REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe firmy łatwiej pozyskają środki finansowe

REKLAMA

Unia Europejska pomoże małym firmom w pozyskiwaniu środków finansowych koniecznych do realizacji inwestycji.

Zmiany przepisów UE dotyczących wsparcia rządowego (tzw. pomocy państwa) stanowią odpowiedź na fakt, że od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. około jedna trzecia małych i średnich przedsiębiorstw w Europie nie jest w stanie uzyskać funduszy potrzebnych, by móc się rozwijać.

REKLAMA

Rozwój nowo powstających firm nadal w dużej mierze uzależniony jest od tradycyjnych pożyczek bankowych, których na skutek kryzysu kredytowego banki udzielają mniej chętnie niż kiedyś.

Problem braku dostępu do finansowania

Ograniczony dostęp do środków finansowych utrudnia przedsiębiorstwom w fazie rozruchu rozwój i inwestowanie w nowe projekty, a także ma wpływ na zmniejszenie kapitału obrotowego potrzebnego do codziennej działalności firmy.

Ogólnym celem jest ustanowienie przepisów, które będą proste, elastyczne i zapewnią szybszy dostęp do kapitału podwyższonego ryzyka dla małych firm, które dzięki temu będą mogły wprowadzać na rynek nowe produkty i nowe pomysły.

Unijne przepisy w sprawie pomocy państwa dla przedsiębiorstw – które opracowano przed załamaniem rynku kredytowego w celu zapewnienia przedsiębiorstwom równych szans – ograniczają możliwości wsparcia rządowego dla przedsiębiorstw, które nie są w stanie pozyskać środków finansowych w sektorze prywatnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Szybszy rozwój gospodarczy i tworzenie miejsc pracy

Nowe wytyczne Komisji pozwolą ograniczyć formalności administracyjne, pomogą wyeliminować problem braku dostępu do finansowania oraz umożliwią krajom UE ustanowienie programów, które ułatwią firmom dostęp do różnych form wsparcia finansowego, takich jak udziały kapitałowe i gwarancje.

Komisja spodziewa się, że takie programy krajowe zachęcą inwestorów prywatnych do inwestowania w małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zmiany przepisów są częścią działań UE na rzecz ożywienia wzrostu gospodarczego w trudnych dla wielu przedsiębiorstw czasach i powinny przyczynić się do tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Pomoc w kwocie do 15 mln euro na firmę nie będzie podlegać kontroli ze strony Komisji (dla porównania dziś kwota ta wynosi 1,5 mln euro na firmę). Zmiana ta pozwoli Komisji skupić się na przypadkach mających największy wpływ na konkurencję.

Nowe przepisy, które są wynikiem szeroko zakrojonych konsultacji z rządami państw UE, będą obowiązywać od 1 lipca 2014 r. i są częścią gruntownego przeglądu przepisów UE dotyczących konkurencji.

Polecamy serwis: Firma w UE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA