REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dla podatników PIT od 2022 roku - Polski Ład

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano
Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935
Advicero Nexia
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Zmiany dla podatników PIT od 2022 roku - Polski Ład
Zmiany dla podatników PIT od 2022 roku - Polski Ład

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie regulacje Polskiego Ładu, które przyniosły zmiany w ustawach o podatkach dochodowych, w ustawie o podatku VAT oraz wielu innych przepisach. Zmiany wprowadzone dla podatników CIT są rewolucyjne i w znakomitej ich większości prowadzą do wzrostu obciążeń podatkowych. Zmiany dla podatników PIT miały mieć efekt odwrotny – były zapowiadane jako historyczna obniżka podatków. Czy tak faktycznie jest? Niewątpliwie zmiany w zakresie PIT wywołują najwięcej emocji, m.in. z uwagi na to, że jako pierwsi rzeczywiste skutki Polskiego Ładu odczuli na własnej skórze właśnie podatnicy PIT.

Wyższa kwota wolna od podatku, wyższy próg skali PIT

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. PLN w roku dla każdego podatnika rozliczającego się wg skali podatkowej jest niewątpliwie plusem. Efekt tej zmiany odczuwa się w miesięcznych zaliczkach PIT począwszy od stycznia 2022 r. Wątpliwości pojawiają się, kiedy podatnik PIT ma przychody z kilku umów. Co do zasady kwotę wolną od podatku w trakcie roku może zastosować tylko dla jednej z takich umów będących tytułem do opodatkowania. Może to prowadzić do wyższego niż teoretycznie wyliczone w modelu Polskiego Ładu opodatkowania w trakcie roku, a tą formę preferencji podatkowej podatnik odczuje dopiero w rozliczeniu rocznym.
Czy pomoże tutaj złożenie płatnikowi formularza PIT-2? Niekoniecznie. Raz złożony formularz obowiązuje u danego płatnika również na kolejne lata. Nie ma tutaj znaczenia, że formularz został złożony przed zmiana przepisów.

Dobra zmianą jest też podwyższenie kwoty progu podatkowego do 120 tys. zł – do tego progu obowiązuje stawka 17%, a powyżej progu stawka 32% PIT.

REKLAMA

Ulga dla klasy średniej, zakaz odliczenia składki zdrowotnej

Zmiany w ramach Polskiego Ładu przyniosły zakaz odliczania od kwoty podatku większej części składki na ubezpieczenie zdrowotne (do końca roku 2021 obowiązywała zasada, zgodnie z którą kwota stanowiąca 7,75% podstawy składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejszała wyliczoną kwotę PIT).

Celem zniwelowania wyższego obciążenia podatkowego, wynikającego z tej zmiany, wprowadzono tzw. ulgę dla klasy średniej, w ramach której dochód podlega obniżeniu o kwotę wyliczoną wg wskazanego w ustawie wzoru, w zależności od wysokości osiągniętego przychodu. Ulgi dla klasy średniej nie można stosować do przychodów z emerytury. Mogą ją stosować pracownicy oraz prowadzący działalność gospodarczą, rozliczający ją wg zasad ogólnych. Od 1 stycznia 2022 r. ulga dotyczy osiągających przychody od kwoty 68 412 zł do 133 692 zł w skali roku.

Planowane są zmiany polegające na podwyższeniu górnej kwoty uprawniającej do ulgi, a także rozszerzeniu jej zakresu na inne kategorie podatników. Ulga dla klasy średniej, pomimo naliczania w miesięcznych rozliczeniach, może nie przysługiwać w rozliczeniu rocznym. Będzie to miało miejsce, jeśli w kolejnych miesiącach przychody podatnika będą o tyle wyższe, że spowodują przekroczenie kwoty uprawniającej do ulgi. Podatnik może złożyć płatnikowi wniosek o nienaliczenie ulgi. Ulgę mogą stosować małżonkowie w rozliczeniu wspólnym, pod warunkiem że połowa ich wspólnych przychodów mieści się w przedziale kwot uprawniających do ulgi, nawet jeśli indywidualnie nie kwalifikują się do ulgi.

Nowe ulgi dla podatników PIT

Polski ład przyniósł istotną modyfikację ulgi dla samotnie wychowujących dziecko, a także nowe ulgi, dla wychowujących czwórkę dzieci, dla pracujących emerytów oraz dla powracających do Polski podatników.

Ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci przewiduje możliwość odliczenia od podatku 1 500 PLN rocznie. Odliczenie przysługuje jednemu z rodziców albo opiekunów prawnych (odliczenie z tytułu ulgi nie jest dzielone na miesiące lub dni opieki na dzieckiem każdego z rodziców). W przypadku braku porozumienia między podatnikami odliczenie stosuje podatnik, u którego dziecko ma miejsce zamieszkania. Nie obowiązuje tym samym od 2022 r. dotychczasowa ulga dla samotnie wychowujących dzieci. Rozliczenie za rok 2021 jest sporządzane wg zasad obowiązujących do końca 2021 r.

Z ulgi dla podatnika z co najmniej czwórką dzieci może skorzystać osoba, która:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wykonuje władzę rodzicielską,
 • pełni funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, lub
 • sprawuje funkcje rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą,
 • w przypadku pełnoletnich uczących się dzieci – wykonuje ciążący obowiązek alimentacyjny albo sprawuje funkcje rodziny zastępczej.

Do ulgi uprawniają dzieci:

 • małoletnie (do 18 roku życia),
 • pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • pełnoletnie do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w krajowych lub zagranicznych przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, jeżeli w roku podatkowym dzieci te spełniają określone wymogi w zakresie osiąganych przez nich przychodów.

Żeby ulga była naliczana w rozliczeniu miesięcznym należy złożyć płatnikowi pisemne oświadczenie o spełnieniu warunków do zastosowania zwolnienia, pod rygorem odpowiedzialności karnej. Alternatywnie, można skorzystać z ulgi dopiero w rozliczeniu rocznym.

Z ulgi dla pracujących emerytów mogą skorzystać osoby spełniające łącznie następujące warunki:

1) emeryci aktywni zawodowo,

2) podatnik po ukończeniu 60. roku życia (kobieta) i 65. roku życia (mężczyzna),

3) podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym,

4) podatnik nie otrzymuje emerytury lub renty rodzinnej, ani innych wskazanych w ustawie przychodów.

Również w tym przypadku do naliczania ulgi jest wymagane złożenie płatnikowi odpowiedniego oświadczenia.

REKLAMA

Ulga na powrót z kolei przysługuje podatnikom zmieniającym rezydencję podatkową na polską. Również w takim przypadku wymagane jest spełnienie szeregu warunków uprawniających do ulgi. Co istotne, ulga na powrót może być stosowana w kolejnych 4 latach.

Każda z wyżej wskazanych ulg uprawnia do zwolnienia od podatku do kwoty 85 528 zł rocznie. Przy czym w przypadku zbiegu uprawnienia do stosowania ulg przedmiotowa kwota jest jednocześnie maksymalną kwotą zwolnienia w danym roku.

Odroczenie poboru zaliczek miesięcznych

REKLAMA

Z dniem 8 stycznia 2022 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz.U. 2022 poz. 28). Dotyczy zaliczek miesięcznych od przychodów do 12 800 zł w skali miesiąca i ma obowiązywać do końca 2022 r. Przewiduje konieczność wyliczania miesięcznych zaliczek na PIT i wg regulacji obowiązujących w roku 2022 r., i tych z roku 2021, i porównywania tych kwot. Konstrukcja przepisów prowadzi do wniosku, że podatnicy korzystający z zasad wynikających z tego Rozporządzenia mogą – w określonych sytuacjach – być zobowiązani do znacznych dopłat podatku PIT w rozliczeniu rocznym. Rozporządzenie nie prowadzi do niższego rocznego opodatkowania, a dodatkowo wprowadza wątpliwości odnośnie terminów obowiązujących płatników. Inną kwestią jest, że sporna jest skuteczność Rozporządzenia, z uwagi na jego rangę – dotyczy regulacji ustawowych, a zmiana takich regulacji aktem prawnym niższej rangi nie jest możliwa.

Planowane są kolejne zmiany zmienionej ustawy o PIT, które mają – na poziomie ustawowym – doprowadzić do ustalania zaliczek miesięcznych w niższej wysokości, niż to wynika z przepisów obowiązujących obecnie.

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, Partner Zarządzający Advicero Nexia, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  REKLAMA

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  REKLAMA

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  REKLAMA