Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem
REKLAMA
REKLAMA
- Wskaźnik koniunktury GUS. Największy wzrost zanotowano w przypadku zakwaterowania i gastronomii
- Wskaźnik koniunktury gospodarczej w marcu 2024 roku
Wskaźnik koniunktury GUS. Największy wzrost zanotowano w przypadku zakwaterowania i gastronomii
GUS zaprezentował dane na temat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach w marcu br.
REKLAMA
Dane zaprezentowano w podziale na 8 obszarów: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel hurtowy, handel detaliczny, transport i gospodarkę magazynową, zakwaterowanie i gastronomię, informację i komunikację oraz finanse i ubezpieczenia.
REKLAMA
W stosunku do poprzedniego miesiąca wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w ujęciu miesięcznym (według danych niewyrównanych sezonowo) poprawił się w 5 branżach a pogorszył w 3. Największy wzrost zanotowano w przypadku zakwaterowania i gastronomii – wskaźnik poprawił się z minus 6,0 przed miesiącem do 2,7. Z kolei największy spadek – z 11,1 przed miesiącem do 9,4 obecnie – zanotowano w informacji i komunikacji.
W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, w niemal wszystkich branżach widoczna jest poprawa wskaźników. Największy wzrost (z minus 13,7 w marcu ubiegłego roku do 2,7 obecnie) wystąpił w zakwaterowaniu i gastronomii. Wskaźnik w ujęciu rocznym spadł w informacji i komunikacji – z 10,4 do 9,4.
Do grona branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia), dołączyło w marcu br. zakwaterowanie i gastronomia – wskaźnik klimatu koniunktury (niewyrównany sezonowo) w tej branży osiągnął w marcu br. poziom 2,7.
Wskaźnik koniunktury gospodarczej w marcu 2024 roku
W marcu 2024 roku wskaźnik koniunktury (niewyrównany sezonowo) dla poszczególnych obszarów gospodarki wyglądał następująco:
- przetwórstwo przemysłowe – wskaźnik koniunktury (minus 7,2) jest lepszy niż przed miesiącem (minus 8,2) i lepszy niż przed rokiem (minus 12,9)
- budownictwo – wskaźnik (minus 4,0) jest lepszy niż przed miesiącem (minus 5,5) i lepszy niż przed rokiem (minus 16,9)
- handel hurtowy – wskaźnik (minus 0,6) jest gorszy niż przed miesiącem (0,5) i lepszy niż przed rokiem (minus 3,1)
- handel detaliczny – wskaźnik (minus 1,2) jest lepszy niż w ubiegłym miesiącu (minus 3,8) i lepszy niż rok temu (minus 5,5).
- transport i gospodarka magazynowa – wskaźnik (minus 4,7) jest gorszy niż w lutym (minus 4,2) i lepszy niż przed rokiem (minus 5,6)
- zakwaterowanie i gastronomia – wskaźnik (2,7) jest lepszy niż przed miesiącem (minus 6,0) i lepszy niż przed rokiem (minus 13,7).
- informacja i komunikacja – wskaźnik (9,4) jest gorszy niż przed miesiącem (11,1) i gorszy niż przed rokiem (10,4)
- finanse i ubezpieczenia – wskaźnik (21,3) jest lepszy niż przed miesiącem (18,9) i lepszy niż przed rokiem (15,3)
REKLAMA
REKLAMA