REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Suwak bezpieczeństwa zabezpieczeniem dla przyszłych emerytów

REKLAMA

Zmiany dotyczące gromadzenia środków dla przyszłych emerytów w OFE mają wejść w życie w 2014 r. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie tzw. suwaka bezpieczeństwa, który ma zapewnić wypłacalność przyszłych emerytur poprzez stopniowe przenoszenie środków z OFE do ZUS.

REKLAMA

Rządowe plany dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych niejednemu z nas spędzają sen z powiek. Nowe przepisy mają wejść w życie dopiero w przyszłym roku ale już dziś zastanawiamy się czy oszczędzać i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Jedno jest pewne. W momencie przejścia na emeryturę pieniądze z OFE nie będą uzależnione od giełdowej ruletki.


Czym jest suwak bezpieczeństwa?


Jak tłumaczy wicepremier minister finansów Jacek Rostowski, rząd chce wprowadzić tak zwany suwak bezpieczeństwa. Na dziesięć lat przed przejściem na emeryturę, środki ubezpieczonego mają być stopniowo przenoszone z OFE do ZUS. Minister wyjaśnił, iż fakt, że w OFE znajdują się aktywa kapitałowe oznacza, że przy ostrych wahaniach na rynku osoby przechodzące na emeryturę w nieodległych od siebie datach mogą mieć bardzo różniące się od siebie świadczenia. Nazywane jest to zjawiskiem "ryzyka złej daty". Suwak bezpieczeństwa ma wyeliminować to ryzyko - podkreślił wicepremier Rostowski.
Według głównego ekonomisty Credit Agricole Jakuba Borowskiego z punktu widzenia przyszłego emeryta taki suwak jest niezbędny. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której po załamaniu na globalnych rynkach akcji emeryt będzie miał kapitał o 30 procent niższy.


Zobacz również: Zmiany w OFE niekorzystne dla emerytów i rynku finansowego

REKLAMA


Doktor Małgorzata Starczewska Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan uważa jednak, że stopniowe przenoszenie środków z OFE do ZUS na 10 lat przed emeryturą jeszcze bardziej osłabi fundusze, które na skutek planowanych zmian i tak zostaną okaleczone. Poza tym taki suwak bezpieczeństwa wcale nie musi być korzystny dla ubezpieczonych, którzy chcą być w OFE - mówi IAR doktor Krzysztoszek. Dodała, że jeśli na giełdzie będzie tąpnięcie, jeśli wycena akcji spadnie, to OFE sprzedadzą akcje po niższej cenie i do ZUS-u na konto przyszłego emeryta trafi mniej pieniędzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Oprócz dania Polakom wyboru czy chcą być w OFE czy nie, rząd zapowiedział, że obligacje zgromadzone w OFE zostaną przeniesione do ZUS. Według doktor Krzysztoszek pozostawienie ograniczonych środków po stronie OFE będzie oznaczać, iż fundusze staną się nieatrakcyjne dla ubezpieczonych. To zaś może doprowadzić do ich całkowitej likwidacji.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM !!!

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

    To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    REKLAMA

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    REKLAMA

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    REKLAMA