REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki przemysłu w styczniu 2023

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wyniki przemysłu w styczniu 2023

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o wynikach przemysłu w styczniu 2023 roku. Jak przedstawiają się dane?

Jakie były prognozy?

  • Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 2,6% w ujęciu rocznym i była niższa o 2,5% niż przed miesiącem.
  • W grudniu 2022 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 1,0% r/r i spadła o 6,4% m/m.  

Styczniowe dane w ujęciu rocznym okazały się niższe od prognoz KIG i oczekiwań rynkowych.

REKLAMA

Warto jednak zaznaczyć, że w styczniu ubiegłego roku zanotowano wyjątkowy wysoki wzrost (o 18% r/r), co mogło wpłynąć na tegoroczny wynik. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu w ujęciu miesięcznym, choć nie jest regułą, nie jest niespotykanym zjawiskiem i był obserwowany w poprzednich latach. 

Po wykluczeniu wpływu czynników o charakterze sezonowym dane GUS pokazują spadek produkcji sprzedanej przemysłu o 1,3% w stosunku do grudnia ub.r. oraz wzrost o 0,3% w ujęciu rocznym. 

Co miało wpływ na spadek sprzedaży

Na ogólny spadek sprzedaży w ujęciu miesięcznym wpłynęły gorsze wyniki w takich grupach jak:

  • dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (spadek o 13,5%)
  • przetwórstwo przemysłowe (spadek o 4,7%)

W stosunku do grudnia ub.r. wzrosła produkcja sprzedana w przypadku wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 20,2%) oraz w górnictwie i wydobywaniu (o 6,7%). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Wyniki przemysłu w styczniu 2023

 

 

Inne

REKLAMA

Dane w ujęciu rocznym pokazują wzrosty w górnictwie i wydobywaniu (o 3,9%); przetwórstwie przemysłowym (o 2,8%) oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,7%). Spadła sprzedaż w przypadku dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (o 2,2%).

Dane z poszczególnych działów przemysłu pokazują, że w ujęciu miesięcznym produkcja sprzedana (w cenach stałych) w styczniu 2023 roku spadła w 16 działach przemysłu w tym m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (o 60,6%); produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 24,8%); produkcji maszyn i urządzeń (o 17,7%); produkcji artykułów spożywczych (o 6,9%); produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 5,8%). 

Produkcja wzrosła w stosunku do grudnia 2022 roku w 18 działach, wśród których znalazły się m.in.: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (wzrost o 20,2%); produkcja metali (wzrost o 18,8%); produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (wzrost o 17,2%); produkcja papieru i wyrobów z papieru (wzrost o 9,1%); produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (wzrost o 7,3%).

Wyniki przemysłu w styczniu 2023

 

 

Inne

Sprzedaż w ujęciu rocznym

REKLAMA

Sprzedaż w ujęciu rocznym (w cenach stałych) wrosła w 21 (spośród 34) działach przemysłu, w tym m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych (o 31,5%), produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 14,7%); produkcji maszyn i urządzeń (o 11,7%); produkcji artykułów spożywczych (o 5,6%), produkcji wyrobów z metali (o 5,2%); produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 3,7%).  Spadki zanotowano w 13 działach, w tym m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 20,4%); produkcji metali (o 18,8%); produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 7,6%); produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 7,2%); produkcji papieru i wyrobów z papieru (o 5,5%).

W styczniu 2023 roku wśród głównych grupowań przemysłowych, wzrost produkcji w skali roku zanotowano w przypadku dóbr inwestycyjnych (o 10,8%) oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (o 8,0%). Spadła produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych (o 6,2%) oraz dóbr zaopatrzeniowych (o 0,4%). Produkcja dóbr związanych z energią pozostała bez zmian w stosunku do wyniku sprzed roku.

Ceny przemysłowe w styczniu br. wzrosły w ujęciu miesięcznym przeciętnie o 0,8% (w grudniu, zgodnie ze zaktualizowanymi danymi, odnotowano wzrost o 0,6% m/m). W stosunku do stycznia 2022 roku ceny wzrosły o 18,5% (w grudniu ub. roku roczna dynamika wyniosła 20,5%).

Zgodnie z przewidywaniami

Wzrost cen przemysłowych w styczniu br. roku okazał się zbliżony do oczekiwań rynkowych i prognoz KIG.

W ujęciu miesięcznym wzrost cen zanotowano w przypadku górnictwa i wydobywania (o 8,6%); wytwarzania i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 4,1%);  oraz dostawy wody, gospodarowania ściekami i odpadami, rekultywacji (o 0,9%). Spadły ceny w przetwórstwie przemysłowym (o 0,4%).

W stosunku do stycznia 2022 roku ceny wzrosły we wszystkich grupach. W wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię o 58,7%; w górnictwie i wydobywaniu o 27,8%; w przetwórstwie przemysłowym o 13,5% a w dostawie wody, gospodarowaniu ściekami i odpadami, rekultywacji – o 5,0%.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

REKLAMA