REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów
Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

W trakcie debaty przypomniano, że od 1 stycznia 2025 r. w Polsce ma wystartować tzw. system kaucyjny, czyli system zwrotu opakowań po napojach:
konsumenci kupując napój, zapłacą kaucję za jego opakowanie,
będzie to 1 zł za butelkę szklaną i 50 gr za butelkę plastikową albo puszkę,
kaucja w mniejszych sklepach będzie zwracana ręcznie,
w sklepach wielkopowierzchniowych kaucja będzie zwracana automatycznie, za pomocą automatów RVM - Reverse Vending Machines (automaty zwrotne) tzw. butelkomaty lub recyklomaty.

REKLAMA

Moderator debaty, wiceprezes zarządu Krajowego Systemu Kaucyjnego ZWROTKA Krzysztof Hornicki wyjaśniał:
Polacy przyzwyczaili się już do różnorodnych automatów sprzedających, pozwalających na bezobsługowe nabywanie żywności, napojów czy biletów, jednak już w przyszłym roku w przestrzeni publicznej pojawią się nowe urządzenia - RVM, które nie są jeszcze powszechnie znane polskim konsumentom.

Czym jest recyklomat?

Managing director, Tomra Collection Polska Konrad Robak:
recyklomat to strażnik poprawności działania całego systemu kaucyjnego, kluczowy komponent;
zwracanie butelek i puszek stanie się częścią rzeczywistości, stałym elementem zakupów, maszyny będą polem konkurencyjnym dla sieci sklepów;
technologia będzie nieodzowną częścią systemu kaucyjnego;
przy lokowaniu maszyn warto przyjąć współczynnik: jeden punkt dla tysiąca mieszkańców, co zagwarantuje wygodę obsługi.

Automat wyręczy pracownika

REKLAMA

Managing director, RVM Systems Polska Przemysław Stęślik:
automat nie męczy się, daje czas pracownikom na obsługę klientów, pracownicy sklepów nie muszą więc zajmować się nowymi zadaniami, wyręczy ich automat;
mamy algorytmy wykrywające potencjalne nadużycia, maszyna przerywa transakcję i wzywa obsługę w celu sprawdzenia, czy nie dochodzi do oszustwa, przykładowo, wielokrotne oddawanie takiego samego opakowania jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym;
w pierwszym etapie tworzenia systemu kaucyjnego rozlokowanych zostanie około 20 tys. maszyn, jednak dostępność recyklomatów u producentów nie jest wąskim gardłem;
niestety brakuje precyzyjnych ustaleń legislacyjnych, dlatego start prac nad tworzeniem systemu oddala się w czasie;
ponadto producenci napojów muszą wprowadzić towary objęte kaucją;
poza tym wiele automatów trzeba wdrożyć, zintegrować, powodzenie zależy od wielu czynników.

Prezes zarządu firmy Sortbox Marcin Reimann:
recyklomat przyjmie butelkę typu PET bez korka, ma ustawioną tolerancję wagi opakowania, nie zwrócimy za to zgniecionej puszki;
powinna zostać utworzona państwowa organizacja parasolowa, żeby mieć pieczę nad organizacjami i producentami maszyn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prezes zarządu, R3 Polska Dariusz Staszewski:
w kilku sieciach handlowych trwają testy butelkomatów, R3 Polska rozstawiła kilkadziesiąt automatów, niektóre zbierają 2,5 tys. opakowań dziennie, ale niektóre tylko 30, dlatego ważne jest dokładne przemyślenie lokalizacji maszyny;
moim zdaniem w Polsce jest miejsce na 20 tysięcy do 40 tys. recyklomatów;
recyklomaty zwracają kaucję, najpopularniejszym modelem jest wydruk kuponu do wypłaty gotówki w kasie sklepowej lub pomniejszenia kwoty kolejnych zakupów, możliwe są inne modele, np. wypłaty na kartę czy gotówka bezpośrednio z maszyny, jednak koszt obsługi gotówki może okazać się wyższy niż zysk.

Managing director, AKE Technologies Marcin Derenda:
zwroty bezgotówkowe zmuszają do zapytania: kto zapłaci za przelew, z kolei gotówka w maszynie naraża ją na próby dewastacji;
standardy mające obowiązywać w polskim systemie kaucyjnym powinny być jasno określone, żeby uczestnicy rynku mogli świadomie wybrać dostawcę urządzenia, to oznacza także przewidywalność logistyki, recyklingu.

Business development director, Envipco Poland Paweł Wróblewski:
ważne jest, żeby maszyna nie powodowała kolejek, działała jak najbardziej intuicyjne i szybko, dodatkowo butelkomat przyciągnie klientów do sklepu;
przy tworzeniu systemu kaucyjnego nie stać nas na eksperymenty, skorzystajmy z doświadczeń innych krajów, żeby ustrzec się błędów i wprowadzić od razu dobre rozwiązania.

Dyrektor do spraw rozwoju, Czysta Polska Recyklomaty Paweł Skwarczowski:
tworzenie systemu kaucyjnego rozpoczyna się od sieci dużych sklepów, ale niezbędny jest dalszy rozwój;
niemal 600 gmin nie ma wielkopowierzchniowego sklepu, kiedyś makulatury i butelek nie zbieraliśmy w sklepach, a przecież chcemy uzyskać jak najwięcej surowca;
opracowujemy rozwiązania dla ośrodków sportowych, dla małych sklepów, dla gmin, to będzie ważna część systemu kaucyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA