| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dziecko pracownicy zgłoszone w tym samym czasie przez jej współmałżonka

Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dziecko pracownicy zgłoszone w tym samym czasie przez jej współmałżonka

Pracownica naszej firmy zgłosiła do swojego ubezpieczenia zdrowotnego 6-letniego syna od 1 czerwca 2018 r. W listopadzie br. dowiedziała się, że syn jest już od 2017 r. "dopisany" do ubezpieczenia jej męża. Z jaką datą powinniśmy wyrejestrować syna pracownicy, jeżeli pracownica złoży w tej sprawie wniosek - z datą wsteczną (czyli 1 czerwca 2018 r.) czy „na bieżąco”?

Dziecko powinno być zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego tylko przez jednego z rodziców. Z tego powodu, jeśli syn Państwa pracownicy ma pozostać przypisany do ubezpieczenia ojca, należy wyrejestrować dziecko na druku ZCNA z datą 1 czerwca 2018 r. Szczegóły w uzasadnieniu.

Jeżeli oboje rodzice mają możliwość zgłoszenia swego dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego (tj. każdy rodzic ma własny tytuł tego ubezpieczenia), wówczas takiego zgłoszenia powinien dokonać tylko jeden z nich. Rodzice powinni się porozumieć, który z nich weźmie na siebie obowiązek z tym związany. W przypadku członków rodziny do objęcia ich ubezpieczeniem zdrowotnym wystarczy zgłoszenie dokonane przez jedną osobę podlegającą obowiązkowi tego ubezpieczenia (art. 67 ust. 3a ustawy zdrowotnej).

A zatem w opisanym stanie faktycznym powinni Państwo wyrejestrować syna pracownicy, o którym mowa w problemie, od 1 czerwca 2018 r.

Płatnik składek dokonuje tego wyrejestrowania na druku ZUS ZCNA, który powinien zostać złożony w ZUS:

  • wraz z wyrejestrowaniem osoby ubezpieczonej, która zgłosiła członka rodziny, jeśli ta osoba przestała być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym,
  • w ciągu 7 dni od poinformowania przez ubezpieczonego, który zgłaszał członka rodziny, o okolicznościach powodujących obowiązek wyrejestrowania.

Dorota S. zatrudniona na umowę o pracę zgłosiła do swego ubezpieczenia zdrowotnego od 1 czerwca 2018 r. 2-letniego syna. 14 listopada br. wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o wyrejestrowanie syna z tego ubezpieczenia, gdyż jej mąż "dopisał" go do swojego ubezpieczenia w 2016 r. W tych okolicznościach pracodawca Doroty S. powinien wyrejestrować jej syna na druku ZUS ZCNA z datą 1 czerwca 2018 r.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dziecko pracownicy zgłoszone w tym samym czasie przez jej współmałżonka

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dziecko pracownicy zgłoszone w tym samym czasie przez jej współmałżonka /fot. Shutterstock
Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dziecko pracownicy zgłoszone w tym samym czasie przez jej współmałżonka /fot. Shutterstock

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

E-sprawozdania

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »