REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeszcze dziś można uniknąć zwrotu podatku fiskusowi

Katarzyna Rola-Stężycka

REKLAMA

Przedsiębiorcy rozliczający VAT, którzy mają długi jeszcze z sierpnia 2012 r., muszą szykować się na korektę dokonanego wcześniej odliczenia pod groźbą sankcji finansowych. Mogą jednak tego uniknąć, jeżeli do 31 stycznia uregulują należności.

Rozpoczęty rok to trudny okres dla dłużników. Ci, którzy spłacą firmowe długi, nie będą musieli zwracać fiskusowi podatków w części odliczonej z nieuregulowanych faktur oraz unikną ewentualnej 30-proc. sankcji finansowej czy postępowania karnego skarbowego. Będą mogli pomyśleć także z jednej strony o przejściu na rozliczanie VAT metodą kasową, a z drugiej strony nie będą musieli unikać korzystnych rynkowo ofert, tylko dlatego, że potencjalny kontrahent rozlicza się sam metodą kasową (prawo do odliczenia VAT-u z faktury wystawionej przez takiego podatnika powstaje dopiero po uregulowaniu należności).

REKLAMA


Nie przeocz długów z sierpnia

Od tego roku tzw. ulga na złe długi, czyli możliwość skorygowania rozliczonego VAT-u z niezapłaconych faktur, została istotnie zmodyfikowana. Co ważne, zmiany mocno uderzają w dłużników. Pierwszy raz muszą samodzielnie pilnować upływu 150 dni od terminu płatności podatku. Bez względu na to, czy ich kontrahent zdecyduje się skorzystać z prawa do ulgi, dłużnicy będą musieli skorygować swoje odliczenie w części przypadającej na nieuregulowane faktury. Zmiana obowiązuje od stycznia, ale dotyczy także należności z 2012 r., przy których od 1 stycznia przypadł 150-ty dzień opóźnienia. Oznacza to, że przedsiębiorca, który ma zaległości z faktur z terminem płatności określonym na 4 sierpnia 2012 r. lub później, musi przygotować się na zmniejszenie odliczonego z nich VAT-u. Jeśli tego nie zrobi, może zostać obciążony dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur, który nie został skorygowany (sankcja nie zostanie nałożona na osoby fizyczne, które za ten czyn ponoszą odpowiedzialność za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe). Kwota ta nie będzie zwrócona w przypadku późniejszego skorygowania podatku.


Korekty można uniknąć

REKLAMA

Pierwszym okresem rozliczeniowym, za który dłużnicy będą musieli skorygować odliczenie jest styczeń. W deklaracji składanej za ten miesiąc trzeba będzie skorygować VAT wynikający z nieuregulowanych faktur, których termin płatności minął od 4 sierpnia do 3 września ubiegłego roku (4 sierpień + 150 dni = 1 stycznia 2013 r.; 3 września + 150 dni= 31 stycznia 2013 r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy, którzy mają zaległości z poprzedniego roku, mogą jednak uchronić się przed koniecznością dokonywania korekty, jeżeli uregulują należność najpóźniej ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dniowy termin, czyli w tym przypadku 31 stycznia. Uregulowanie części należności to część sukcesu. W takim przypadku korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.

Jeżeli to się nie uda, to w przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty, przedsiębiorca ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność ureguluje.


Katarzyna Rola-Stężycka

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA