REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biznes spotyka się z nauką. Czy to przyszłość inwestycji?

pomysł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Firmy, które chcą być innowacyjne powinny inwestować nie tylko w nowe technologie, ale i w projekty naukowe. Jak znaleźć lukę na rynku, którą trzeba wypełnić? 

Co wpływa na globalną gospodarkę

Generatywna sztuczna inteligencja, druk 3D, wykorzystanie algorytmów i mechanizmów machine learning czy biotechnologia – zdaniem ekspertów właśnie te zjawiska najmocniej wypływają na globalną gospodarkę, stając się niemal odpowiednikiem rewolucji przemysłowej.

REKLAMA

REKLAMA

– Wydaje się, że przyzwyczailiśmy się już do tego, że innowacje technologiczne budują nowe modele biznesowe, schematy pracy czy wręcz całych strategii biznesowych. Firmy dostrzegły także możliwości i szanse płynące z badań rozwojowych, korzystając z funduszy unijnych przeznaczonych do tego. Dziś pora pójść krok dalej: zainteresować inwestorów indywidualnych danym projektem. Do tego potrzeba nam bliższej i efektywniejszej współpracy instytutów naukowych z biznesem – przekonuje Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji RRJ Group.

Jak dodaje, nie chodzi o kopiowanie modelu finansowania do tego obecnego w ramach funduszy unijnych, ale o umiejętnie uzupełnienie czy wykorzystanie luki. – Wiele firm uzyskuje finansowanie z programów unijnych na badania i rozwój, ale problem pojawia się przy komercjalizacji wprowadzenia na rynek danych rozwiązań. Widzimy, że firmy już dziś właśnie na etapie komercjalizacji blokują się do czasu znalezienia anioła biznesu. Można ten proces znacznie przyspieszyć w projektach pilotowanych od początku w ramach projektu inwestorskiego – wyjaśnia Jodko.

Jak wypełnić lukę 

REKLAMA

Fundusze Europejskie obecnie w większym stopniu stawiają na innowacyjność, robotyzację, cyfryzację czy ekologię w szerokim ujęciu. Na badanie i rozwój w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki łączny budżet wynosi blisko 8 mld euro.

– Inwestorzy jednak mogą pozytywnie oceniać także inne projekty. Kluczowe jest rozwiązanie, które zapełnia pewną lukę, żeby to było rozwiązanie, którego rynek potrzebuje. I dopiero to determinuje inne elementy projektu inwestycyjnego. Co jeszcze może okazać się kluczowe? Pewnie istotne w wielu przypadkach jest umiejętne zbudowanie zespołu, wykorzystując siłę naukowych kompetencji, ale i biznesowego podejścia, znajomość rynku. Czasem posiadanie pomysłu czy nawet już rozwiązania to dopiero początek do tego, żeby zbudować skuteczny projekt (w którym znajomość danego rynku jest kluczowa), czy dobrze komunikacyjnie zbudować całą filozofię i strategię wykorzystania oraz marketingowego wydobycia elementów wyróżniających lub budujących przewagę konkurencyjną – wylicza Jodko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kogo i czego szukają inwestorzy? – Firm, które mają doświadczenie, pomysł, ale i odwagę konfrontowania się z rynkiem. Oczywiście dobrze, jeśli dziś inwestor rozumie branżę, w którą inwestuje. Widzi, że firma jest w trendzie. Ale nie do przecenienia jest wsparcie eksperckie biznesowe, inwestycyjne, które może pomóc w tym mirażu biznesu i nauki – podsumowuje Jodko.

Radosław Jodko – ekspert ds. inwestycji, z rynkiem finansowym związany od 2005 roku. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA