REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Wyniki handlu hurtowego - co pokazują najnowsze dane GUS?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

Styczniowe dane GUS dotyczące handlu hurtowego pokazują typowy dla przełomu roku spadek dynamiki w ujęciu miesięcznym. W porównaniu z ubiegłym rokiem wyniki handlu również są słabsze, ale w kolejnych miesiącach dynamika – ze względu na efekt bazy – powinna się poprawiać (styczeń ub.r. był ostatnim miesiącem ponad 2,5-letniego okresu wzrostów –  czasem bardzo dynamicznych – handlu hurtowego w ujęciu rocznym). Dynamika nowych zamówień w przemyśle (ogółem i eksportowych) w ujęciu rocznym również pozostaje ujemna, ale warto przypomnieć, że rok wcześniej notowano bardzo wysokie wzrosty zamówień (w przypadku eksportu zamówienia wzrosły w styczniu 2023 r.  33,8% r/r).

REKLAMA

Handel hurtowy w styczniu 2024 roku

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w styczniu br. Sprzedaż okazała się o 1,3% niższa niż w grudniu ub.r. i o 7% niższa niż w analogicznym okresie 2023 roku

Spadek sprzedaży hurtowej w na przełomie roku jest typowym zjawiskiem – większa aktywność w handlu hurtowym zaczyna być zazwyczaj widoczna w lutym. 

Dane w ujęciu rocznym są zbliżone do prognoz KIG.

Szczegółowe dane w ujęciu miesięcznym pokazują spadek sprzedaży hurtowej w grupach: napoje alkoholowe i bezalkoholowe (spadek o 37,3%); realizowana na zlecenie (spadek o 32,3%); narzędzia technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyny, urządzenia i dodatkowe wyposażenie (spadek o 25,4%); wyroby tytoniowe (spadek o 4,2%); żywność (spadek o 4,1%); agd, rtv, artykuły użytku domowego (spadek o 3,2%). W stosunku do grudnia ub.r. wzrosła natomiast sprzedaż hurtowa półproduktów i odpadów pochodzenia nierolniczego oraz złomu (o 14,7%); kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych (o 3,7%); niewyspecjalizowanych (o 1,2%). 

Dane w ujęciu rocznym pokazują spadki w następujących grupach: sprzedaż realizowana na zlecenie (o 29,0%); półprodukty i odpady pochodzenia nierolniczego oraz złom (o 21,1%); niewyspecjalizowane (o 9,7%); żywność (o 4,7%); wyroby tytoniowe (o 4,5%). Wzrosty sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym zaobserwowano natomiast w przypadku: agd, rtv, artykułów użytku domowego (o 17,2%); kosmetyków i wyrobów farmaceutycznych (o 4,7%); narzędzi technologii informacyjnej i komunikacyjnej, maszyn, urządzeń i dodatkowego wyposażenia (o 2,6%); napojów alkoholowych i bezalkoholowych (wzrost o 1,2%).

Nowe zamówienia w przemyśle w styczniu 2024 roku

W styczniu 2024 roku nowe zamówienia w przemyśle spadły w ujęciu rocznym o 15,0% (w grudniu ub.r. notowano spadek o 10,6% r/r). Poziom zamówień eksportowych był o 19,6% niższy niż rok wcześniej (w grudniu ub.r. zamówienia eksportowe spadły o 13,0% r/r). Warto jednak przypomnieć, że styczeń ubiegłego roku był pod względem wzrostu zamówień eksportowych wyjątkowo udany – zanotowano wtedy wzrost o 33,8% r/r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA