REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z czego muszą szkolić się firmy, żeby nie wypaść z rynku?

szkolenie, nauka
szkolenie, nauka

REKLAMA

REKLAMA

Żyjemy w erze cyfryzacji, pracy zdalnej i hybrydowej; jesteśmy także świadkami momentu, w którym na rynku pracy pojawiają się przedstawiciele młodego pokolenia Z. Już za dwa lata co czwartym pracownikiem w Polsce będą osoby urodzone po 1997 r. Firmy, które chcą przetrwać i dostosować się do nowych standardów, muszą przygotować się do nadchodzących zmian.

Wyzwania firm - pokolenie Z, czas pracy, praca z domu

 • Za dwa lata ponad 27 proc. pracowników będzie należeć do pokolenia Z;
 • Przedstawiciele pokolenia Z chcą, aby praca dawała im nie tylko pieniądze, ale i satysfakcję;
 • Firmy muszą dostosować się do ich oczekiwań – inaczej będą miały problem z rekrutacją i utrzymaniem wartościowych pracowników;
 • Zmiany społeczne wymuszą skrócenie czasu pracy – wiele wskazuje na to, że w przyszłości będziemy pracować 4 dni w tygodniu;
 • Około 63 proc. osób chce już na stałe zachować możliwość pracy z domu, najchętniej przez jeden, dwa dni w tygodniu – wynika z badania przeprowadzonego przez Inquiry.

Wszystko wskazuje na to, że polskie firmy będą musiały zmierzyć się ze sporym wyzwaniem i przystosować się do nadchodzących zmian, aby ciągle liczyć się na rynku i być atrakcyjnym pracodawcą.

REKLAMA

Jakie jest pokolenie Z i jak z nim pracować?

REKLAMA

Pokolenie Z ma zdecydowanie większą świadomość tego, jak pracują ich rówieśnicy w Europie i nie ma zamiaru powtarzać zachowań swoich rodziców. Jego reprezentanci wychodzą z założenia, że to praca jest dla nich, a nie oni dla pracy. Mają oni również inne priorytety – wysokość pensji to dopiero początek negocjacji, a praca musi mieć dla nich sens i dostarczać satysfakcję. Wysiłek dla samego zysku mija się z celem. Nie interesują ich “owocowe czwartki”, tylko  stabilny etat, elastyczny czas pracy i dostęp do opieki zdrowotnej.

W latach 90. nie rozmawiało się o stanie zdrowia psychicznego, a już na pewno nie w miejscu pracy. Dla pokolenia Z jest to bardzo istotna kwestia, a  nadgodziny są dla nich narażaniem własnego zdrowia psychicznego i fizycznego. – Pokolenie wkraczające na rynek pracy wie, że trzeba o siebie zadbać. Praca jest dla nich przestrzenią do kreatywnego rozwoju w przyjaznym środowisku. Dlatego tak ważne dziś jest odpowiedzialne i empatyczne zarządzanie również w kontekście pracowniczym – mówi Natalia Gozdowska, Business Development Director w Altkom Akademii.

Liderzy powinni przede wszystkim nastawić się na partnerskie relacje z pracownikami.  To właśnie zrozumienie ich potrzeb może okazać się kluczem do owocnej współpracy. Nowoczesny lider to osoba, która doskonale umie rozeznać się w mocnych stronach swojego pracownika i  skupić na nich swoją uwagę.

REKLAMA

Pokolenie Z pragnie, aby przełożeni potrafili m.in. docenić  jego kreatywność i zaangażowanie oraz  stanowili realne wsparcie. Oczywiście proces ten wymaga poświęcenia pracownikowi dodatkowego czasu – słuchania, zadawania pytań i poznawania potrzeb. – Na pierwszy rzut oka wydaje się to proste, ale nawet menedżerowie z lat 2000. mogą mieć z tym problem. Powierzenie im zarządzania zespołem ludzi o zupełnie innych postawach i wartościach może być dla nich dużym wyzwaniem, dlatego na naszych szkoleniach uczymy dobierania właściwych metod zarządzania różnorodnym zespołem – mówi Natalia Gozdowska z Altkom Akademii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Osoby na wyższych szczeblach często nie są jeszcze przygotowane do trybu pracy zdalnej i nie ufają narzędziom, a tym samym – pracownikom. Proponujemy szkolenia, które nie tylko uświadomią dyrektorów o możliwościach, jakie dają te narzędzia, ale i sprawią, że prawdopodobnie zaufają  swoim zespołom. Jest to m.in. szkolenie z narzędzi Power BI 0.1, dzięki któremu menedżer jest w stanie śledzić wyniki sprzedażowe zespołu, czy chociażby z aplikacji Confluence służąca do precyzyjnego zarządzania projektami (można w niej śledzić przepływ pracy, tworzyć strony, podstrony, tabele) – komentuje Paweł Niemyt, Product and Business Manager w Altkom Akademii.

Czas na nowe podejście do zarządzania firmą i pracownikami

Nawet bez skracania czasu pracy pracodawcy stoją dziś przed wyzwaniem  dostosowania się do szybko zmieniającego się rynku pracy oraz współpracy z pokoleniem Z. Z raportu Deloitte „Od fali odejść do fali zmian. Czy jesteśmy gotowi na nowe podejście do pracy?” wynika, że 80 proc. specjalistów bierze pod uwagę odejście z pracy. Firmy nie będą w stanie szybko ich zastąpić,  a proces rekrutacji oraz szkolenia nowych pracowników jest czasochłonny i drogi.  Kluczowe  jest więc to, by pracownicy byli zadowoleni z pracy.

Przeprowadzone w 2019 r. przez Preeshare we współpracy z AmRest, Allegro, HRM Institute i EB Institute badanie Indeks Doceniania, wykazało, że respondenci, którzy czują się doceniani, są znacznie bardziej zadowoleni ze swojej pracy. Tak właśnie jest z ludźmi z pokolenia Z, których naturalnym środowiskiem są media społecznościowe w dużej mierze oparte na motywujących feedbackach. Co ważne, 98 proc. badanych chciałoby otrzymać informację o tym, co konkretnie zrobili dobrze – a więc, jeśli młody pracownik  efektywnie wykonał swoje zadanie, koniecznie trzeba mu o tym powiedzieć.  Kluczowe są docenianie, elastyczność, rozmowa i zaufanie, bo Zetki nie planują zostawać w miejscu, w którym czują się źle. Większość z ankietowanych jest gotowa zwolnić się z pracy, która nie daje im poczucia szczęścia.

Jeśli pracodawca będzie chciał zbudować trwały i wartościowy zespół, już dziś powinien zacząć planować zmiany w zarządzaniu firmą.

Jakie szkolenia mogą przydać się firmom, aby dostosować się do nadchodzących zmian?

Zarządzanie zespołem różnorodnym pokoleniowo – Szkolenie dedykowane jest menedżerom, zespołom HR, trenerom oraz wszystkim osobom pracującym w środowiskach zawodowych, w których występuje różnica pokoleń. Szkolenie pokazuje, w jaki  sposób można uwrażliwić się na różne potrzeby wszystkich grup wiekowych pracowników i wykorzystać ich odmienne możliwości, zasoby, wiedzę oraz doświadczenia.

Zarządzanie w zwinnej organizacji – Szkolenie skierowane jest do menedżerów oraz liderów zespołów. Celem szkolenia jest poznanie i rozwijanie fundamentów skutecznego przywództwa w czasach niepewności. Szkolenie pokazuje, jak rozwijać kompetencje własne oraz swoich pracowników.

Management 3.0 – Szkolenie skierowane jest do liderów zespołów i dotyczy nowoczesnego podejścia do zarządzania oraz przywództwa w organizacji. Kurs pomoże wzmocnić kompetencje w zakresie wyznaczania celów, delegowania zadań, monitorowania pracy podwładnych i feedbacku.

Szkolenia z narzędzi biznesowych:

Power BI 0.1 – Szkolenie pozwoli zdobyć wiedzę z zakresu konsolidacji rozproszonych danych. Narzędzie Microsoftu z obszaru Business Inteligence daje więcej możliwości niż np. Excel – za jego pomocą analitycy mogą uzyskiwać i udostępniać szczegółowe informacje w bardzo krótkim czasie. Dzięki analizie danych, sprawdzaniu wyników, menedżer może śledzić rezultaty sprzedażowe.

Jira – Szkolenie nauczy posługiwać się narzędziem Jira, które stworzone jest do zarządzania projektem, a także do śledzenia przepływu pracy i rozdzielania obowiązków. 

Confluence – Szkolenie nauczy posługiwać się aplikacją Confluence, służącym również jako narzędzie do zarządzania projektami. Można w nim śledzić przepływ pracy, tworzyć strony, podstrony, tabele. Jest to przestrzeń firmowa, każdy dział ma swoją stronę, umieszcza na niej materiały, informacje z działu. 

Komunikatory internetowe – Przegląd oprogramowania do wideokonferencji (Teams, ZOOM, Webex) – Szkolenie jest przeznaczone dla osób, które w swojej pracy potrzebują korzystać z komunikatorów, chcą uczestniczyć w szkoleniach i seminariach lub je prowadzić. Podczas zajęć uczestnicy poznają zalety programów Zoom, Teams i Webex oraz ich wykorzystanie pod kątem prowadzenia zdalnych spotkań.

MS Project – Planowanie harmonogramów i kontrola realizacji projektu – Szkolenie skierowane jest do kierowników projektów. MS Project to aplikacja, która kompleksowo wspiera firmy w zarządzaniu nawet najbardziej skomplikowanym projektem. Szkolenie nauczy tworzyć harmonogramy, zarządzać zasobami i ich dostępnością, rozwiązywać problemy nadmiernych alokacji, śledzić postępy prac i raportować.

Szkolenia miękkie:

Jobcrafting – Szkolenie kierowane jest do liderów, dyrektorów i innych osobom, które straciły poczucie sensu wykonywania pracy. Szkolenie dotyczy budowania zaangażowania i poczucia sensu pracy. Dla osób, które chciałyby mieć większy udział w podejmowanych decyzjach, wdrażać swoje projekty i inicjatywy, zachowując przy tym zdrowy balans energetyczny w stosunku do siebie samego i swoich potrzeb.

Agile w HR - zwinność w HR i dla HR – Szkolenie kierowane jest do pracowników obszaru HR i managerów, którzy chcą wesprzeć zwinność w swojej organizacji. Szkolenie pozwoli zrozumieć, jak zespół HR  w firmie może wesprzeć swoją organizację w sposób zwinny. Podpowie, jak działać w zmiennym  otoczeniu i sytuacji niepewności.

Motywacja zdalna – jak angażować pracowników w zespole rozproszonym – Szkolenie kierowane jest do managerów, kierowników oraz liderów. Celem szkolenia jest podniesienie kompetencji z „motywowania” pracowników. Szkolenie uczy, jak motywować pracowników na odległość, podczas pracy zdalnej.

Moc empatii w biznesie – Szkolenie kierowane jest do liderów, dla których efektywność współpracy z innymi przekłada się jednocześnie na sukces firmy oraz ich indywidualne sukcesy i satysfakcję z pracy. Szkolenie uczy jak być empatycznym liderem, uświadamia, że w biznesie liczą się również uczucia i są niezwykle ważne w osiąganiu celów i satysfakcji zawodowej. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA