reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe zasady opodatkowania bonów po zmianach od 1 stycznia 2019 r.

Nowe zasady opodatkowania bonów po zmianach od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. do ustawy o VAT wprowadzono nowe zasady opodatkowania bonów towarowych. Bony podzielono na dwie kategorie - jednorazowego i różnego przeznaczenia. Opodatkowaniu podlega wydanie bonu jednego przeznaczenia. Bony różnego przeznaczenia nadal nie będą podlegały VAT. Nowe przepisy nie mają zastosowania do bonów wyemitowanych do końca 2018 r. Przepisy te trzeba będzie stosować do bonów wyemitowanych od 1 stycznia 2019 r.

Z początkiem 2019 r. weszły w życie przepisy określające zasady opodatkowania VAT bonów na towary lub usługi. Przepisy te stanowią implementację dyrektywy 2016/1065.

1. Zasady opodatkowania bonów obowiązujące do końca 2018 r.

Do końca 2018 r. bony nie były uważane za towary w rozumieniu VAT. W związku z tym ich sprzedaż oraz nieodpłatne przekazywanie nie stanowiło podlegających opodatkowaniu VAT dostaw towarów. Czynności takie nie stanowiły również świadczenia usług. W konsekwencji przed 1 stycznia 2019 r. sprzedaż oraz nieodpłatne przekazywanie wszelkiego rodzaju bonów w żadnych okolicznościach nie podlegało opodatkowaniu VAT (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 stycznia 2017 r., sygn. 2461-IBPP1.4512.748.2016.2.MG).

2. Definicja bonów według ustawy o VAT

Z początkiem 2019 r. do ustawy o VAT zostały dodane przepisy określające zasady opodatkowania VAT bonów na towary lub usługi, w tym związane z tymi przepisami definicje. Przede wszystkim została określona definicja bonu. Definicja ta jest kluczowa, gdyż tylko bony w rozumieniu VAT mogą stanowić bony jednego przeznaczenia lub bony różnego przeznaczenia, o których będzie mowa.

DEFINICJE

Bon - to instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów bądź świadczenie usług, w przypadku którego towary, które mają zostać dostarczone, lub usługi, które mają zostać wykonane, albo tożsamość potencjalnych dostawców lub usługodawców są wskazane w samym instrumencie bądź określone w powiązanej dokumentacji, w tym w warunkach wykorzystania tego instrumentu (art. 2 pkt 41 ustawy o VAT).

Z dodanego art. 2 pkt 41 ustawy o VAT wynika, że bonem w rozumieniu VAT jest instrument (w znaczeniu "środek służący do realizacji czegoś"). Zatem wiąże się z nim obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług. Przy czym tożsamość potencjalnych dostawców lub usługodawców są wskazane w samym instrumencie lub określone w powiązanej dokumentacji, w tym w warunkach wykorzystania tego instrumentu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Nowe zasady opodatkowania bonów po zmianach od 1 stycznia 2019 r.

W artykule przedstawiono również bon jako instrument płatniczy służący realizacji płatności a także pojęcie emisji bonu jednego przeznaczenia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowe zasady opodatkowania bonów po zmianach od 1 stycznia 2019 r. /Fot. Shutterstock
Nowe zasady opodatkowania bonów po zmianach od 1 stycznia 2019 r. /Fot. Shutterstock

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama