reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sale zabaw - wytyczne sanitarne

Sale zabaw - wytyczne sanitarne

Jesteś właścicielem sali zabaw lub zarządzasz nią? Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, opiekunom i pracownikom zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Ministerstwo Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Celem wdrażanych procedur jest:

 1. Dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa na sali zabaw.
 2. W możliwie największym stopniu ograniczenie liczby kontaktów na sali zabaw  w ramach zabezpieczenia przed możliwym zakażeniem.
 3. Wprowadzenie częstej dezynfekcji elementów wyposażenia znajdującego się na sali zabaw.
 4. Kompleksowe działanie dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemicznego

Wytyczne zostały podzielone na cztery części:

 1. Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom.
 2. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom/ rodzicom/ opiekunom na sali zabaw.
 3. Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia SARS-CoV-2 u pracowników.
 4. Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u dziecka bądź opiekuna zakażenia SARS-CoV-2.

Polecamy: Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)

Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom.

 1. Należy poinformować  pracowników, że nie mogą przychodzić do pracy wówczas, kiedy zaobserwują u siebie niepokojące objawy wskazujące na chorobę zakaźną, mieli kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie, chorą, zakażoną, izolowaną, kwarantannowaną.
 2. Spotkania i narady wewnętrzne, jeśli są niezbędne, powinny być przeprowadzane przy otwartych oknach, jeśli jest taka możliwość oraz z zachowaniem co najmniej 1,5 metra odległości pomiędzy pracownikami.
 3. Nie należy angażować pracowników z istotnymi problemami zdrowotnymi.
 4. Zapewnienie środków ochrony osobistej dla pracowników (osłona ust i nosa, rękawice jednorazowe) oraz preparatów do dezynfekcji rąk. Częste i regularne wietrzenie pomieszczeń. Nie zaleca się używania klimatyzacji.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom/ rodzicom/ opiekunom na sali zabaw.

 1. Należy umieścić w widocznym miejscu przed wejściem oraz na terenie sali zabaw infografiki/plakaty adresowane do rodziców dotyczące podstawowych zasad bezpieczeństwa (zasłanianie ust podczas kichania i kaszlu, częste mycie rąk, zachowanie dystansu społecznego – 2 m pomiędzy osobami dorosłymi).
 2. Do sali zabaw może wejść wyłącznie dziecko/opiekun zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
 3. Z usług sali zabaw nie mogą korzystać dzieci, które zamieszkują w domu z osobą przebywającą na kwarantannie lub osobą poddaną izolacji w warunkach domowych.
 4. W strefie wejścia do każdej sali zabaw należy umieścić środki do dezynfekcji rąk.
 5. Należy dopilnować, aby każda osoba dorosła wchodząca do sali rozrywki dezynfekowała ręce przy wejściu płynem dezynfekującym.
 6. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie przed  wejściem na teren sali i po wyjściu z niej. 
 7. Należy zapewnić rozwiązania uniemożliwiające kontakt osób wchodzących i wychodzących do sali zabaw np. (poprzez osobne wejścia/wyjścia, regulację ruchu). Salę zabaw (w tym wszystkie przedmioty i sprzęty) należy gruntownie czyścić (wodą z detergentem) albo dezynfekować minimum 2 razy dziennie, w tym jeden raz przed otwarciem, a drugi raz podczas obowiązkowej przerwy technicznej.
 8. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu preparatu do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych powierzchni, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji. W przypadku braku technicznych możliwości wietrzenia pomieszczeń dopuszczalna jest dezynfekcja poprzez zastosowanie generatorów pary.
 9. Z sali zabaw należy bezwzględnie usunąć (lub uniemożliwić korzystanie) przedmioty i sprzęty, których nie można dokładnie wyczyścić i zdezynfekować, tj. pluszowe zabawki,  gąbki, rzeczy wykonane z miękkich i chłonnych materiałów, małe zabawki z drobnymi elementami itp.
 10. Podłoże na którym bawią się dzieci musi być zdatne do czyszczenia i dezynfekcji. Należy czyścić i dezynfekować podłoże minimum 2 razy w ciągu dnia.
 11. Należy regularnie dezynfekować powierzchnie dotykowe, w tym między innymi poręcze, klamki, włączniki.
 12. Należy utrzymywać toalety w czystości i zapewnić ich bieżącą dezynfekcję.
 13. Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych.
 14. W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych należy powiesić instrukcję prawidłowego mycia rąk.
  W strefie wejścia, w której znajduje się dozownik z płynem dezynfekującym należy umieścić widoczną informację na temat konieczności dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe oraz instrukcję dezynfekcji.
 15. Przed wejściem do sali zabaw obowiązuje nakaz zdjęcia obuwia i zmiany skarpetek na czyste, nieużywane dostosowane do wymogów bezpieczeństwa konkretnej sali zabaw, a opiekunowie zobowiązani są do zakładania ochraniaczy na obuwie.
 16. Dziecko nie powinno zabierać do sali zabaw swoich zabawek i innych domowych przedmiotów.
 17. Obowiązkowe zakrywanie nosa i ust przez pracowników oraz opiekunów dzieci.
 18. Utrzymanie dystansu pomiędzy osobami wynoszący minimum 2 metry.
reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PwC Studio

Serwis prawno-podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama