REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy niższe stopy procentowe w Polsce mogą ponownie przyciągnąć inwestorów do rynku akcji i obligacji?

inwestycje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stopy procentowe są jednym z wielu czynników, które decydują o zachowaniu inwestorów i zainteresowaniu giełdą. Jakie są obecnie nastroje inwestorów? Co będzie najbardziej korzystne w najbliższym czasie? Jak postrzegana jest Polska na mapie inwestycji?

Kto skorzysta na niskich stopach procentowych

REKLAMA

Prezes Narodowego Banku Polskiego nie ma dobrej prasy. Znajduje się pod ciągłą krytyką komentatorów nie tylko ekonomicznych, ale także politycznych, wyrzucających mu że polityka monetarna kraju jest powiązana z bieżącymi korzyściami partyjnymi. Nie można mu jednak zarzucić, żeby działał wbrew podręcznikowym zasadom polityki pieniężnej. Wysoka inflacja, wynosząca w szczycie nawet 18,4% została zbita już do jednocyfrowego poziomu. Kluczowym czynnikiem zniwelowania inflacji było podwyższenie stóp procentowych, bolesne dla kredytobiorców, ale niezbędne działanie mające na celu schłodzić galopujący wzrost cen. Po serii podwyżek, NBP rozpoczął obniżanie poziomu stóp procentowych, co również było rozwiązaniem nie odbiegającym od procedur. Ostatnia październikowa zmiana obniżyła stopę referencyjną do 5,75% co bardzo ucieszy posiadaczy kredytów hipotecznych.

REKLAMA

I bez względu na to, czy obniżka stóp procentowych przypadkowo zbiegła się z niedawnymi wyborami do parlamentu, nie mogła być działanie wyłącznie pod publikę. Z niższych stóp skorzystają nie tylko kredytobiorcy, ale mogą także zyskać na nich osoby decydujące się na inwestowanie w akcje i fundusze ETF. W tym artykule opiszemy potencjalny wpływ ostatnich obniżek na sytuację na rynku giełdowym w Polsce i zastanowimy się, czy mogą one zachęcić do inwestycji w papiery wartościowe na parkiecie w Warszawie.

Perspektywy dla inwestycji giełdowych

REKLAMA

Stopy procentowe są oczywiście tylko jednym z wielu czynników decydujących o zachowaniu inwestorów i zainteresowaniu giełdą. Przypomina o tym Maxim Manturov, Dyrektor ds. Badań Inwestycyjnych we Freedom Finance Europe, który twierdzi, że: “Obecne słabości rynkowe są zbiegiem ogólnej sezonowej słabości rynków, raczej „chciwych” nastrojów z końca lipca i innych wskaźników taktycznych, które wskazują na możliwą korektę. Jednakże w momencie, w którym te wskaźniki się odwrócą, nastroje będą słabe, sygnalizując „strach”, który może działać jako kontrwskaźnik, ponieważ wskaźniki techniczne także pozostają bliskie obszarom wyprzedaży i zaczynają się już odbijać od ważnych poziomów wsparcia. A im bardziej retoryka Fed pozostaje gołębia, tym ogólne nastroje są mocniej wspierane, zmniejszając oczekiwania wzrostu stóp procentowych.

Co więcej, fundusze CTA ustawiają się raczej niedźwiedzio, ponieważ te fundusze zajęły rekordowo wysokie pozycje krótkie na akcjach amerykańskich na kwotę 47 miliardów dolarów. Do tej ekstremalnej pozycji doszło po tym, jak sprzedały one akcję na kwotę 88 miliardów dolarów w 15 ostatnich sesjach handlowych. To rzeczywiście największa pozycja krótka w historii giełd grup funduszy CTA. Na Wall Street obserwuje się je bacznie, ponieważ gdy zmieniają się i poszerzają trendy na określonych instrumentach, fundusze CTA mają tendencję do szybkiej zmiany pozycji i akumulacji tych instrumentów. Może mieć to duży wpływ na rynek akcji w krótkim okresie, szczególnie biorąc pod uwagę, że zarządzają one instrumentami na kwotę ponad 350 miliardów dolarów. Ta presja na zakup lub sprzedaż może wywrzeć wystarczająco duży wpływ, aby wpłynąć na ceny akcji.”

Zmiana stóp procentowych i zaangażowanie polskich inwestorów w giełdę

Dla lokalnych inwestorów z Polski, decydujących się raczej na zakup spółek z naszego lokalnego rynku, wpływ giełdy w USA jest kluczowy w przedstawiony powyżej sposób. Inwestorzy z Polski śledzą tak samo informacje z zagranicy, zwracając uwagę między innymi na czynniki które wskazał powyżej Manturov.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak specyfika lokalnego inwestora nie pozwala na zatrzymanie się wyłącznie na zagranicznych giełdach. Inwestorzy z Polski wybierają bowiem przede wszystkim Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, a wpływ na jej kapitalizację będą miały stopy procentowe.

Efekt rosnącego zainteresowania akcjami GPW można najlepiej zobrazować na tym wykresie. Skok wartości indeksu WIG20 w październiku wywołany został obniżką stóp procentowych. Sygnalizuje ona bowiem oczekiwany dalszy spadek inflacji w kraju, a to sprawia że oszczędzanie poprzez inwestycje długoterminowe będzie bardziej korzystne. Obniżenie stóp procentowych od razu wzmocniło także złotówkę. Obecnie obniżka stóp przez NBP wywołała entuzjastyczną zwyżkę, która może wkrótce przebić tegoroczne maksimum z sierpnia.

Co więcej, jak przypomina Polska Agencja Prasowa, według prognoz analityków Banku Pekao, stopa referencyjna NBP ma obniżyć się do 5,5% do końca tego roku, natomiast na koniec 2024 roku osiągnie wartość 4%. Oczywiście ostateczne obniżki będą zależały od wysokości inflacji, a ta będzie wiązała się z wieloma czynnikami, takimi jak wartość złotówki, ceny surowców energetycznych na rynkach światowych, czy odbiór stabilności gospodarki pod kątem polityki. Ta ostatnia jednak jest już dobrze oceniana przez analityków. Ogłoszenie wyników wyborów z potencjalnymi rządami koalicji o poglądach umiarkowanie liberalnych gospodarczo i przyjaznych biznesowi jest dobrze oceniane zarówno przez inwestorów lokalnych, jak i zagranicznych. 

Dla inwestorów istnieje więc dużo powodów do optymizmu i zainteresowanie giełdą warszawską z pewnością będzie rosło. Obecny wynik indeksu największych polskich spółek WIG20, wynoszący +16,92% od początku roku jest nawet lepszy od rezultatu amerykańskiego S&P500, który od stycznia zyskał 12,83%. Polska jest postrzegana jako szybko rozwijający się i atrakcyjny rynek, co powinno zachęcać do zakupu akcji i do końca roku podbijać wyniki GPW. Jak w wywiadzie dla Rzeczpospolitej potwierdza ekspert z Banku Millenium, Marcin Materna, za polską giełdą w 2023 roku przemawia bardzo wiele argumentów, takich jak zmiana na scenie politycznej która właśnie nastąpiła i obniżenie temperatury konfliktu na Ukrainie. Największymi zwycięzcami mają być natomiast duże spółki, które będą dominowały na tym rynku.

Autor: Dmytro Spilka

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA