REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy niższe stopy procentowe w Polsce mogą ponownie przyciągnąć inwestorów do rynku akcji i obligacji?

inwestycje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stopy procentowe są jednym z wielu czynników, które decydują o zachowaniu inwestorów i zainteresowaniu giełdą. Jakie są obecnie nastroje inwestorów? Co będzie najbardziej korzystne w najbliższym czasie? Jak postrzegana jest Polska na mapie inwestycji?

Kto skorzysta na niskich stopach procentowych

REKLAMA

Prezes Narodowego Banku Polskiego nie ma dobrej prasy. Znajduje się pod ciągłą krytyką komentatorów nie tylko ekonomicznych, ale także politycznych, wyrzucających mu że polityka monetarna kraju jest powiązana z bieżącymi korzyściami partyjnymi. Nie można mu jednak zarzucić, żeby działał wbrew podręcznikowym zasadom polityki pieniężnej. Wysoka inflacja, wynosząca w szczycie nawet 18,4% została zbita już do jednocyfrowego poziomu. Kluczowym czynnikiem zniwelowania inflacji było podwyższenie stóp procentowych, bolesne dla kredytobiorców, ale niezbędne działanie mające na celu schłodzić galopujący wzrost cen. Po serii podwyżek, NBP rozpoczął obniżanie poziomu stóp procentowych, co również było rozwiązaniem nie odbiegającym od procedur. Ostatnia październikowa zmiana obniżyła stopę referencyjną do 5,75% co bardzo ucieszy posiadaczy kredytów hipotecznych.

REKLAMA

I bez względu na to, czy obniżka stóp procentowych przypadkowo zbiegła się z niedawnymi wyborami do parlamentu, nie mogła być działanie wyłącznie pod publikę. Z niższych stóp skorzystają nie tylko kredytobiorcy, ale mogą także zyskać na nich osoby decydujące się na inwestowanie w akcje i fundusze ETF. W tym artykule opiszemy potencjalny wpływ ostatnich obniżek na sytuację na rynku giełdowym w Polsce i zastanowimy się, czy mogą one zachęcić do inwestycji w papiery wartościowe na parkiecie w Warszawie.

Perspektywy dla inwestycji giełdowych

REKLAMA

Stopy procentowe są oczywiście tylko jednym z wielu czynników decydujących o zachowaniu inwestorów i zainteresowaniu giełdą. Przypomina o tym Maxim Manturov, Dyrektor ds. Badań Inwestycyjnych we Freedom Finance Europe, który twierdzi, że: “Obecne słabości rynkowe są zbiegiem ogólnej sezonowej słabości rynków, raczej „chciwych” nastrojów z końca lipca i innych wskaźników taktycznych, które wskazują na możliwą korektę. Jednakże w momencie, w którym te wskaźniki się odwrócą, nastroje będą słabe, sygnalizując „strach”, który może działać jako kontrwskaźnik, ponieważ wskaźniki techniczne także pozostają bliskie obszarom wyprzedaży i zaczynają się już odbijać od ważnych poziomów wsparcia. A im bardziej retoryka Fed pozostaje gołębia, tym ogólne nastroje są mocniej wspierane, zmniejszając oczekiwania wzrostu stóp procentowych.

Co więcej, fundusze CTA ustawiają się raczej niedźwiedzio, ponieważ te fundusze zajęły rekordowo wysokie pozycje krótkie na akcjach amerykańskich na kwotę 47 miliardów dolarów. Do tej ekstremalnej pozycji doszło po tym, jak sprzedały one akcję na kwotę 88 miliardów dolarów w 15 ostatnich sesjach handlowych. To rzeczywiście największa pozycja krótka w historii giełd grup funduszy CTA. Na Wall Street obserwuje się je bacznie, ponieważ gdy zmieniają się i poszerzają trendy na określonych instrumentach, fundusze CTA mają tendencję do szybkiej zmiany pozycji i akumulacji tych instrumentów. Może mieć to duży wpływ na rynek akcji w krótkim okresie, szczególnie biorąc pod uwagę, że zarządzają one instrumentami na kwotę ponad 350 miliardów dolarów. Ta presja na zakup lub sprzedaż może wywrzeć wystarczająco duży wpływ, aby wpłynąć na ceny akcji.”

Zmiana stóp procentowych i zaangażowanie polskich inwestorów w giełdę

Dla lokalnych inwestorów z Polski, decydujących się raczej na zakup spółek z naszego lokalnego rynku, wpływ giełdy w USA jest kluczowy w przedstawiony powyżej sposób. Inwestorzy z Polski śledzą tak samo informacje z zagranicy, zwracając uwagę między innymi na czynniki które wskazał powyżej Manturov.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak specyfika lokalnego inwestora nie pozwala na zatrzymanie się wyłącznie na zagranicznych giełdach. Inwestorzy z Polski wybierają bowiem przede wszystkim Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, a wpływ na jej kapitalizację będą miały stopy procentowe.

Efekt rosnącego zainteresowania akcjami GPW można najlepiej zobrazować na tym wykresie. Skok wartości indeksu WIG20 w październiku wywołany został obniżką stóp procentowych. Sygnalizuje ona bowiem oczekiwany dalszy spadek inflacji w kraju, a to sprawia że oszczędzanie poprzez inwestycje długoterminowe będzie bardziej korzystne. Obniżenie stóp procentowych od razu wzmocniło także złotówkę. Obecnie obniżka stóp przez NBP wywołała entuzjastyczną zwyżkę, która może wkrótce przebić tegoroczne maksimum z sierpnia.

Co więcej, jak przypomina Polska Agencja Prasowa, według prognoz analityków Banku Pekao, stopa referencyjna NBP ma obniżyć się do 5,5% do końca tego roku, natomiast na koniec 2024 roku osiągnie wartość 4%. Oczywiście ostateczne obniżki będą zależały od wysokości inflacji, a ta będzie wiązała się z wieloma czynnikami, takimi jak wartość złotówki, ceny surowców energetycznych na rynkach światowych, czy odbiór stabilności gospodarki pod kątem polityki. Ta ostatnia jednak jest już dobrze oceniana przez analityków. Ogłoszenie wyników wyborów z potencjalnymi rządami koalicji o poglądach umiarkowanie liberalnych gospodarczo i przyjaznych biznesowi jest dobrze oceniane zarówno przez inwestorów lokalnych, jak i zagranicznych. 

Dla inwestorów istnieje więc dużo powodów do optymizmu i zainteresowanie giełdą warszawską z pewnością będzie rosło. Obecny wynik indeksu największych polskich spółek WIG20, wynoszący +16,92% od początku roku jest nawet lepszy od rezultatu amerykańskiego S&P500, który od stycznia zyskał 12,83%. Polska jest postrzegana jako szybko rozwijający się i atrakcyjny rynek, co powinno zachęcać do zakupu akcji i do końca roku podbijać wyniki GPW. Jak w wywiadzie dla Rzeczpospolitej potwierdza ekspert z Banku Millenium, Marcin Materna, za polską giełdą w 2023 roku przemawia bardzo wiele argumentów, takich jak zmiana na scenie politycznej która właśnie nastąpiła i obniżenie temperatury konfliktu na Ukrainie. Największymi zwycięzcami mają być natomiast duże spółki, które będą dominowały na tym rynku.

Autor: Dmytro Spilka

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA