REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe firmy łatwiej pozyskają środki finansowe

REKLAMA

Unia Europejska pomoże małym firmom w pozyskiwaniu środków finansowych koniecznych do realizacji inwestycji.

Zmiany przepisów UE dotyczących wsparcia rządowego (tzw. pomocy państwa) stanowią odpowiedź na fakt, że od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. około jedna trzecia małych i średnich przedsiębiorstw w Europie nie jest w stanie uzyskać funduszy potrzebnych, by móc się rozwijać.

REKLAMA

Rozwój nowo powstających firm nadal w dużej mierze uzależniony jest od tradycyjnych pożyczek bankowych, których na skutek kryzysu kredytowego banki udzielają mniej chętnie niż kiedyś.

Problem braku dostępu do finansowania

Ograniczony dostęp do środków finansowych utrudnia przedsiębiorstwom w fazie rozruchu rozwój i inwestowanie w nowe projekty, a także ma wpływ na zmniejszenie kapitału obrotowego potrzebnego do codziennej działalności firmy.

Ogólnym celem jest ustanowienie przepisów, które będą proste, elastyczne i zapewnią szybszy dostęp do kapitału podwyższonego ryzyka dla małych firm, które dzięki temu będą mogły wprowadzać na rynek nowe produkty i nowe pomysły.

Unijne przepisy w sprawie pomocy państwa dla przedsiębiorstw – które opracowano przed załamaniem rynku kredytowego w celu zapewnienia przedsiębiorstwom równych szans – ograniczają możliwości wsparcia rządowego dla przedsiębiorstw, które nie są w stanie pozyskać środków finansowych w sektorze prywatnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Szybszy rozwój gospodarczy i tworzenie miejsc pracy

Nowe wytyczne Komisji pozwolą ograniczyć formalności administracyjne, pomogą wyeliminować problem braku dostępu do finansowania oraz umożliwią krajom UE ustanowienie programów, które ułatwią firmom dostęp do różnych form wsparcia finansowego, takich jak udziały kapitałowe i gwarancje.

Komisja spodziewa się, że takie programy krajowe zachęcą inwestorów prywatnych do inwestowania w małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zmiany przepisów są częścią działań UE na rzecz ożywienia wzrostu gospodarczego w trudnych dla wielu przedsiębiorstw czasach i powinny przyczynić się do tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Pomoc w kwocie do 15 mln euro na firmę nie będzie podlegać kontroli ze strony Komisji (dla porównania dziś kwota ta wynosi 1,5 mln euro na firmę). Zmiana ta pozwoli Komisji skupić się na przypadkach mających największy wpływ na konkurencję.

Nowe przepisy, które są wynikiem szeroko zakrojonych konsultacji z rządami państw UE, będą obowiązywać od 1 lipca 2014 r. i są częścią gruntownego przeglądu przepisów UE dotyczących konkurencji.

Polecamy serwis: Firma w UE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA