REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne, czyli nowe rozwiązania dla małych i średnich firm

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kasy fiskalne
Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne, czyli nowe rozwiązania dla małych i średnich firm

REKLAMA

REKLAMA

Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne dla firm. Dynamiczny rozwój technologii oraz branży e-commerce otworzył nowe możliwości, usprawniając prowadzenie biznesu w Polsce. W 2020 roku zostały wprowadzone przepisy dotyczące kas wirtualnych. Przepisy te określają m.in. wymagania, jakie muszą spełniać kasy wirtualne oraz ich operatorzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony interesów klientów. W ślad za tymi przepisami niektórzy z dostawców rozwiązań fiskalno-płatniczych dopasowali swoją ofertę do nowych regulacji, oferując nowoczesne kasy wirtualne.

Kasoterminale online wypierają tradycyjne kasy

REKLAMA

Kasy fiskalne przeszły długą drogę od czasu ich powstania. Wraz z pojawieniem się nowych technologii tradycyjne kasy fiskalne zostały zastąpione kasami online, a aktualnie są wypierane przez bardziej inteligentne urządzenia z szeregiem wartości dodanych. Te bowiem nie tylko rejestrują transakcje, ale też wspierają przedsiębiorcę w prowadzeniu punktu sprzedaży. Takie nowoczesne urządzenia nazywane są potocznie kasoterminalami i stanowią połączenie urządzenia fiskalnego z terminalem płatniczym. 

REKLAMA

Kasoterminale online oferują przedsiębiorcom wiele korzyści. Przede wszystkim są opłacalne, ponieważ eliminują konieczność stosowania oddzielnych terminali płatniczych oraz kas fiskalnych. Zapewniają również zintegrowane usługi, ułatwiając kupcom, detalistom i restauratorom zarządzanie ich działalnością biznesową. Dodatkowo, dzięki zaawansowanej analityce biznesowej, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skuteczniej działać na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Jednym z głównych wyzwań stojących przed właścicielami większości firm jest zarządzanie i analiza danych. Te dane pomagają w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących wyboru asortymentu, dopasowania cen i uzupełniania zapasów. Jednak małe i średnie przedsiębiorstwa często mają z tym problem, ponieważ tradycyjne kasy fiskalne nie udostępniają właścicielom tych danych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla tego segmentu biznesu są nowoczesne kasoterminale.

REKLAMA

Kasoterminale online oferują analizę danych sprzedażowych w czasie rzeczywistym, do której szefowie firm mają dostęp za pośrednictwem swoich smartfonów, komputerów czy tabletów. Analizują dane dotyczące sprzedawanych produktów i na tej podstawie są w stanie zaplanować kolejne dostawy. Co więcej, kasoterminale mogą wyręczyć właścicieli w przygotowywaniu listy zakupów, tak aby proces uzupełniania zapasów był jeszcze bardziej efektywny.

Zalety technologiczne kasoterminali online są dobrze widoczne na przykład w branży gastronomicznej. Restauracje mają wyjątkowe wymagania i potrzebują innych funkcji niż sklepy detaliczne. Kasoterminale można dostosować do tych potrzeb, zapewniając do nich zdalny dostęp. Urządzenia te z powodzeniem zaczęły wypierać przestarzałe kasy fiskalne, które pod kątem funkcjonalności były całkowicie zamknięte na rozwój. Działanie nowoczesnych kasoterminali aktualnie zbliżone jest do elektroniki  użytkowej, w której zakres wykorzystywanych funkcji można stale zmieniać i modyfikować bez konieczności wymiany urządzenia czy re-homologacji. Ta cecha jest szczególnie istotna w gastronomii, gdzie właściciele często są zmuszani do wprowadzania zmian w czasie rzeczywistym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasa wirtualna – czym jest?

Kolejną innowacją technologiczną w branży fiskalnej XXI wieku jest kasa wirtualna.

Jest to aplikacja, którą można zainstalować bezpośrednio na terminalu płatniczym, zastępując tradycyjną i często już przestarzałą kasę fiskalną. Oznacza to, że wszystkie operacje płatnicze i fiskalne można przeprowadzić na jednym urządzeniu, eliminując potrzebę stosowania dodatkowego sprzętu, co przekłada się z kolei na minimalizację kosztów. Terminal płatniczy z zainstalowaną kasą wirtualną wydrukuje nie tylko potwierdzenie płatności, ale też paragon fiskalny czy fakturę VAT. Jego obsługa jest bardzo prosta, a wygoda użytkowania wręcz rewolucyjna.

Korzyści z zastosowania kasy wirtualnej jest wiele. Redukuje koszty zakupu sprzętu i konserwacji, dostarcza dane o sprzedaży w czasie rzeczywistym i upraszcza proces zarządzania magazynem. Dzięki aplikacji webowej przedsiębiorca ma wgląd do analizy i danych przez 24 godziny na dobę. Dodatkowo kasa wirtualna znacznie zmniejsza ryzyko błędów i oszustw, ponieważ wszystkie transakcje są przetwarzane elektronicznie.

Kasa wirtualna – kto może skorzystać?

Używanie wirtualnych kas możliwe jest od 1 czerwca 2020 roku. Przepisy wyraźnie wskazują jednak na grupy przedsiębiorców, które mogą z nich korzystać. Są to m.in. firmy świadczące:

  • wszelkiego rodzaju usługi przewozu osób i transportu pasażerskiego (drogowego, kolejowego, morskiego, lotniczego),
  • usługi hotelarskie i inne związane z oferowaniem miejsc noclegowych turystom,
  • usługi gastronomiczne,
  • usługi sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych.

Od marca 2022 roku wirtualne kasy fiskalne mogą także wprowadzać przedsiębiorstwa świadczące usługi mycia i czyszczenia samochodów.

Szczegółowa lista grup podatników, którzy mogą korzystać z wirtualnych kas, dostępna jest w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. wraz z późniejszymi zmianami.

Wirtualna kasa musi spełniać warunki określone dla kas fiskalnych, co jest potwierdzane przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Przed zdecydowaniem się na zakup usługi, warto więc sprawdzić, czy dana kasa wirtualna posiada odpowiedni certyfikat.

Kasoterminale z dofinansowaniem od państwa

Aktualnie zgodnie z trendami, kasoterminale można nabyć poprzez różne, wygodne formy finansowania, takie jak np. najem, jednorazowy zakup czy raty. 

Warto wiedzieć, że podmiotom, które zakładają swoje pierwsze działalności przysługują bardzo atrakcyjne zniżki na zakup sprzętu fiskalnego i terminali płatniczych (np. program Polska Bezgotówkowa czy zwrot z Urzędu Skarbowego).

Podsumowując, kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne to niedaleka przyszłość, a nie tylko wizja. To także niezbędne narzędzia wspierające nowoczesne firmy w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii mają zdolność do szybkiej adaptacji często zmieniających się trendów i warunków rynkowych. Warto przeanalizować profity i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję o zakupie, bądź najmie takiego rozwiązania.

 

Michał Pawłowski
jeden z założycieli oraz Członek Zarządu firmy iPOS S.A spółki należącej do notowanej na GPW Grupy OEX.

 

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA