REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmniejsza się liczba jednoosobowych firm

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

Poraz pierwszy od roku zmniejszyła się liczba jednoosobowych firm znajdujących się w rejestrze REGON. W styczniu 2013 roku było za to rekordowo dużo rejestracji nowych firm.

Przełom roku to tradycyjnie okres sprzyjający decyzjom o otwieraniu i zamykaniu działalności gospodarczej. - Grudzień to miesiąc podsumowań i bilansów. Jednocześnie dla wielu branż jest to najgorętszy okres w roku. Jeśli w tym czasie nie udaje się osiągnąć akceptowanych dochodów, to jest mało prawdopodobne, że uda się to zrobić w innych miesiącach. Dlatego na przełomie roku zamykanych jest wiele biznesów - mówi Kamila Bukowska, odpowiedzialna za usługę rejestracji działalności gospodarczej w Idea Banku.

REKLAMA

 
Co ciekawe, przełom roku to też wysyp mikrofirm. - Z początkiem nowego roku wiele osób stawia sobie nowe wyzwania, wśród których jest m.in. otwarcie własnego biznesu. Z naszych doświadczeń wynika także, że z końcem roku wielu pracodawców rozwiązuje umowy z pracownikami,  proponując im przejście na samozatrudnienie - wylicza Kamila Bukowska.

 
Mniej podmiotów w rejestrze


Efekty tego typu działań są widoczne w rejestrze REGON. W styczniu, po raz pierwszy od roku, spadła łączna liczba jednoosobowych firm ujętych w tym rejestrze. Na koniec stycznia takich podmiotów było 2 909,3 tys., o prawie 8 tysięcy mniej niż w grudniu. Zmniejszenie liczebności mikrofirm nastąpiło po raz pierwszy od roku. Pewnym pocieszeniem może być jednak fakt, że w styczniu 2012 r. ubytek działalności ujętych w rejestrze był ponad dwa razy większy niż w tym roku (prawie 17 tysięcy).


Zobacz: Szansa polskich firm na wzrost eksportu


Nowych firm więcej niż przed rokiem


Pewnego optymizmu można szukać też w danych o nowo zarejestrowanych mikrofirmach. W styczniu utworzono 27 326 działalności gospodarczych. To najwięcej od grudnia 2011 r., od kiedy GUS udostępnia dane z rejestru REGON. Styczeń tego roku był też minimalnie lepszy od stycznia ubiegłego roku. Co więcej, wstępne dane za luty pozyskane z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wskazują, że luty, który w ub.r. był wyraźnie słabszy od stycznia (spadek rejestracji o 24%), w tym roku może nie przynieść aż tak wyraźnego spadku. - Widzimy duże zainteresowanie otwieraniem własnej działalności. Wiele osób dopiero zbiera jednak informacje, dlatego spodziewamy się dużej liczby decyzji na tak w kolejnych miesiącach - twierdzi Kamila Bukowska. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Liczba likwidacji wzrosła o 92%


Początek roku przyniósł niestety także radykalny wzrost likwidacji mikrofirm. O ile jeszcze w grudniu wyrejestrowań było nieco ponad 18 tysięcy, to w styczniu ich liczba podskoczyła do 34,6 tys., czyli prawie dwukrotnie. Pewnym pocieszeniem może być jednak to, że przed rokiem sytuacja wyglądała znacznie gorzej - wtedy zniknęło w styczniu aż 42,6 tys. działalności gospodarczych. Podobne proporcje mieliśmy w przypadku grudnia. W efekcie, o ile liczba nowo utworzonych firm w okresie grudzień-styczeń była porównywalna z tą sprzed roku, to liczba skreślonych z rejestru firm była wyraźnie mniejsza (z uwagi na nieco inną metodę liczenia, różnica między firmami zlikwidowanymi i utworzonymi nie pokrywa się z całkowitą zmianą podmiotów w rejestrze REGON).


Podyskutuj o tym na naszym FORUM!


Na rynku powstała luka


Wyraźna przewaga liczby firm zlikwidowanych nad utworzonymi spowodowała, że w styczniu nowe biznesy nie były w stanie pokryć luki powstałej na rynku po firmach zlikwidowanych. Stosunek rejestracji do wyrejestrowań spadł do poziomu najniższego od roku. Jednocześnie ostateczne dane za grudzień pokazały, że sytuacja w tym miesiącu była wyraźnie lepsza od tej, jakiej można było się spodziewać na podstawie wstępnych danych z CEIDG.


Działalność gospodarczą można zawiesić


Warto przy tym pamiętać, że przedsiębiorca, który chce zamknąć biznes nie musi tego robić definitywnie. Przy działalności sezonowej, związanej np. tylko z okresem wakacyjnym lub tylko z sezonem zimowym, firmę można zawiesić, dzięki czemu w czasie, kiedy nie przynosi ona dochodu, nie trzeba płacić składek ZUS i składać deklaracji VAT. Do zawieszenia działalności gospodarczej mają prawo przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników - za wyjątkiem umów o pracę na czas określony, zawieranych tylko na czas planowanej aktywności na rynku, czy umów - zleceń. 

Zobacz: Przedłużony termin składania e-Deklaracji

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA