REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy niższe stopy procentowe w Polsce mogą ponownie przyciągnąć inwestorów do rynku akcji i obligacji?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
inwestycje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stopy procentowe są jednym z wielu czynników, które decydują o zachowaniu inwestorów i zainteresowaniu giełdą. Jakie są obecnie nastroje inwestorów? Co będzie najbardziej korzystne w najbliższym czasie? Jak postrzegana jest Polska na mapie inwestycji?

Kto skorzysta na niskich stopach procentowych

REKLAMA

Prezes Narodowego Banku Polskiego nie ma dobrej prasy. Znajduje się pod ciągłą krytyką komentatorów nie tylko ekonomicznych, ale także politycznych, wyrzucających mu że polityka monetarna kraju jest powiązana z bieżącymi korzyściami partyjnymi. Nie można mu jednak zarzucić, żeby działał wbrew podręcznikowym zasadom polityki pieniężnej. Wysoka inflacja, wynosząca w szczycie nawet 18,4% została zbita już do jednocyfrowego poziomu. Kluczowym czynnikiem zniwelowania inflacji było podwyższenie stóp procentowych, bolesne dla kredytobiorców, ale niezbędne działanie mające na celu schłodzić galopujący wzrost cen. Po serii podwyżek, NBP rozpoczął obniżanie poziomu stóp procentowych, co również było rozwiązaniem nie odbiegającym od procedur. Ostatnia październikowa zmiana obniżyła stopę referencyjną do 5,75% co bardzo ucieszy posiadaczy kredytów hipotecznych.

REKLAMA

I bez względu na to, czy obniżka stóp procentowych przypadkowo zbiegła się z niedawnymi wyborami do parlamentu, nie mogła być działanie wyłącznie pod publikę. Z niższych stóp skorzystają nie tylko kredytobiorcy, ale mogą także zyskać na nich osoby decydujące się na inwestowanie w akcje i fundusze ETF. W tym artykule opiszemy potencjalny wpływ ostatnich obniżek na sytuację na rynku giełdowym w Polsce i zastanowimy się, czy mogą one zachęcić do inwestycji w papiery wartościowe na parkiecie w Warszawie.

Perspektywy dla inwestycji giełdowych

REKLAMA

Stopy procentowe są oczywiście tylko jednym z wielu czynników decydujących o zachowaniu inwestorów i zainteresowaniu giełdą. Przypomina o tym Maxim Manturov, Dyrektor ds. Badań Inwestycyjnych we Freedom Finance Europe, który twierdzi, że: “Obecne słabości rynkowe są zbiegiem ogólnej sezonowej słabości rynków, raczej „chciwych” nastrojów z końca lipca i innych wskaźników taktycznych, które wskazują na możliwą korektę. Jednakże w momencie, w którym te wskaźniki się odwrócą, nastroje będą słabe, sygnalizując „strach”, który może działać jako kontrwskaźnik, ponieważ wskaźniki techniczne także pozostają bliskie obszarom wyprzedaży i zaczynają się już odbijać od ważnych poziomów wsparcia. A im bardziej retoryka Fed pozostaje gołębia, tym ogólne nastroje są mocniej wspierane, zmniejszając oczekiwania wzrostu stóp procentowych.

Co więcej, fundusze CTA ustawiają się raczej niedźwiedzio, ponieważ te fundusze zajęły rekordowo wysokie pozycje krótkie na akcjach amerykańskich na kwotę 47 miliardów dolarów. Do tej ekstremalnej pozycji doszło po tym, jak sprzedały one akcję na kwotę 88 miliardów dolarów w 15 ostatnich sesjach handlowych. To rzeczywiście największa pozycja krótka w historii giełd grup funduszy CTA. Na Wall Street obserwuje się je bacznie, ponieważ gdy zmieniają się i poszerzają trendy na określonych instrumentach, fundusze CTA mają tendencję do szybkiej zmiany pozycji i akumulacji tych instrumentów. Może mieć to duży wpływ na rynek akcji w krótkim okresie, szczególnie biorąc pod uwagę, że zarządzają one instrumentami na kwotę ponad 350 miliardów dolarów. Ta presja na zakup lub sprzedaż może wywrzeć wystarczająco duży wpływ, aby wpłynąć na ceny akcji.”

Zmiana stóp procentowych i zaangażowanie polskich inwestorów w giełdę

Dla lokalnych inwestorów z Polski, decydujących się raczej na zakup spółek z naszego lokalnego rynku, wpływ giełdy w USA jest kluczowy w przedstawiony powyżej sposób. Inwestorzy z Polski śledzą tak samo informacje z zagranicy, zwracając uwagę między innymi na czynniki które wskazał powyżej Manturov.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak specyfika lokalnego inwestora nie pozwala na zatrzymanie się wyłącznie na zagranicznych giełdach. Inwestorzy z Polski wybierają bowiem przede wszystkim Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, a wpływ na jej kapitalizację będą miały stopy procentowe.

Efekt rosnącego zainteresowania akcjami GPW można najlepiej zobrazować na tym wykresie. Skok wartości indeksu WIG20 w październiku wywołany został obniżką stóp procentowych. Sygnalizuje ona bowiem oczekiwany dalszy spadek inflacji w kraju, a to sprawia że oszczędzanie poprzez inwestycje długoterminowe będzie bardziej korzystne. Obniżenie stóp procentowych od razu wzmocniło także złotówkę. Obecnie obniżka stóp przez NBP wywołała entuzjastyczną zwyżkę, która może wkrótce przebić tegoroczne maksimum z sierpnia.

Co więcej, jak przypomina Polska Agencja Prasowa, według prognoz analityków Banku Pekao, stopa referencyjna NBP ma obniżyć się do 5,5% do końca tego roku, natomiast na koniec 2024 roku osiągnie wartość 4%. Oczywiście ostateczne obniżki będą zależały od wysokości inflacji, a ta będzie wiązała się z wieloma czynnikami, takimi jak wartość złotówki, ceny surowców energetycznych na rynkach światowych, czy odbiór stabilności gospodarki pod kątem polityki. Ta ostatnia jednak jest już dobrze oceniana przez analityków. Ogłoszenie wyników wyborów z potencjalnymi rządami koalicji o poglądach umiarkowanie liberalnych gospodarczo i przyjaznych biznesowi jest dobrze oceniane zarówno przez inwestorów lokalnych, jak i zagranicznych. 

Dla inwestorów istnieje więc dużo powodów do optymizmu i zainteresowanie giełdą warszawską z pewnością będzie rosło. Obecny wynik indeksu największych polskich spółek WIG20, wynoszący +16,92% od początku roku jest nawet lepszy od rezultatu amerykańskiego S&P500, który od stycznia zyskał 12,83%. Polska jest postrzegana jako szybko rozwijający się i atrakcyjny rynek, co powinno zachęcać do zakupu akcji i do końca roku podbijać wyniki GPW. Jak w wywiadzie dla Rzeczpospolitej potwierdza ekspert z Banku Millenium, Marcin Materna, za polską giełdą w 2023 roku przemawia bardzo wiele argumentów, takich jak zmiana na scenie politycznej która właśnie nastąpiła i obniżenie temperatury konfliktu na Ukrainie. Największymi zwycięzcami mają być natomiast duże spółki, które będą dominowały na tym rynku.

Autor: Dmytro Spilka

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA