Nowe zasady ustalania istnienia stosunku pracy
REKLAMA
Autorzy nowelizacji uzasadniają proponowane zmiany niską efektywnością powództw o ustalenie istnienia stosunku pracy. Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że posłowie nie analizują jednak rzeczywistych przyczyn tego stanu rzeczy. Warto pamiętać, że nierzadko sądy uznają, iż zgodnie z wolą stron dana umowa jest jednak umową cywilnoprawną.
REKLAMA
REKLAMA
W ocenie Pracodawców RP obowiązująca regulacja, zgodnie z którą inspektor ma prawo wytoczyć powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy, jest prawidłowym i wystarczającym rozwiązaniem, odpowiednio zabezpieczającym interesy pracowników. Z jednej strony daje ona pracownikowi możliwość - przez organy inspekcji pracy - obrony swoich praw, a z drugiej ostateczne rozstrzygnięcie pozostawia niezależnym i profesjonalnym sądom pracy.
W konsekwencji zaproponowanej przez posłów modyfikacji prawa stosunek pracy byłby ustalany w drodze nakazu, czyli przez decyzję administracyjną. A zatem ostateczne rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej charakteru łączącego strony stosunku prawnego przyznano by sądom administracyjnym, co można by uznać za nadmierną ingerencję organów administracji państwowej w stosunki między pracodawcami a pracownikami.
Zdaniem Pracodawców RP obiektywną ocenę stosunku prawnego może zapewnić jedynie niezależny sąd powszechny - sąd pracy.
Źródło: www.pracodawcyrp.pl
REKLAMA
REKLAMA