REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady eksportu z UE niektórych towarów i technologii

Nowe zasady eksportu z UE niektórych towarów i technologii
Nowe zasady eksportu z UE niektórych towarów i technologii

REKLAMA

REKLAMA

Od 9 września 2021 r. obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/821 z 20 maja 2021 r. ustanawiające unijny system kontroli wywozu, pośrednictwa, pomocy technicznej, tranzytu i transferu produktów podwójnego zastosowania. Nowe przepisy zaostrzają kontrolę handlu produktami podwójnego zastosowania – tj. towarami i technologiami cywilnymi, które mogą być wykorzystywane do celów wojskowych lub do celów bezpieczeństwa.

Lepsza kontrola handlu produktami i technologiami podwójnego zastosowania

REKLAMA

Wiceprzewodniczący wykonawczy, komisarz do spraw handlu Valdis Dombrovskis oznajmił: Musimy lepiej reagować na pojawiające się zagrożenia w coraz bardziej niestabilnym świecie. Oznacza to lepsze uwzględnienie technologii podwójnego zastosowania, w tym technologii cyberinwigilacji, które mogą być wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem do naruszania praw człowieka. Dzięki nowym unijnym przepisom państwa członkowskie będą teraz jeszcze ściślej współpracować między sobą i z sojusznikami w zakresie potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z biotechnologią, sztuczną inteligencją i innymi powstającymi technologiami. Będziemy również współpracować, aby zapewnić przedsiębiorstwom równe warunki działania, na przykład w kontekście nowej Rady ds. Handlu i Technologii UE-USA. 

REKLAMA

Nowe ramy umożliwiają UE podjęcie szeregu ważnych działań w celu połączenia wiedzy fachowej i sprostania szczególnym wyzwaniom, zwłaszcza w odniesieniu do cyberinwigilacji – w przypadku której przygotowywane są obecnie wytyczne dotyczące należytej staranności – ale również nowych technologii podwójnego zastosowania, takich jak zaawansowane technologie obliczeniowe.

Rozporządzenie wprowadza większą przejrzystość dzięki zwiększeniu poziomu konsultacji i sprawozdawczości między państwami członkowskimi a Komisją, przyczyniając się do rozwoju nowej unijnej elektronicznej platformy wydawania zezwoleń, która była już przedmiotem działań pilotażowych w czterech państwach członkowskich UE.

Nowe ramy stanowią również podstawę prawną dla działań UE na szczeblu wielostronnym i dwustronnym – uznając, że skuteczność kontroli zależy od współpracy głównych producentów technologii – i opierają się na istniejących wielostronnych ramach kontroli wywozu, a mianowicie na porozumieniu z Wassenaar, które stanowi podstawę wielu ograniczeń nałożonych rozporządzeniem na szczeblu UE.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/821 z 20 maja 2021 r. ustanawiające unijny system kontroli wywozu, pośrednictwa, pomocy technicznej, tranzytu i transferu produktów podwójnego zastosowania - treść

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontekst

We wrześniu 2016 r. Komisja przyjęła wniosek ustawodawczy w celu modernizacji unijnego systemu kontroli wywozu wrażliwych towarów i technologii podwójnego zastosowania, w celu zastąpienia rozporządzenia z 2009 r. Produkty te są szeroko stosowane do celów cywilnych, ale mogą też być wykorzystywane w celach obrony, wywiadu i egzekwowania prawa (materiały jądrowe i inne specjalne materiały, telekomunikacja, urządzenia elektroniczne i komputery, przestrzeń i aeronautyka, wyposażenie morskie itp..), a także mogą być wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem do naruszania praw człowieka.

Nowe rozporządzenie zawiera wiele propozycji Komisji dotyczących kompleksowych ulepszeń systemowych, które zwiększą skuteczność obecnego unijnego systemu kontroli wywozu przez:

  • wprowadzenie nowego wymiaru „bezpieczeństwa ludzkiego”, tak aby UE mogła podejmować wyzwania związane z nowymi technologiami podwójnego zastosowania – zwłaszcza cyberinwigilacji – które stwarzają ryzyko dla bezpieczeństwa krajowego i międzynarodowego, w tym chronić prawa człowieka;
  • aktualizację najważniejszych pojęć i definicji (np. definicji „eksportera”, aby miała zastosowanie do osób fizycznych i naukowców uczestniczących w transferach technologii podwójnego zastosowania);
  • uproszczenie i harmonizację procedur udzielania zezwoleń oraz umożliwienie Komisji wprowadzania zmian – w drodze procedury uproszczonej, czyli aktu delegowanego – do wykazu produktów lub miejsc przeznaczenia objętych szczególną formą kontroli, tak aby system kontroli wywozu był bardziej elastyczny, zdolny do zmian i dostosowywania się do warunków;
  • zwiększenie wymiany informacji między organami wydającymi zezwolenia a Komisją w celu poprawy przejrzystości decyzji w sprawie zezwoleń;
  • koordynację i wsparcie solidnego egzekwowania kontroli, w tym zwiększenie bezpiecznej elektronicznej wymiany informacji między organami wydającymi zezwolenia a organami egzekwującymi przepisy;
  • opracowanie unijnego programu w zakresie budowania zdolności i szkoleń dla podmiotów wydających zezwolenia i podmiotów egzekwujących przepisy w państwach członkowskich;
  • kontakty z przemysłem i przejrzystość w stosunkach z zainteresowanymi podmiotami, rozwijanie ustrukturyzowanej współpracy z sektorem prywatnym za pomocą konsultacji z interesariuszami prowadzonych przez działające przy Komisji właściwe grupy ekspertów państw członkowskich;
  • ustanowienie dialogu z państwami trzecimi i wysiłki na rzecz równych warunków działania na poziomie światowym.

Więcej informacji:

Rozporządzenie w sprawie kontroli wywozu

Notatka prasowa – Wdrożenie rozporządzenia

Kontrola handlu produktami podwójnego zastosowania: 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Komisja Europejska

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA