REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
sklep, handel
Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

Prezes BCC Łukasz Bernatowicz w rozmowie z redakcją Infor.pl odniósł się do podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Nowela ta ustanawia 24 grudnia (Wigilię Bożego Narodzenia) dniem wolnym od pracy, wprowadza trzy niedziele handlowe w grudniu, a także wprowadza zakaz handlu w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

REKLAMA

Bernatowicz przypomniał, że na początku grudnia odbyły się konsultacje w tej sprawie u prezydenta Andrzeja Dudy. Wyraził zdziwienie, że nie wszystkie organizacje przedsiębiorców poparły zaproponowane w ustawie rozwiązania. Ucieszył natomiast fakt podpisania ustawy przez prezydenta, mimo że „Solidarność bardzo mocno domagała się zawetowania ustawy” – dodał. Tymczasem ku naszemu zadowoleniu prezydent podpisał ustawę, chociaż następczo skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział. Dodał, że członkom BCC z branży handlowej wolna wigilia w takim wydaniu nie przeszkadza.

Zakaz handlu w sobotę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy jest błędem

Odnosząc się do zakazu handlu w sobotę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, powiedział, że jest to błąd. To jest tak: dwa kroki do przodu, jeden krok w tył. Trzy niedziele handlowe w grudniu mają równoważyć wolną Wigilię. Mają służyć temu, by ludzie mogli na spokojnie przed świętami zrobić zakupy i właśnie temu też służyła wolna sobota – skomentował. Dodał, że Wielka Sobota – tak samo jak jeszcze niedawno Wigilia Bożego Narodzenia – nie jest dniem wolnym od pracy. Zaznaczył, że BCC jest przeciwna wprowadzaniu kolejnych dni wolnych. Każdy taki dzień wolny kosztuje gospodarkę ponad 3 miliardy złotych. Nie jesteśmy tak zamożnym krajem, żeby wprowadzać hurtowo takie rozwiązania – powiedział. Dodał jednak, że wprowadzony zakaz handlu w sobotę poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy nie rzutuje negatywnie na całokształt ustawy. Ocenił ją jako „przemycenie czegoś dodatkowego”.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Bernatowicz przypomniał, że BCC postuluje, by wprowadzić zmiany w kodeksie pracy dotyczące pracy sklepów w niedziele. Chodzi o to, by w niedziele pracowały tylko osoby, które chcą, a za wykonywaną pracę otrzymywały podwójne wynagrodzenie oraz dzień wolny w tygodniu. W ten sposób znajdzie się cała rzesza ludzi, którzy bardzo chętnie w niedzielę pójdą do pracy w sieciach handlowych, bo dostaną za to podwójne wynagrodzenie – wytłumaczył. Dodał, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że po zmianie w Pałacu Prezydenckim takie rozwiązanie będzie miało szansę na powodzenie, a kwestia niedziel handlowych zostanie na nowo uregulowana.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA