Przedsiębiorcy przeciwni wydłużeniu wieku emerytalnego
REKLAMA
Zgodnie z założeniami rządu, podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia ma obniżyć koszty pracy, stopę bezrobocia, zwiększyć dochody sektora finansów publicznych z podatków i składek społecznych oraz pobudzić rozwój gospodarczy.
REKLAMA
Tymczasem, jak wynika z badania „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego” przeprowadzonego przez program Rzetelna Firma, polskich przedsiębiorców nie przekonują argumenty polityków i ekonomistów, którzy wskazują na konieczność podniesienia wieku emerytalnego. Aż 71 proc. ankietowanych sprzeciwia się rządowej reformie. Przedsiębiorców, którzy popierają planowane zmiany jest zdecydowanie mniej, bo tylko 23 proc.
Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego”
REKLAMA
„Negatywna ocena rządowych propozycji jest całkowicie zrozumiała. Przedsiębiorcy obawiają się, że za podniesieniem wieku emerytalnego nie pójdą inne, bardziej kompleksowe i potrzebne zmiany związane z prawem pracy, edukacją czy systemem ubezpieczeń społecznych. Dodatkowo, mimo konsultacji społecznych, nie mają jasnego obrazu tego, jak po wprowadzeniu reformy będzie wyglądała polska gospodarka, rynek pracy oraz co zmiany oznaczają dla ich firm. Niepewność w żadnym wypadku nie sprzyja prowadzeniu rzetelnej działalności gospodarczej. Dlatego apelujemy do rządzących o tworzenie prawa przyjaznego przedsiębiorcom, a nie takiego, które rodzi obawy o przyszłość.” - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.
Przedsiębiorcy uczestniczący w programie Rzetelna Firma obawiają się, że zmiany w systemie emerytalnym negatywnie odbiją się na kondycji zarówno gospodarki jak i rynku pracy. Uważa tak niemal dwie piąte badanych. Z kolei 33 proc. przedsiębiorców przewiduje, że decyzja rządu przyczyni się co prawda do poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce, ale nadal będzie niekorzystna dla rynku pracy. Jedynie 13 proc. wierzy, że zmiany będą wiązały się z zyskami dla wszystkich.
Poznaj najnowsze zmiany w Kodeksie pracy >>
„Widać wyraźne zaniepokojenie przedsiębiorców nie tyle przyszłym stanem gospodarki jako całości, ale przede wszystkim perspektywami związanymi z sytuacją na rynku pracy. Proponowana reforma na pewno wpłynie na kondycję pracowników i pracodawców. Powstaje pytanie - w jaki sposób? Tak radykalne zmiany muszą być nie tylko dobrze przemyślane i przedyskutowane, ale przede wszystkim dobrze przeprowadzone. Wszyscy musimy mieć świadomość, że złe rozwiązania będą miały swoje konsekwencje przez lata.” - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.
Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego”
Z badania „Rządowe plany wydłużenia wieku emerytalnego oczami polskich przedsiębiorców” wynika, że:
- 71 proc. polskich przedsiębiorców jest przeciwna wydłużeniu wieku emerytalnego do 67 lat;
- tylko 23 proc. ankietowanych popiera zmiany proponowane przez polski rząd;
- przedsiębiorcy obawiają się przede wszystkim o kondycję rynku pracy po wprowadzonych zmianach.
Badanie „Przedsiębiorcy o wydłużeniu wieku emerytalnego” zostało przeprowadzone w marcu 2012 r. na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 42 000 firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.
REKLAMA
REKLAMA