REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundacja rodzinna - MPiT pracuje nad koncepcją

Fundacja rodzinna - MPiT pracuje nad koncepcją
Fundacja rodzinna - MPiT pracuje nad koncepcją

REKLAMA

REKLAMA

W połowie września 2019 r. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ma przedstawić zarys nowego pomysłu z obszaru sukcesji firm - wprowadzenia w Polsce instytucji fundacji rodzinnej - poinformował PAP wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak.

„Do połowy września chcielibyśmy opublikować „Zieloną księgę” dotyczącą instytucji fundacji rodzinnej. Ma to być rodzaj wstępnych, niesformalizowanych konsultacji tego pomysłu” - powiedział Niedużak.

REKLAMA

Przypomniał, że takie rozwiązanie funkcjonuje w szeregu krajów europejskich. Polega na tym, że powołuje się specjalną fundację rodzinną i na nią przenosi się majątek firmy. Należy to zrobić jeszcze za życia, a najpóźniej w testamencie. Fundacja działa mając np. na względzie interes rodziny. Jak podkreślił Niedużak, generalnym celem fundacji rodzinnej ma być nie tylko sukcesja, ale też akumulacja i ochrona kapitału, niedopuszczenie do rozdrobnienia firmy, tak by pozostała ona jako całość gospodarcza.

Polecamy: INFORLEX Biznes

"W +Zielonej księdze+ nie będziemy proponować konkretnych przepisów, tylko najpierw pokazać, jak to działa w innych krajach, a dalej podać potencjalne pomysły na wprowadzenie tego rozwiązania do polskiego systemu prawnego” - wyjaśnił Niedużak.

Jak dodał, ministerstwo zawrze w publikacji także pewne pytania, np. w jaki sposób taką fundację opodatkować, albo jaka powinna być władza czy kontrola nad taką fundacją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

„Traktujemy to jako otwarcie dyskusji, chcemy usłyszeć, co na ten temat mówi rynek, przedsiębiorcy, inne ministerstwa, czy widzą potrzebę, jakie rozwiązania można by przenieść na polski grunt, a jakie być może są nie do przeniesienia” - wyjaśnił wiceminister.

Wiceminister zaznaczył, że obowiązująca od 25 listopada 2018 r. ustawa o sukcesji dla firm jednoosobowych zbiera bardzo dobre recenzje, w CEIDG zarejestrowano już ok. 8 tys. zarządców sukcesyjnych. To osoba, która na wypadek śmierci przedsiębiorcy ma przeprowadzić firmę przez okres sukcesji. „Dzięki temu firma nie znika razem ze śmiercią przedsiębiorcy” - powiedział. (PAP)

wkr/ drag/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA