Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład - pytania i odpowiedzi (wynagrodzenia i podatki)

Comarch
Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych
Polski Ład - pytania i odpowiedzi (wynagrodzenia i podatki)
Polski Ład - pytania i odpowiedzi (wynagrodzenia i podatki)
Już za kilkanaście dni zaczną obowiązywać nowe przepisy w obszarze kadrowo-płacowym oraz prawa podatkowego wprowadzone w ramach programu Polski Ład. Przedsiębiorcy oraz specjaliści ds. kadrowo-płacowych szukają informacji o nowych zasadach zawartych w reformie podatkowej, ponieważ wiele z nich wciąż wywołuje szereg wątpliwości. Podczas webinaru, który 16 grudnia zorganizowała firma Comarch, uczestnicy pytali głównie o sposób naliczania wynagrodzeń wypłacanych od stycznia 2022 roku, w tym zasad dotyczących rozliczania ulgi dla klasy średniej, czy nowych zwolnień z PIT.

Pytania o Polski Ład

Pracownicy Comarch oraz eksperci kancelarii C&C Chakowski & Ciszek przygotowali odpowiedzi na tematy, które wzbudzały największe zainteresowanie uczestników szkolenia.
­- Zmiany w przepisach prawnych to zawsze temat, który wymaga zgłębienia i rozpoznania nowych treści, aby następnie prawidłowo wdrożyć je w organizacji. Od lat organizujemy bezpłatne webinary, w których staramy się przybliżyć zagadnienia objęte nowościami prawnymi. Mamy za sobą duże zmiany, jakimi były wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, split payment czy e-sprawozdań. Jednak żaden z tych tematów nie wzbudzał takiego zainteresowania jak program „Polski Ład”. Do udziału w webinarze, którego tematem był Polski Ład, zapisało się prawie 20 tysięcy osób. To rekord w historii szkoleń online organizowanych przez Comarch – mówi Paweł Krupa, product manager systemów Comarch ERP.

Ulga dla klasy średniej. Dla kogo i ile można zyskać?

Od 2022 r. zacznie obowiązywać nowe rozwiązanie nazywane „ulgą dla klasy średniej”. Pracownik z ulgi będzie mógł skorzystać w zeznaniu rocznym albo miesięcznie. Komu i na jakich zasadach przysługuje, jak jest przyznawana i czy są nią objęci emeryci? – o to pytali uczestnicy webinarium.

Pracodawca ma obowiązek naliczać ulgę w każdym miesiącu, jeśli wynagrodzenie brutto miesięczne  pracownika jest między 5 701 zł brutto, a 11 141 zł brutto. Jest ona naliczana przez pracodawcę automatycznie. Jeżeli pracownik nie chce z niej skorzystać przy rozliczeniach miesięcznych, musi złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek . Taki wniosek można złożyć w dowolnym momencie, a płatnik przestaje naliczać ulgę najpóźniej od kolejnego miesiąca po złożeniu wniosku przez pracownika. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku warto przeanalizować, co będzie korzystniejsze.

Co w przypadku pracownika, który oprócz umowy o pracę wykonuje umowy zlecenia, pobiera wynagrodzenie z tytułu powołania lub jest zatrudniony na kontraktach managerskich?

- Ustawodawca zdecydował, że z preferencji nie skorzystają wszyscy. Uprawnione będą jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się na zasadach ogólnych. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na ½ etatu, a pobierane wynagrodzenie mieści się w widełkach,  również może skorzystać z ulgi. Natomiast ulga nie uwzględnia umów zlecenia. Jednocześnie należy podkreślić, że ulga dla klasy średniej i kwota wolna od podatku to dwa odrębne rozwiązania. Można z nich korzystać równocześnie. Może być też tak, że ktoś nie ma prawa do czy nie korzysta z ulgi dla klasy średniej, lecz nadal korzysta z kwoty wolnej. Tak będzie w przypadku pracowników, których wynagrodzenie nie mieści się w przedziale do stosowania ulgi dla klasy średniej czy którzy złożyli wniosek o jej stosowanie. Zasadą dla takich pracowników będzie nadal rozliczanie zaliczek przez pracodawców z zastosowaniem odliczenia (czyli 425 zł/miesięcznie – czyli kwoty miesięcznego odliczenia wynikającego z podwyższonej kwoty wolnej - tłumaczy Wojciech Garczyński, doradca podatkowy w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Do przychodu do ulgi dla klasy średniej wliczane jest wynagrodzenie chorobowe płatne przez pracodawcę, ponieważ traktowane jest jako przychód ze stosunku pracy. Natomiast wyłączone są zasiłki chorobowe.

Seniorzy, emeryci a Polski Ład

Z ulgi dla klasy średniej mogą korzystać pracujący emeryci, ale tylko w zakresie wynagrodzenia za pracę czy za usługi wykonywane w ramach działalności gospodarczej rozliczanej na zasadach ogólnych. Senior-pracownik, który osiągnie wiek emerytalny, ale nie wystąpi o emeryturę, może skorzystać także z nowej ulgi dla seniorów. Dobrym pytaniem jest, czy czasowa rezygnacja z pobierania emerytury przez pracującego seniora da uprawnienie do skorzystania z ulgi dla seniorów. Przepis mówi o tym, że warunkiem do korzystania z tej ulgi jest nieotrzymywanie emerytury pomimo nabycia uprawnienia. Dlatego wydaje się, że można odpowiedzieć twierdząco na to pytanie, ale jak w wielu przypadkach w kontekście Polskiego Ładu warto poczekać na potwierdzenie organów podatkowych.

Grudniowe wypłaty

- Z przepisów Polskiego Ładu wynika, że przy rozliczaniu na potrzeby PIT wynagrodzenia, które zostanie wypłacone w styczniu przyszłego roku składka na ubezpieczenie zdrowotne nie będzie już odliczana od podatku. Jednak uważa się, że wynagrodzenia, które trafią na konta pracowników jeszcze w tym roku, będą rozliczone na dotychczasowych zasadach - wskazuje Wojciech Garczyński z kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Powracający z zagranicy i rodziny 4+ z nowymi ulgami.

Polski Ład wprowadza całkiem nowe ulgi, które dotyczą wybranych sytuacji – ulgi dotyczą podatników przenoszących miejsce zamieszkania do Polski oraz rodzin z co najmniej czwórką dzieci. Warto dodać że zapisy w Polskim Ładzie często są tak zbudowane że trzeba dokładnie przeanalizować sytuację indywidualnie i określić czy rzeczywiście mamy możliwość z korzystania z ulgi.

Podatnicy będą mogli łączyć nowe ulgi – na 4 dzieci, na powrót, dla seniorów – oraz ulgę dla młodych, jeżeli będą spełniać warunki do skorzystania z kilku ulg, jednak suma przychodów zwolnionych z podatku nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 85 528 zł.

- Przeprowadzony webinar pokazał nam, że przedsiębiorcy oraz specjaliści ds. kadrowo-płacowych potrzebują takich merytorycznych szkoleń. Dlatego 13 stycznia planujemy kolejne wydarzenie w temacie Polskiego Ładu. Tym razem będziemy omawiać zmiany wprowadzone przez ten społeczno-ekonomiczny projekt związane z prowadzeniem działalności, który prawdopodobnie bardziej zainteresuje właścicieli firm czy działy finansowo-księgowe. Już teraz można się rejestrować. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny – zachęca Paweł Krupa.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Konferencja: FORUM KADR I KSIĘGOWOŚCI 2022
Konferencja: FORUM KADR I KSIĘGOWOŚCI 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(9)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jadwiga
  2021-12-29 10:45:03
  Do pkt 154 - czyli ulgi dla seniora mam pytanie, a co z podatkiem od nagrody jubileuszowej wypłacanej raz na 5 lat zwolnionej ze składek zus? Czy taki pracujący w wieku emerytalnym zapłaci od niej podatek? Albo w trakcie roku przejdzie na emeryturę - odprawa tez zwolniona ze składek. Cytat z przepisów "do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych"
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • PRZEMO
  2022-01-06 11:36:46
  W marcu osiągam wiek emerytalny lecz zamierzam pracować. Czy mogę skorzystać z ulgi dla emeryta i co z pit 2
  5
 • Mirka
  2022-01-07 17:46:00
  Wiek emytalny osiągnęłam w czerwcu, na emeryturę odchodzę 25.01.2022, czy z odprawy emerytalnej zapłacę podatek i z wynagrodzenia za niewykorzystany urlop? Czy styczniowa wypłata powinna być w moim przypadku już bez podatku?
  4
 • Aseret
  2022-01-07 12:55:50
  Od 2 stycznia jestem emerytką która pracuje a nie pobiera emerytury i zgodnie z ustawa mogę skorzystać z PIT O , nie będę miała odprowadzany podatek , ale w m-c marcu przejdę na emeryturę i przestanę pracować co dalej jak będzie wyglądać moje roczne rozliczenie?
  8
 • tesa
  2022-01-10 16:42:16
  Jestem dyplomowaną nauczycielką z 41 letnim stażem pracy. Wiek emerytalny osiągnęłam w październiku 2021 r. Nadal pracuję, ale od września 2022 przechodzę na emeryturę. Jakie powinnam podjąć kroki związane z „Ulgą dla klasy średniej”, aby jak najmniej stracić finansowo skoro po przejściu na emeryturę otrzymam w tym roku trzynastkę i dodatkowo 3 - miesięczną odprawę oraz ew. nagrodę finansową. Jakie podjąć procedury aby skorzystać z PIT -O.
  9
 • ela
  2022-01-09 18:17:11
  jak mam policzyć zaliczke na podatek zatrudnionej emerytce ,która ulgę 425zł ma przy emeryturze przy wynagrodzeniu są koszty uzyskania 250zł.wynagrodzenie brutto=4005,- ela
  9
 • Aaa
  2022-01-06 00:06:27
  Czy wynagrodzenie za pracę w radach nadzorczych jest także objęte ulgą dla seniora i ulgą dla klasy średniej? Czy można łączyć ulgę dla klasy średniej i ulgę dla seniora?
  0
 • Tere
  2022-01-05 23:41:50
  W sytuacji zatrudnienia na umowę o pracę dla której przysługuje ulga dla seniora i zerowy PIT, nie ma znaczenia dla wysokości miesięcznych wypłat kwestia złożenia PIT2?
  3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaległości firm usługowych rosną [BADANIE]
Zaległości branży usługowej wobec banków i dostawców wzrosły w I kwartale o niemal 1,9 mld zł. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.
Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę
Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli
Zadłużenie firm deweloperskich
Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje
Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
Czy w kamperze można spać podczas jazdy? Sprawdźmy.
Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców
W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.
Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od tego, o drodze jakiej kategorii mówimy.
Stacje ładowania w Łodzi. 100 nowych punktów dla elektryków
Stacje ładowania w Łodzi, czyli właśnie rozpoczyna się nowa inwestycja. W jej ramach powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"
Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"
Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie
Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji
Peugeot 9X8 waży tylko 1030 kg i ma... 980 koni mocy!
Peugeot 9X8 będzie walczyć w wyścigach długodystansowych FIA. Tak, to hybryda. Jej silniki mają jednak w sumie 980 koni mocy. A to dopiero początek.
PIE: Silny wzrost sprzedaży detalicznej to efekt migracji z Ukrainy
Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy. Budownictwo czeka wyraźne spowolnienie - przekazał w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny
30 lat relacji gazowych między Polską a Rosją przestaje istnieć
Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć; nasz rząd podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządami, nazywanych jamalskimi, które podpisano w 1993 r. - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Komisja Europejska: Plan awaryjny dla unijnego transportu w przypadkach kryzysowych
Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek plan awaryjny w dziedzinie transportu, który ma zapewnić odporność tej branży na terenie Unii w sytuacjach kryzysowych. Uwzględniła przy tym doświadczenia zebrane w trakcie pandemii Covid-19, ale także wyzwania wynikające z rosyjskiej agresji na Ukrainę
Własny biznes na wsi? Wniosek o premię do 31 maja 2022 r.
Tylko do 31 maja 2022 r. ci, którzy chcą założyć własny biznes na wsi, mogą ubiegać się o wsparcie finansowanego z PROW na lata 2014-2020 - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 w trendzie spadkowym
GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 - publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku okazała się w pełni zgodna z oczekiwaniami. A te jak wiadomo nie są już od dłuższego czasu optymistyczne, a raczej zdecydowanie nastawione na spadek dynamiki inwestycji mieszkaniowych.
Wpływ sankcji na system finansowy
Świat finansów targany jest toczonymi na ogromną skalę wojnami ekonomicznymi. Nie mniejszy wpływ mają na nie również wojny informacyjne, dyplomatyczne, a także otwarty konflikt zbrojny rozgrywany pomiędzy Rosją a Zachodem – w Ukrainie. Wszystko to powoduje niestabilność światowego systemu finansów.
Jakie opony do motocykla? Podpowiadamy o czym pamiętać
Jakie opony do motocykla? To pytanie, przed którym może stanąć wielu motocyklistów na początku sezonu. Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać.
Problem z samochodem zastępczym. UOKiK reaguje
Problem z samochodem zastępczym? Miało go wielu Polaków. Teraz kwestię postanowił uregulować UOKiK. Jakie są wnioski i działania?
Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Pomysł Forda i Volvo
Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r.? Ford i Volvo chcą wprowadzenia takiej regulacji na terenie UE. Ma dotyczyć aut osobowych i dostawczych.
Prawo zatrzymania problemem dla frankowiczów?
Prawo zatrzymania - krajowe banki w ramach „frankowych” sporów coraz częściej powołują się na tak zwane prawo zatrzymania. O co dokładnie chodzi?
Frankowicze w sądach: W I kwartale br. do sądów wpłynęło ponad 20 proc. więcej spraw niż rok wcześniej
Frankowicze w sądach: Jak wynika z danych ponad 40 sądów okręgowych, w I kwartale br. wpłynęło do nich łącznie prawie 16 tys. nowych spraw frankowych. To o przeszło 21% więcej niż dokładnie rok wcześniej.
Kara za brak licencji wspólnotowej to nawet... 12 tys. zł!
Kara za brak licencji wspólnotowej? Tak po 21 maja 2022 roku jest realna. Dokument jest wymagany podczas międzynarodowego transportu rzeczy.
Credit Agricole: dane o produkcji przemysłowej są sygnałem silnego spowolnienia wzrostu PKB
Dane o produkcji przemysłowej są pierwszym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. - do 3,1 proc. r/r z 8,5 proc. w I kw. – stwierdzili ekonomiści banku Credit Agricole w piątkowym komentarzu do danych GUS.
Światowy Dzień Pszczół
Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.