REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wyniki przemysłu w styczniu 2023

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o wynikach przemysłu w styczniu 2023 roku. Jak przedstawiają się dane?

Jakie były prognozy?

  • Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 2,6% w ujęciu rocznym i była niższa o 2,5% niż przed miesiącem.
  • W grudniu 2022 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,0% r/r i spadła o 6,4% m/m.  

Styczniowe dane w ujęciu rocznym okazały się niższe od prognoz KIG i oczekiwań rynkowych.

REKLAMA

Warto jednak zaznaczyć, że w styczniu ubiegłego roku zanotowano wyjątkowy wysoki wzrost (o 18% r/r), co mogło wpłynąć na tegoroczny wynik. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu w ujęciu miesięcznym, choć nie jest regułą, nie jest niespotykanym zjawiskiem i był obserwowany w poprzednich latach. 

Po wykluczeniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dane GUS pokazują spadek produkcji sprzedanej przemysłu o 1,3% w stosunku do grudnia ub.r. oraz wzrost o 0,3% w ujęciu rocznym. 

Co miało wpływ na spadek sprzedaży

Na ogólny spadek sprzedaży w ujęciu miesięcznym wpłynęły gorsze wyniki w takich grupach jak:

  • dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (spadek o 13,5%)
  • przetwórstwo przemysłowe (spadek o 4,7%)

W stosunku do grudnia ub.r. wzrosła produkcja sprzedana w przypadku wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 20,2%) oraz w górnictwie i wydobywaniu (o 6,7%). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Wyniki przemysłu w styczniu 2023

 

 

Inne

REKLAMA

Dane w ujęciu rocznym pokazują wzrosty w górnictwie i wydobywaniu (o 3,9%); przetwórstwie przemysłowym (o 2,8%) oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,7%). Spadła sprzedaż w przypadku dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (o 2,2%).

Dane z poszczególnych działów przemysłu pokazują, że w ujęciu miesięcznym produkcja sprzedana (w cenach stałych) w styczniu 2023 roku spadła w 16 działach przemysłu w tym m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 60,6%); produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 24,8%); produkcji maszyn i urządzeń (o 17,7%); produkcji artykułów spożywczych (o 6,9%); produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 5,8%). 

Produkcja wzrosła w stosunku do grudnia 2022 roku w 18 działach, wśród których znalazły się m.in.: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (wzrost o 20,2%); produkcja metali (wzrost o 18,8%); produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (wzrost o 17,2%); produkcja papieru i wyrobów z papieru (wzrost o 9,1%); produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (wzrost o 7,3%).

Wyniki przemysłu w styczniu 2023

 

 

Inne

Sprzedaż w ujęciu rocznym

REKLAMA

Sprzedaż w ujęciu rocznym (w cenach stałych) wrosła w 21 (spośród 34) działach przemysłu, w tym m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych (o 31,5%), produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 14,7%); produkcji maszyn i urządzeń (o 11,7%); produkcji artykułów spożywczych (o 5,6%), produkcji wyrobów z metali (o 5,2%); produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 3,7%).  Spadki zanotowano w 13 działach, w tym m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 20,4%); produkcji metali (o 18,8%); produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 7,6%); produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 7,2%); produkcji papieru i wyrobów z papieru (o 5,5%).

W styczniu 2023 roku wśród głównych grupowań przemysłowych, wzrost produkcji w skali roku zanotowano w przypadku dóbr inwestycyjnych (o 10,8%) oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 8,0%). Spadła produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 6,2%) oraz dóbr zaopatrzeniowych (o 0,4%). Produkcja dóbr związanych z energią pozostała bez zmian w stosunku do wyniku sprzed roku.

Ceny przemysłowe w styczniu br. wzrosły w ujęciu miesięcznym przeciętnie o 0,8% (w grudniu, zgodnie ze zaktualizowanymi danymi, odnotowano wzrost o 0,6% m/m). W stosunku do stycznia 2022 roku ceny wzrosły o 18,5% (w grudniu ub. roku roczna dynamika wyniosła 20,5%).

Zgodnie z przewidywaniami

Wzrost cen przemysłowych w styczniu br. roku okazał się zbliżony do oczekiwań rynkowych i prognoz KIG.

W ujęciu miesięcznym wzrost cen zanotowano w przypadku górnictwa i wydobywania (o 8,6%); wytwarzania i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 4,1%);  oraz dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (o 0,9%). Spadły ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 0,4%).

W stosunku do stycznia 2022 roku ceny wzrosły we wszystkich grupach. W wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię o 58,7%; w górnictwie i wydobywaniu o 27,8%; w przetwórstwie przemysłowym o 13,5% a w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji – o 5,0%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA