REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sale zabaw - wytyczne sanitarne

Subskrybuj nas na Youtube
Sale zabaw - wytyczne sanitarne /fot. Fotolia
Sale zabaw - wytyczne sanitarne /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jesteś właścicielem sali zabaw lub zarządzasz nią? Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, opiekunom i pracownikom zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Ministerstwo Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Celem wdrażanych procedur jest:

REKLAMA

  1. Dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa na sali zabaw.
  2. W możliwie największym stopniu ograniczenie liczby kontaktów na sali zabaw  w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem.
  3. Wprowadzenie częstej dezynfekcji elementów wyposażenia znajdującego się na sali zabaw.
  4. Kompleksowe działanie dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemicznego

Wytyczne zostały podzielone na cztery części:

  1. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom.
  2. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom/ rodzicom/ opiekunom na sali zabaw.
  3. Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2 u pracowników.
  4. Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u dziecka bądź opiekuna zakażenia SARS-CoV-2.

Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom.

  1. Należy poinformować  pracowników, że nie mogą przychodzić do pracy wówczas, kiedy zaobserwują u siebie niepokojące objawy wskazujące na chorobę zakaźną, mieli kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie, chorą, zakażoną, izolowaną, kwarantannowaną.
  2. Spotkania i narady wewnętrzne, jeśli są niezbędne, powinny być przeprowadzane przy otwartych oknach, jeśli jest taka możliwość oraz z zachowaniem co najmniej 1,5 metra odległości pomiędzy pracownikami.
  3. Nie należy angażować pracowników z istotnymi problemami zdrowotnymi.
  4. Zapewnienie środków ochrony osobistej dla pracowników (osłona ust i nosa, rękawice jednorazowe) oraz preparatów do dezynfekcji rąk. Częste i regularne wietrzenie pomieszczeń. Nie zaleca się używania klimatyzacji.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom/ rodzicom/ opiekunom na sali zabaw.

  1. Należy umieścić w widocznym miejscu przed wejściem oraz na terenie sali zabaw infografiki/plakaty adresowane do rodziców dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa (zasłanianie ust podczas kichania i kaszlu, częste mycie rąk, zachowanie dystansu społecznego – 2 m pomiędzy osobami dorosłymi).
  2. Do sali zabaw może wejść wyłącznie dziecko/opiekun zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
  3. Z usług sali zabaw nie mogą korzystać dzieci, które zamieszkują w domu z osobą przebywającą na kwarantannie lub osobą poddaną izolacji w warunkach domowych.
  4. W strefie wejścia do każdej sali zabaw należy umieścić środki do dezynfekcji rąk.
  5. Należy dopilnować, aby każda osoba dorosła wchodząca do sali rozrywki dezynfekowała ręce przy wejściu płynem dezynfekującym.
  6. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie przed  wejściem na teren sali i po wyjściu z niej. 
  7. Należy zapewnić rozwiązania uniemożliwiające kontakt osób wchodzących i wychodzących do sali zabaw np. (poprzez osobne wejścia/wyjścia, regulację ruchu). Salę zabaw (w tym wszystkie przedmioty i sprzęty) należy gruntownie czyścić (wodą z detergentem) albo dezynfekować minimum 2 razy dziennie, w tym jeden raz przed otwarciem, a drugi raz podczas obowiązkowej przerwy technicznej.
  8. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu preparatu do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych powierzchni, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji. W przypadku braku technicznych możliwości wietrzenia pomieszczeń dopuszczalna jest dezynfekcja poprzez zastosowanie generatorów pary.
  9. Z sali zabaw należy bezwzględnie usunąć (lub uniemożliwić korzystanie) przedmioty i sprzęty, których nie można dokładnie wyczyścić i zdezynfekować, tj. pluszowe zabawki,  gąbki, rzeczy wykonane z miękkich i chłonnych materiałów, małe zabawki z drobnymi elementami itp.
  10. Podłoże na którym bawią się dzieci musi być zdatne do czyszczenia i dezynfekcji. Należy czyścić i dezynfekować podłoże minimum 2 razy w ciągu dnia.
  11. Należy regularnie dezynfekować powierzchnie dotykowe, w tym między innymi poręcze, klamki, włączniki.
  12. Należy utrzymywać toalety w czystości i zapewnić ich bieżącą dezynfekcję.
  13. Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych.
  14. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych należy powiesić instrukcję prawidłowego mycia rąk.
    W strefie wejścia, w której znajduje się dozownik z płynem dezynfekującym należy umieścić widoczną informację na temat konieczności dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe oraz instrukcję dezynfekcji.
  15. Przed wejściem do sali zabaw obowiązuje nakaz zdjęcia obuwia i zmiany skarpetek na czyste, nieużywane dostosowane do wymogów bezpieczeństwa konkretnej sali zabaw, a opiekunowie zobowiązani są do zakładania ochraniaczy na obuwie.
  16. Dziecko nie powinno zabierać do sali zabaw swoich zabawek i innych domowych przedmiotów.
  17. Obowiązkowe zakrywanie nosa i ust przez pracowników oraz opiekunów dzieci.
  18. Utrzymanie dystansu pomiędzy osobami wynoszący minimum 2 metry.

Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2 u pracowników.

  1. Pracownicy powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem w celu uzyskania teleporady medycznej, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni  SARS-CoV-2.
  2. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach  gis.gov.pl  lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
  3.  W przypadku wystąpienia u pracownika wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2 należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać wpuszczania dzieci i opiekunów na salę, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  4.  Pracownik powinien oczekiwać na transport w wyznaczonym pomieszczeniu/ miejscu, w którym jest możliwe czasowe odizolowanie go od innych osób.
  5.  Zaleca się ustalenie obszaru, w którym poruszał się i przebywał pracownik, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami zakładowymi oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
  6. Rekomenduje się stosowanie do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.

 Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u dzieci bądź opiekuna zakażenia SARS-CoV-2.

  1. Ustalenie listy pracowników, dzieci i ich opiekunów (imię, nazwisko, numer telefonu) obecnych w tym samym czasie na sali i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
  2. Dokładne zdezynfekowanie przestrzeni, w której przebywała zakażona osoba oraz zdezynfekowanie  rzeczy, które mogły być przez nią używane.
  3. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

REKLAMA

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA