reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jednolity patent europejski szansą dla polskich firm

Jednolity patent europejski szansą dla polskich firm

Jednolity patent europejski jest szansą dla polskich innowacyjnych firm - uważa wiceminister środowiska Beata Jaczewska. Nowe prawo patentowe ma m.in. znieść konieczność starania się o patent w każdym kraju UE z osobna oraz zmniejszyć koszty jego uzyskania.

Podczas briefingu obecni byli także przedstawiciele firm, które zostały laureatami III edycji projektu GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii. To projekt Ministerstwa Środowiska mający na celu transfer polskich innowacyjnych technologii środowiskowych i globalną promocję polskiej myśli technicznej. Priorytetem jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.

Przedsiębiorcy przede wszystkim zwracali uwagę na korzyści finansowe płynące z jednolitego patentu.

Jak powiedział Wojciech Pietraszek z PP-Eko Sp. z.o.o. "dla nas wprowadzenie jednolitego systemu patentu europejskiego bardzo ogranicza potencjalne ryzyko biznesowe nowych produktów i nowych technologii". "Mam nadzieję, że mechanizm jednolitego patentu zostanie wdrożony szybko" - zaznaczył.

Dominik Wojewódka z Ecotech Polska S.A. powiedział, że przedsiębiorcy spodziewają się "lepszej ochrony prawnej". Jak dodał Zbigniew Tokarz z "Technologii Ekologicznych", jednolity patent powinien pozwolić na skuteczne działanie w dochodzeniu prawa i ochrony patentowej.

Jaczewska pytana, kiedy można spodziewać się wejścia w życie systemu jednolitego patentu, powiedziała, że w "optymistycznym" wariancie, negocjacje na jego temat, powinny zakończyć się jesienią br. We wrześniu PE przeprowadzi debatę i głosowanie plenarne dotyczącego nowego prawa. Przypomniała, że aby cały system zadziałał, minimum 13 państw musi ratyfikować nowe przepisy. "Perspektywą optymistyczną jest ok. 15 lat, kiedy to wszystko zacznie działać" - dodała.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama