REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wyniki przemysłu w styczniu 2023
Wyniki przemysłu w styczniu 2023

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o wynikach przemysłu w styczniu 2023 roku. Jak przedstawiają się dane?

Jakie były prognozy?

 • Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 2,6% w ujęciu rocznym i była niższa o 2,5% niż przed miesiącem.
 • W grudniu 2022 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,0% r/r i spadła o 6,4% m/m.  

Styczniowe dane w ujęciu rocznym okazały się niższe od prognoz KIG i oczekiwań rynkowych.

REKLAMA

Warto jednak zaznaczyć, że w styczniu ubiegłego roku zanotowano wyjątkowy wysoki wzrost (o 18% r/r), co mogło wpłynąć na tegoroczny wynik. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu w ujęciu miesięcznym, choć nie jest regułą, nie jest niespotykanym zjawiskiem i był obserwowany w poprzednich latach. 

Po wykluczeniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dane GUS pokazują spadek produkcji sprzedanej przemysłu o 1,3% w stosunku do grudnia ub.r. oraz wzrost o 0,3% w ujęciu rocznym. 

Co miało wpływ na spadek sprzedaży

Na ogólny spadek sprzedaży w ujęciu miesięcznym wpłynęły gorsze wyniki w takich grupach jak:

 • dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (spadek o 13,5%)
 • przetwórstwo przemysłowe (spadek o 4,7%)

W stosunku do grudnia ub.r. wzrosła produkcja sprzedana w przypadku wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 20,2%) oraz w górnictwie i wydobywaniu (o 6,7%). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Wyniki przemysłu w styczniu 2023

 

 

Inne

REKLAMA

Dane w ujęciu rocznym pokazują wzrosty w górnictwie i wydobywaniu (o 3,9%); przetwórstwie przemysłowym (o 2,8%) oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,7%). Spadła sprzedaż w przypadku dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (o 2,2%).

Dane z poszczególnych działów przemysłu pokazują, że w ujęciu miesięcznym produkcja sprzedana (w cenach stałych) w styczniu 2023 roku spadła w 16 działach przemysłu w tym m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 60,6%); produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 24,8%); produkcji maszyn i urządzeń (o 17,7%); produkcji artykułów spożywczych (o 6,9%); produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 5,8%). 

Produkcja wzrosła w stosunku do grudnia 2022 roku w 18 działach, wśród których znalazły się m.in.: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (wzrost o 20,2%); produkcja metali (wzrost o 18,8%); produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (wzrost o 17,2%); produkcja papieru i wyrobów z papieru (wzrost o 9,1%); produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (wzrost o 7,3%).

Wyniki przemysłu w styczniu 2023

 

 

Inne

Sprzedaż w ujęciu rocznym

REKLAMA

Sprzedaż w ujęciu rocznym (w cenach stałych) wrosła w 21 (spośród 34) działach przemysłu, w tym m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych (o 31,5%), produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 14,7%); produkcji maszyn i urządzeń (o 11,7%); produkcji artykułów spożywczych (o 5,6%), produkcji wyrobów z metali (o 5,2%); produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 3,7%).  Spadki zanotowano w 13 działach, w tym m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 20,4%); produkcji metali (o 18,8%); produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 7,6%); produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 7,2%); produkcji papieru i wyrobów z papieru (o 5,5%).

W styczniu 2023 roku wśród głównych grupowań przemysłowych, wzrost produkcji w skali roku zanotowano w przypadku dóbr inwestycyjnych (o 10,8%) oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 8,0%). Spadła produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 6,2%) oraz dóbr zaopatrzeniowych (o 0,4%). Produkcja dóbr związanych z energią pozostała bez zmian w stosunku do wyniku sprzed roku.

Ceny przemysłowe w styczniu br. wzrosły w ujęciu miesięcznym przeciętnie o 0,8% (w grudniu, zgodnie ze zaktualizowanymi danymi, odnotowano wzrost o 0,6% m/m). W stosunku do stycznia 2022 roku ceny wzrosły o 18,5% (w grudniu ub. roku roczna dynamika wyniosła 20,5%).

Zgodnie z przewidywaniami

Wzrost cen przemysłowych w styczniu br. roku okazał się zbliżony do oczekiwań rynkowych i prognoz KIG.

W ujęciu miesięcznym wzrost cen zanotowano w przypadku górnictwa i wydobywania (o 8,6%); wytwarzania i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 4,1%);  oraz dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (o 0,9%). Spadły ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 0,4%).

W stosunku do stycznia 2022 roku ceny wzrosły we wszystkich grupach. W wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię o 58,7%; w górnictwie i wydobywaniu o 27,8%; w przetwórstwie przemysłowym o 13,5% a w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji – o 5,0%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA