Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?
REKLAMA
REKLAMA
Styczniowe dane GUS dotyczące handlu hurtowego pokazują typowy dla przełomu roku spadek dynamiki w ujęciu miesięcznym. W porównaniu z ubiegłym rokiem wyniki handlu również są słabsze, ale w kolejnych miesiącach dynamika – ze względu na efekt bazy – powinna się poprawiać (styczeń ub.r. był ostatnim miesiącem ponad 2,5-letniego okresu wzrostów – czasem bardzo dynamicznych – handlu hurtowego w ujęciu rocznym). Dynamika nowych zamówień w przemyśle (ogółem i eksportowych) w ujęciu rocznym również pozostaje ujemna, ale warto przypomnieć, że rok wcześniej notowano bardzo wysokie wzrosty zamówień (w przypadku eksportu zamówienia wzrosły w styczniu 2023 r. 33,8% r/r).
REKLAMA
Handel hurtowy w styczniu 2024 roku
REKLAMA
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w styczniu br. Sprzedaż okazała się o 1,3% niższa niż w grudniu ub.r. i o 7% niższa niż w analogicznym okresie 2023 roku.
Spadek sprzedaży hurtowej w na przełomie roku jest typowym zjawiskiem – większa aktywność w handlu hurtowym zaczyna być zazwyczaj widoczna w lutym.
Dane w ujęciu rocznym są zbliżone do prognoz KIG.
Szczegółowe dane w ujęciu miesięcznym pokazują spadek sprzedaży hurtowej w grupach: napoje alkoholowe i bezalkoholowe (spadek o 37,3%); realizowana na zlecenie (spadek o 32,3%); narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie (spadek o 25,4%); wyroby tytoniowe (spadek o 4,2%); żywność (spadek o 4,1%); agd, rtv, artykuły użytku domowego (spadek o 3,2%). W stosunku do grudnia ub.r. wzrosła natomiast sprzedaż hurtowa półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu (o 14,7%); kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych (o 3,7%); niewyspecjalizowanych (o 1,2%).
Dane w ujęciu rocznym pokazują spadki w następujących grupach: sprzedaż realizowana na zlecenie (o 29,0%); półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom (o 21,1%); niewyspecjalizowane (o 9,7%); żywność (o 4,7%); wyroby tytoniowe (o 4,5%). Wzrosty sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym zaobserwowano natomiast w przypadku: agd, rtv, artykułów użytku domowego (o 17,2%); kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych (o 4,7%); narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyn, urządzeń i dodatkowego wyposażenia (o 2,6%); napojów alkoholowych i bezalkoholowych (wzrost o 1,2%).
Nowe zamówienia w przemyśle w styczniu 2024 roku
W styczniu 2024 roku nowe zamówienia w przemyśle spadły w ujęciu rocznym o 15,0% (w grudniu ub.r. notowano spadek o 10,6% r/r). Poziom zamówień eksportowych był o 19,6% niższy niż rok wcześniej (w grudniu ub.r. zamówienia eksportowe spadły o 13,0% r/r). Warto jednak przypomnieć, że styczeń ubiegłego roku był pod względem wzrostu zamówień eksportowych wyjątkowo udany – zanotowano wtedy wzrost o 33,8% r/r.
REKLAMA
REKLAMA