planowanie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli;
  • w 2015 r., analogicznie jak w 2014 r., wprowadzony będzie przepis, że odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli dokonywany będzie na podstawie kwoty bazowej z 2012 r.;
  • w 2015 r. wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracowników uczelni publicznych, co do zasady, utrzyma się na poziomie z 2013 r.

Finansowanie zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży

Wprowadzono przepis nakładający na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek przeznaczania na zadania związane ze stosowaniem specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży – środków  w wysokości nie niższej niż zostały na te zadania naliczone w części oświatowej subwencji ogólnej (zapis ten wychodzi naprzeciw oczekiwaniom opiekunów osób/dzieci niepełnosprawnych).

Dodatkowe środki z rezerwy celowej budżetu państwa

Wprowadzono przepisy, które dadzą możliwość zasilenia dodatkowymi środkami z rezerwy celowej budżetu państwa (130 mln zł) sfinansowanie zadań z obszaru mieszkalnictwa.

Zmiana dotycząca ustawy o biokomponentach i biopaliwach

W 2015 r. nie będzie stosowany przepis, który mówi, że na działania promujące rynek biopaliw przeznacza się 1,5 proc. planowanych w poprzednim roku wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych.

Rozwiązanie to wiąże się z przewidywanym wprowadzeniem w 2015 r. kwotowo-procentowej waloryzacji rent i emerytur, której sfinansowanie będzie wymagało  zwiększonych środków. Jednocześnie rozwiązanie to pozwoli zachować pulę wydatków mieszczących się w stabilizującej regule wydatkowej.

Regulacja umożliwiająca wsparcie z budżetu państwa restrukturyzacji Przewozów Regionalnych Sp. z o.o.

Wprowadzono przepisy, które umożliwią wsparcie finansowe restrukturyzacji Przewozów Regionalnych Sp. z o.o. Jest to największy przewoźnik na rynku przewozów regionalnych – jego udział w tym rynku wynosi ok. 31 proc. (biorąc pod uwagę liczbę przewiezionych pasażerów).

Ozusowanie umów zleceń od 1 stycznia 2016 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »