REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemysł 4.0. Od rewolucji przemysłowej zależy przyszłość naszej gospodarki – debata ekspertów

Przemysł 4.0. Od rewolucji przemysłowej zależy przyszłość naszej gospodarki – debata ekspertów
Przemysł 4.0. Od rewolucji przemysłowej zależy przyszłość naszej gospodarki – debata ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Przemysł 4.0 to nie przyszłość, a teraźniejszość światowej gospodarki. Wdrożenie innowacyjnych rozwiązań pozwala na wysoce elastyczną automatyzację procesów, przekładając się tym samym na wzrost efektywności przedsiębiorstwa. Platforma Przemysłu Przyszłości wraz z Instytutem Staszica zorganizowała debatę ekspertów, którzy odpowiedzieli na pytanie jak innowacyjne rozwiązania przełożą się na rozwój lokalnej gospodarki i jakie wyzwania stoją przed przedsiębiorcami w tym zakresie.

Transformacja cyfrowa. Przemysł 4.0

REKLAMA

Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw możliwa jest dzięki wykorzystaniu nowych technologii cyfrowych, zasobów danych oraz zapewnieniu komunikacji w sieci współpracy maszyn, urządzeń i ludzi. Czynnikiem napędzającym transformację w kierunku przemysłu 4.0 są coraz bardziej zindywidualizowane potrzeby klientów i narastający trend personalizacji produktów i usług. Technologia umożliwia poprawienie wydajności produkcji, obniżenie kosztów, skrócenie przestojów oraz co także istotne - zminimalizowanie ilości odpadów. Jednak na tym nie koniec – nowoczesne fabryki wywierają również istotny wpływ na funkcjonowanie społeczności lokalnych zapewniając im stabilne źródło utrzymania.

REKLAMA

Podczas spotkania eksperckiego Maciej Staszak – wiceprezes Emitel SA zauważył, że kluczem do sukcesu będzie budowanie wiedzy i dzielenie się nią wśród przedsiębiorców. Jak podkreślał, bez współdzielenia infrastruktury i systemów transformacja cyfrowa mogłaby być zbyt dużym ciężarem dla mniejszych firm. Przypominał również o roli Państwa w tym procesie.

W perspektywie najbliższych kilkunastu lat państwo powinno być jednym z najważniejszych elementów wdrażania rozwiązań transformacji cyfrowej. Wsparcie rozwoju przedsiębiorstw przełoży się na zwiększenie atrakcyjności kraju w oczach inwestorów - powiedział Maciej Staszak w trakcie debaty.

Szansa dla MŚP

Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej zwrócił uwagę, że czwarta rewolucja przemysłowa może być olbrzymią szansą dla mniejszych przedsiębiorców, a także regionów, w których prowadzą swój biznes. Jak zauważył - zwiększenie efektywności przedsiębiorstw, zastosowanie nowych technologii oraz idące za tym możliwości rozwoju i ekspansji wpłyną pozytywnie na rynek pracy w regionach, które do tej pory cierpiały na brak odpowiednio wykształconych kadr.

Niezbędna współpraca między przedsiębiorcami

Eksperci podczas debaty zgodzili się, że dla sukcesu całego przedsięwzięcia jakim jest czwarta rewolucja przemysłowa niezbędna będzie współpraca pomiędzy przedsiębiorcami jak i podmiotami, które zrzeszają przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie jest możliwe przeprowadzanie transformacji przedsiębiorstw bez stworzenia ekosystemu, szerokiej koalicji podmiotów i instytucji, które będą w ten proces zaangażowane. Z jednej strony duże znaczenie ma sektor publiczny, na czele z Ministerstwem Rozwoju, ale bardzo ważną rolę odgrywać będą też klastry czy Krajowa Izba Gospodarcza oraz inne podmioty, które wspierają przedsiębiorców i w transformacji cyfrowej. Nie można zapomnieć też o komercyjnych firmach, które mają gotowe rozwiązania dla przemysłu. One też muszą być częścią tego ekosystemu, ponieważ w pojedynkę proces ten może być niewykonalny - powiedział Dawid Solak, p.o. Prezesa Platformy Przemysłu Przyszłości.

Kluczowe wyzwania

REKLAMA

Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska" przypomniał, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają w planach transformację będą mieli przed sobą kilka wyzwań. Wzywaniem może być finansowanie inwestycji i przygotowanie jej kolejnych etapów. Kolejnym będzie cyberbezpieczeństwo, ponieważ wzrośnie ryzyko ataków – potrzebne będzie stworzenie nowych procedur bezpieczeństwa i zadbanie o odpowiednie systemy.

Wyzwaniem dla przedsiębiorców będzie wyszkolenie kadr oraz zatrudnienie ekspertów, którzy będą obsługiwać nowe rozwiązania. Firmy powinny zacząć mocniej współpracować z uczelniami wyższymi, tak by te mogły kreować nowe kierunki specjalistyczne dla studentów – powiedział Lipiński.

Krzysztof Krystowski, prezes Związku Klastry Polskie podsumowując spotkanie podkreślił jak ważne dla osiągniecia sukcesu będą dwa czynniki – chęć zmian i współpraca.

Nie bójmy się zmian jakie niesie czwarta rewolucja przemysłowa. Tych zmian trzeba szukać podobnie jak możliwości współpracy, tak by wysiłek współdzielić, a nie brać wszystkiego na siebie. Od tego zależy przyszłość naszej gospodarki. W kompetencje przyszłości musimy inwestować. Do roboty i nie bójmy się! - podsumował Krzysztof Krystowski.

Organizatorem debaty była Platforma Przemysłu Przyszłości - organizacja, której celem jest budowa przemysłu 4.0 w Polsce. Inicjatywa udziela wsparcia eksperckiego w zakresie transformacji cyfrowej oraz rozwija kadry przedsiębiorstw. Organizuje szkolenia i promuje nowatorskie rozwiązania z obszarów: inteligentnej analizy danych, automatyzacji, komunikacji ludzi z maszynami, wirtualizacji procesów oraz cyberbezpieczeństwa. Platforma Przemysłu Przyszłości pomaga w procesie modernizacji i transformacji biznesu, tak aby krajowe firmy stawały się jak najbardziej konkurencyjne na rynku globalnym. PPP jest fundacją skarbu państwa nadzorowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Współorganizatorem wydarzenia został Instytut Staszica – powołany do życia w 2013 roku niezależny think-tank, zajmujący się kwestiami społecznymi i gospodarczymi w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Podcast podsumowujący debatę pt. „Przemysł 4.0 – element wyrównywania szans między regionami” dostępny jest na stronie: https://youtu.be/bkwna3Yz02M

* * *

Instytut Staszica to niezależny think-tank, zajmujący się kwestiami społecznymi w kontekście zrównoważonego rozwoju. W gronie współpracowników IS znajdują się publicyści, wykładowcy akademiccy, eksperci. Prezesem Instytutu jest dr hab. Agnieszka Domańska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA