REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne, czyli nowe rozwiązania dla małych i średnich firm

Kasy fiskalne
Kasy fiskalne
Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne, czyli nowe rozwiązania dla małych i średnich firm

REKLAMA

REKLAMA

Kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne dla firm. Dynamiczny rozwój technologii oraz branży e-commerce otworzył nowe możliwości, usprawniając prowadzenie biznesu w Polsce. W 2020 roku zostały wprowadzone przepisy dotyczące kas wirtualnych. Przepisy te określają m.in. wymagania, jakie muszą spełniać kasy wirtualne oraz ich operatorzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony interesów klientów. W ślad za tymi przepisami niektórzy z dostawców rozwiązań fiskalno-płatniczych dopasowali swoją ofertę do nowych regulacji, oferując nowoczesne kasy wirtualne.

Kasoterminale online wypierają tradycyjne kasy

REKLAMA

Kasy fiskalne przeszły długą drogę od czasu ich powstania. Wraz z pojawieniem się nowych technologii tradycyjne kasy fiskalne zostały zastąpione kasami online, a aktualnie są wypierane przez bardziej inteligentne urządzenia z szeregiem wartości dodanych. Te bowiem nie tylko rejestrują transakcje, ale też wspierają przedsiębiorcę w prowadzeniu punktu sprzedaży. Takie nowoczesne urządzenia nazywane są potocznie kasoterminalami i stanowią połączenie urządzenia fiskalnego z terminalem płatniczym. 

REKLAMA

Kasoterminale online oferują przedsiębiorcom wiele korzyści. Przede wszystkim są opłacalne, ponieważ eliminują konieczność stosowania oddzielnych terminali płatniczych oraz kas fiskalnych. Zapewniają również zintegrowane usługi, ułatwiając kupcom, detalistom i restauratorom zarządzanie ich działalnością biznesową. Dodatkowo, dzięki zaawansowanej analityce biznesowej, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skuteczniej działać na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Jednym z głównych wyzwań stojących przed właścicielami większości firm jest zarządzanie i analiza danych. Te dane pomagają w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących wyboru asortymentu, dopasowania cen i uzupełniania zapasów. Jednak małe i średnie przedsiębiorstwa często mają z tym problem, ponieważ tradycyjne kasy fiskalne nie udostępniają właścicielom tych danych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla tego segmentu biznesu są nowoczesne kasoterminale.

REKLAMA

Kasoterminale online oferują analizę danych sprzedażowych w czasie rzeczywistym, do której szefowie firm mają dostęp za pośrednictwem swoich smartfonów, komputerów czy tabletów. Analizują dane dotyczące sprzedawanych produktów i na tej podstawie są w stanie zaplanować kolejne dostawy. Co więcej, kasoterminale mogą wyręczyć właścicieli w przygotowywaniu listy zakupów, tak aby proces uzupełniania zapasów był jeszcze bardziej efektywny.

Zalety technologiczne kasoterminali online są dobrze widoczne na przykład w branży gastronomicznej. Restauracje mają wyjątkowe wymagania i potrzebują innych funkcji niż sklepy detaliczne. Kasoterminale można dostosować do tych potrzeb, zapewniając do nich zdalny dostęp. Urządzenia te z powodzeniem zaczęły wypierać przestarzałe kasy fiskalne, które pod kątem funkcjonalności były całkowicie zamknięte na rozwój. Działanie nowoczesnych kasoterminali aktualnie zbliżone jest do elektroniki  użytkowej, w której zakres wykorzystywanych funkcji można stale zmieniać i modyfikować bez konieczności wymiany urządzenia czy re-homologacji. Ta cecha jest szczególnie istotna w gastronomii, gdzie właściciele często są zmuszani do wprowadzania zmian w czasie rzeczywistym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kasa wirtualna – czym jest?

Kolejną innowacją technologiczną w branży fiskalnej XXI wieku jest kasa wirtualna.

Jest to aplikacja, którą można zainstalować bezpośrednio na terminalu płatniczym, zastępując tradycyjną i często już przestarzałą kasę fiskalną. Oznacza to, że wszystkie operacje płatnicze i fiskalne można przeprowadzić na jednym urządzeniu, eliminując potrzebę stosowania dodatkowego sprzętu, co przekłada się z kolei na minimalizację kosztów. Terminal płatniczy z zainstalowaną kasą wirtualną wydrukuje nie tylko potwierdzenie płatności, ale też paragon fiskalny czy fakturę VAT. Jego obsługa jest bardzo prosta, a wygoda użytkowania wręcz rewolucyjna.

Korzyści z zastosowania kasy wirtualnej jest wiele. Redukuje koszty zakupu sprzętu i konserwacji, dostarcza dane o sprzedaży w czasie rzeczywistym i upraszcza proces zarządzania magazynem. Dzięki aplikacji webowej przedsiębiorca ma wgląd do analizy i danych przez 24 godziny na dobę. Dodatkowo kasa wirtualna znacznie zmniejsza ryzyko błędów i oszustw, ponieważ wszystkie transakcje są przetwarzane elektronicznie.

Kasa wirtualna – kto może skorzystać?

Używanie wirtualnych kas możliwe jest od 1 czerwca 2020 roku. Przepisy wyraźnie wskazują jednak na grupy przedsiębiorców, które mogą z nich korzystać. Są to m.in. firmy świadczące:

 • wszelkiego rodzaju usługi przewozu osób i transportu pasażerskiego (drogowego, kolejowego, morskiego, lotniczego),
 • usługi hotelarskie i inne związane z oferowaniem miejsc noclegowych turystom,
 • usługi gastronomiczne,
 • usługi sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych.

Od marca 2022 roku wirtualne kasy fiskalne mogą także wprowadzać przedsiębiorstwa świadczące usługi mycia i czyszczenia samochodów.

Szczegółowa lista grup podatników, którzy mogą korzystać z wirtualnych kas, dostępna jest w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. wraz z późniejszymi zmianami.

Wirtualna kasa musi spełniać warunki określone dla kas fiskalnych, co jest potwierdzane przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Przed zdecydowaniem się na zakup usługi, warto więc sprawdzić, czy dana kasa wirtualna posiada odpowiedni certyfikat.

Kasoterminale z dofinansowaniem od państwa

Aktualnie zgodnie z trendami, kasoterminale można nabyć poprzez różne, wygodne formy finansowania, takie jak np. najem, jednorazowy zakup czy raty. 

Warto wiedzieć, że podmiotom, które zakładają swoje pierwsze działalności przysługują bardzo atrakcyjne zniżki na zakup sprzętu fiskalnego i terminali płatniczych (np. program Polska Bezgotówkowa czy zwrot z Urzędu Skarbowego).

Podsumowując, kasoterminale online i wirtualne kasy fiskalne to niedaleka przyszłość, a nie tylko wizja. To także niezbędne narzędzia wspierające nowoczesne firmy w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii mają zdolność do szybkiej adaptacji często zmieniających się trendów i warunków rynkowych. Warto przeanalizować profity i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję o zakupie, bądź najmie takiego rozwiązania.

 

Michał Pawłowski
jeden z założycieli oraz Członek Zarządu firmy iPOS S.A spółki należącej do notowanej na GPW Grupy OEX.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA