REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne, czyli nowe rozwiązania dla małych i średnich firm

Kasy fiskalne
Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne, czyli nowe rozwiązania dla małych i średnich firm

REKLAMA

REKLAMA

Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne dla firm. Dynamiczny rozwój technologii oraz branży e-commerce otworzył nowe możliwości, usprawniając prowadzenie biznesu w Polsce. W 2020 roku zostały wprowadzone przepisy dotyczące kas wirtualnych. Przepisy te określają m.in. wymagania, jakie muszą spełniać kasy wirtualne oraz ich operatorzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony interesów klientów. W ślad za tymi przepisami niektórzy z dostawców rozwiązań fiskalno-płatniczych dopasowali swoją ofertę do nowych regulacji, oferując nowoczesne kasy wirtualne.

Kasoterminale online wypierają tradycyjne kasy

REKLAMA

Kasy fiskalne przeszły długą drogę od czasu ich powstania. Wraz z pojawieniem się nowych technologii tradycyjne kasy fiskalne zostały zastąpione kasami online, a aktualnie są wypierane przez bardziej inteligentne urządzenia z szeregiem wartości dodanych. Te bowiem nie tylko rejestrują transakcje, ale też wspierają przedsiębiorcę w prowadzeniu punktu sprzedaży. Takie nowoczesne urządzenia nazywane są potocznie kasoterminalami i stanowią połączenie urządzenia fiskalnego z terminalem płatniczym. 

REKLAMA

Kasoterminale online oferują przedsiębiorcom wiele korzyści. Przede wszystkim są opłacalne, ponieważ eliminują konieczność stosowania oddzielnych terminali płatniczych oraz kas fiskalnych. Zapewniają również zintegrowane usługi, ułatwiając kupcom, detalistom i restauratorom zarządzanie ich działalnością biznesową. Dodatkowo, dzięki zaawansowanej analityce biznesowej, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skuteczniej działać na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Jednym z głównych wyzwań stojących przed właścicielami większości firm jest zarządzanie i analiza danych. Te dane pomagają w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących wyboru asortymentu, dopasowania cen i uzupełniania zapasów. Jednak małe i średnie przedsiębiorstwa często mają z tym problem, ponieważ tradycyjne kasy fiskalne nie udostępniają właścicielom tych danych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla tego segmentu biznesu są nowoczesne kasoterminale.

REKLAMA

Kasoterminale online oferują analizę danych sprzedażowych w czasie rzeczywistym, do której szefowie firm mają dostęp za pośrednictwem swoich smartfonów, komputerów czy tabletów. Analizują dane dotyczące sprzedawanych produktów i na tej podstawie są w stanie zaplanować kolejne dostawy. Co więcej, kasoterminale mogą wyręczyć właścicieli w przygotowywaniu listy zakupów, tak aby proces uzupełniania zapasów był jeszcze bardziej efektywny.

Zalety technologiczne kasoterminali online są dobrze widoczne na przykład w branży gastronomicznej. Restauracje mają wyjątkowe wymagania i potrzebują innych funkcji niż sklepy detaliczne. Kasoterminale można dostosować do tych potrzeb, zapewniając do nich zdalny dostęp. Urządzenia te z powodzeniem zaczęły wypierać przestarzałe kasy fiskalne, które pod kątem funkcjonalności były całkowicie zamknięte na rozwój. Działanie nowoczesnych kasoterminali aktualnie zbliżone jest do elektroniki  użytkowej, w której zakres wykorzystywanych funkcji można stale zmieniać i modyfikować bez konieczności wymiany urządzenia czy re-homologacji. Ta cecha jest szczególnie istotna w gastronomii, gdzie właściciele często są zmuszani do wprowadzania zmian w czasie rzeczywistym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasa wirtualna – czym jest?

Kolejną innowacją technologiczną w branży fiskalnej XXI wieku jest kasa wirtualna.

Jest to aplikacja, którą można zainstalować bezpośrednio na terminalu płatniczym, zastępując tradycyjną i często już przestarzałą kasę fiskalną. Oznacza to, że wszystkie operacje płatnicze i fiskalne można przeprowadzić na jednym urządzeniu, eliminując potrzebę stosowania dodatkowego sprzętu, co przekłada się z kolei na minimalizację kosztów. Terminal płatniczy z zainstalowaną kasą wirtualną wydrukuje nie tylko potwierdzenie płatności, ale też paragon fiskalny czy fakturę VAT. Jego obsługa jest bardzo prosta, a wygoda użytkowania wręcz rewolucyjna.

Korzyści z zastosowania kasy wirtualnej jest wiele. Redukuje koszty zakupu sprzętu i konserwacji, dostarcza dane o sprzedaży w czasie rzeczywistym i upraszcza proces zarządzania magazynem. Dzięki aplikacji webowej przedsiębiorca ma wgląd do analizy i danych przez 24 godziny na dobę. Dodatkowo kasa wirtualna znacznie zmniejsza ryzyko błędów i oszustw, ponieważ wszystkie transakcje są przetwarzane elektronicznie.

Kasa wirtualna – kto może skorzystać?

Używanie wirtualnych kas możliwe jest od 1 czerwca 2020 roku. Przepisy wyraźnie wskazują jednak na grupy przedsiębiorców, które mogą z nich korzystać. Są to m.in. firmy świadczące:

  • wszelkiego rodzaju usługi przewozu osób i transportu pasażerskiego (drogowego, kolejowego, morskiego, lotniczego),
  • usługi hotelarskie i inne związane z oferowaniem miejsc noclegowych turystom,
  • usługi gastronomiczne,
  • usługi sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych.

Od marca 2022 roku wirtualne kasy fiskalne mogą także wprowadzać przedsiębiorstwa świadczące usługi mycia i czyszczenia samochodów.

Szczegółowa lista grup podatników, którzy mogą korzystać z wirtualnych kas, dostępna jest w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. wraz z późniejszymi zmianami.

Wirtualna kasa musi spełniać warunki określone dla kas fiskalnych, co jest potwierdzane przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Przed zdecydowaniem się na zakup usługi, warto więc sprawdzić, czy dana kasa wirtualna posiada odpowiedni certyfikat.

Kasoterminale z dofinansowaniem od państwa

Aktualnie zgodnie z trendami, kasoterminale można nabyć poprzez różne, wygodne formy finansowania, takie jak np. najem, jednorazowy zakup czy raty. 

Warto wiedzieć, że podmiotom, które zakładają swoje pierwsze działalności przysługują bardzo atrakcyjne zniżki na zakup sprzętu fiskalnego i terminali płatniczych (np. program Polska Bezgotówkowa czy zwrot z Urzędu Skarbowego).

Podsumowując, kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne to niedaleka przyszłość, a nie tylko wizja. To także niezbędne narzędzia wspierające nowoczesne firmy w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii mają zdolność do szybkiej adaptacji często zmieniających się trendów i warunków rynkowych. Warto przeanalizować profity i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję o zakupie, bądź najmie takiego rozwiązania.

 

Michał Pawłowski
jeden z założycieli oraz Członek Zarządu firmy iPOS S.A spółki należącej do notowanej na GPW Grupy OEX.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA