reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm przyjął raport rządu o pomocy publicznej dla przedsiębiorców w 2010

Sejm przyjął raport rządu o pomocy publicznej dla przedsiębiorców w 2010

Sejm przyjął rządowy raport o pomocy publicznej, udzielonej przedsiębiorcom w 2010 r. Przedstawiony przez Radę Ministrów dokument przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Posłowie w głosowaniu odrzucili zgłoszony wniosek o odrzucenie raportu, co oznacza przyjęcie dokumentu. Przed głosowaniem poseł PiS Jerzy Szmit pytał, dlaczego - zgodnie z raportem - największe kwoty pomocy trafiły do dużych, silnych firm, a nie małych i średnich przedsiębiorców.

Wiceprezes UOKiK Małgorzata Kozak tłumaczyła, że w poczet pomocy należało zaliczyć rekompensaty dla spółek energetycznych w związku z rozwiązaniem kontraktów długoterminowych na dostawy energii, a rozwiązanie tych kontraktów było konieczne dla uwolnienia rynku energii elektrycznej, co jest wymogiem UE.

Poważne kwoty dostały koncerny naftowe, ale - jak tłumaczyła Kozak - z tytułu ulg za produkcję biopaliw. Wiceprezes UOKiK podkreśliła, że 2010 rok był ostatnim, w którym stosowano te ulgi, dlatego ta pozycja nie pojawi się już w zestawieniu za rok 2011.

Z raportu wynika, że w 2010 r. suma pomocy publicznej przekroczyła ponad 24 mld zł, w tym prawie 3 mld trafiło do sektora transportu. Największymi beneficjentami pomocy były największe polskie firmy: przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego, spółki paliwowe oraz spółki z sektora transportu kolejowego. W odróżnieniu od innych państw, w Polsce pomocy nie wymagały natomiast banki.

Pomoc publiczna dla PKN Orlen i Lotosu z tytułu ulg za produkcję biopaliw wyniosła odpowiednio 906,8 mln zł oraz 391,7 mln zł. Pomoc dla Przewozów Regionalnych wyniosła 905,6 mln zł, a dla PKP Intercity - 432,7 mln zł.

Prawie 1,2 mld zł dostały spółki energetyczne, głównie z tytułu rekompensaty za rozwiązanie kontraktów długoterminowych. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dostało 606 mln zł na inwestycje w podziemne magazyny gazu, natomiast spółka Gaz-System - 577 mln zł na rozbudowę systemu przesyłowego gazu.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama