REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W sklepach więcej kradzieży. Przedsiębiorcy proponują zniesienie podziału na wykroczenia i przestępstwa

Północna Izba Gospodarcza
W sklepach więcej kradzieży. Przedsiębiorcy proponują zniesienie podziału na wykroczenia i przestępstwa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Według szacunków policji o ponad 40% wzrosła ilość kradzieży na kwotę powyżej 500 złotych. Zdecydowana większość przypada na markety i sklepy wielkopowierzchniowe, ale więcej kradzieży odnotowują także mniejsze sklepy. Wzrost kradzieży w sklepach jest sytuacją widoczną już od wielu miesięcy, powodem mogą być rosnące ceny i inflacja, ale nie bez znaczenia jest także zmiana prawa, która przestępstwem nazywa kradzież dopiero powyżej 800 złotych. Do 1 października była to kwota 500 złotych.

Północna Izba Gospodarcza: Należy odejść od podziału, co jest kradzieżą, a co jest wykroczeniem. Niech decyduje sąd

Kradzieże w sklepach to wielki problem już od czasów pandemii. Nasilił się w inflacji, a teraz prawdopodobnie przeżywa apogeum. 

REKLAMA

REKLAMA

- Policja informuje, że w całej Polsce w tym roku doszło już prawie do 240 tysięcy przypadków kradzieży. Trudno jednak doliczyć się, ile takich sytuacji nie zostało zgłoszonych lub zostało zakwalifikowanych jako wykroczenia. Przedsiębiorcy mają prawo oczekiwać w tym zakresie lepszej ochrony ze strony ustawodawców – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Jak mówi Hanna Mojsiuk, przedsiębiorcy byli od początku sceptyczni zmianom dotyczącym kwot, jakie przypadają na kradzież, a jakie na wykroczenie – zmiana, która weszła w życie od 1 października zmienia ten status z 500 złotych na 800 złotych, co w opinii wielu przedsiębiorców jest przyzwoleniem na to, by kraść towary na wyższe kwoty.

- Ta zmiana mogła sprawić, że złodzieje stali się bardziej zuchwali, bo mogli już nakraść za 800 złotych i tratowane było to jako wykroczenie, a nie jako kradzież. Przedsiębiorcy nie są zwolennikami takiego relatywizowania problemu kradzieży w sklepach. Kradzież to kradzież i powinna być zawsze surowo karana, bo tylko tak jesteśmy w stanie z tym zjawiskiem walczyć. Należy wierzyć w mądrość sądów, gdy będą zapadać wyroki. Zapewne każda sytuacja jest inna. Niektórzy kradną z głodu, inni z wygody. Takie sprawy powinien rozstrzygać sąd – mówi Hanna Mojsiuk.

- Oczywiście nie jesteśmy zwolennikami, by każda sprawa ukradzionego batonika w sklepie trafiała przed sąd. Tutaj należy znaleźć takie rozwiązania, by były one praktyczne, a jednocześnie chroniły przedsiębiorców – dodaje Hanna Mojsiuk. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złodzieje z kalkulatorami w dłoniach?

Prawnicy przyznają, że handlowcy opowiadają im anegdoty o złodziejach z kalkulatorami w rękach. Sytuacja jednak nie jest powodem do żartów w obliczu drastycznego wzrostu kradzieży. 

REKLAMA

- Podniesienie kwoty, od której możemy mówić o przestępstwie, a nie o wykroczeniu, w znaczeniu prawnym nie oznacza przyzwolenia na kradzieże przedmiotów o mniejszej wartości – do kwoty 800 zł mówimy nadal o naruszeniu porządku prawnym, tylko w randze wykroczenia. Zmiana przepisów jest raczej wyrazem dążenia do zmniejszenia liczby spraw, jakimi zajmują się Prokuratorzy, na rzecz tych, które mogą być załatwione bez ich udziału. Z jednej strony jest to zrozumiały kierunek – bez wątpienia Prokuratury obciążone są dużymi ilościami spraw, co z kolei przekłada się na przedłużające się okresy ich rozpoznania, a to już jest skutek trudny do zaakceptowania z perspektywy obywateli – komentuje mecenas Marek Jarosiewicz. 

- Z drugiej strony, tego rodzaju zmiany rodzą ryzyko wywołania nadmiernego poczucia bezkarności u potencjalnych sprawców – nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że kara za wykroczenie jest znacznie niższa niż za przestępstwo. Dyskusje co do zagrożenia wystąpieniem tego rodzaju sytuacji podnoszone są zawsze, gdy nowelizowany jest art. 119 Kodeksu wykroczeń. Praktykom prawa nie są też obce historie sprawców, którzy wybierają się ukraść towar ze sklepu z kalkulatorem w ręku, aby na miejscu tak dobrać przedmiot kradzieży, by nie przekroczyć granicy, do której czyn taki jest wykroczeniem – dodaje mecenas. Marek Jarosiewicz. 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA