REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

Odblokowane fundusze europejskie pozwolą polskim przedsiębiorczość zwiększyć swoją konkurencyjność i odbudować biznesy, któe ucierpiały w pandemię, czego przykładem jest turystyka
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły. 

Jest decyzja Komisji Europejskiej – pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy nareszcie trafią do Polski. To jedna z najbardziej oczekiwanych przez przedsiębiorców decyzji gospodarczych ostatnich lat. Te pieniądze są gospodarce bardzo potrzebne, zarówno w kontekście inwestycji publicznych jak i np. wsparcia transformacji energetycznej polskich firm.

REKLAMA

Polska gospodarka może poprawić konkurencyjność

– Komisja Europejska odblokowała 137 miliardy euro dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy i polityki spójności. To dla polskiej gospodarki szansa na poprawę konkurencyjności, ale i dynamiczny rozwój w sektorach, które muszą się zmieniać, a dotychczas wielu firmom brakowało na to pieniędzy. Mowa np. o inwestycjach energetycznych – uważaHanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Przedsiębiorcy mają także swoje postulaty w sprawie KPO.

Zostały niecałe trzy lata na wydanie ogromnych pieniędzy z KPO. Niektóre kraje zrealizowały już ponad 50% swoich zadań.

Zostały tylko trzy lata z sześciu na zainwestowanie

REKLAMA

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej wiele razy apelowali już o to, by jak najpilniej odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy. Decyzja Komisji Europejskiej jest więc decyzją, która nie tylko jest bardzo oczekiwana, ale jest także gigantyczną szansą rozwojową dla Polski.

Jak wskazuje ekspertka, Francja, Włochy i Hiszpania wydały już prawie połowę środków, które otrzymały w ramach KPO, a my czekamy na pierwsze przelewy. To idealny przykład na jakim etapie jesteśmy i jak bardzo musimy przyspieszyć żeby zrealizować inwestycje z KPO.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Stąd apel przedsiębiorców ze Szczecina, by przygotować szybką ścieżkę składania wniosków i weryfikacji ich na realizację projektów, które będą mogły otrzymać dofinansowanie – mówi Hanna Mojsiuk. 

137 miliardów Euro to zawrotna kwota. Należy dokładnie pilnować, jak pieniądze są wydawane. Nie możemy jednak zapominać, że te pieniądze mają swój „termin ważności”

– Inwestycje z KPO muszą być wykonane i rozliczone do końca 2026 roku. Jeżeli mówimy o dużych zadaniach publicznych czy energetycznych, to nie mamy zbyt wiele czasu, by te inwestycje zacząć i zrealizować. Przed przedsiębiorcami, a także merytorycznymi ministerstwami czas wielkiej mobilizacji – przypomina ekspertka. 

Inwestycje w zdrowie, klimat, ale i w turystykę

Jak mówią przedsiębiorcy – każde inwestycje, które będą realizowane z Krajowego Planu Odbudowy będą cenne.

REKLAMA

–Inwestycje publiczne np. w ochronę zdrowia, infrastrukturę, budowę placówek oświatowych czy w cyfryzację, cieszą przedsiębiorców, bo będą one napędzać gospodarkę i będą przynosić zlecenia dla naszych firm budowlanych czy IT – podkreśla prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Najwięcej inwestycji, które interesują przedsiębiorców dotyczy transformacji energetycznej. Przedsiębiorcy mają jednak także swoje oczekiwania względem realizacji projektów z KPO na Pomorzu Zachodnim. 

– Dla nas również bardzo ważna będzie turystyka. Wiemy, że w czasie pandemii COVID-19 to właśnie ten sektor gospodarki był najmocniej dotknięty stratami. Zależy nam, by turystyka, gastronomia, projekty zwiększające atrakcyjność Pomorza Zachodniego były realizowane i jest na to wiele pomysłów – dodaje Hanna Mojsiuk. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA