REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kongres Przedsiębiorczości: należy podnieść wiek emerytalny

REKLAMA

Aby mieć wyższą emeryturę, musimy dłużej pracować - przekonywali podczas konferencji prasowej przedstawiciele Kongresu Przedsiębiorczości, zrzeszającego największe w Polsce organizacje pracodawców.

REKLAMA

Żyjemy coraz dłużej i podwyższenie minimalnego wieku emerytalnego uprawniającego do emerytury jest konieczne, aby powstrzymać obniżanie się emerytur - przekonywali przedstawiciele największych organizacji pracodawców w Polsce. Z wyliczeń, które przedstawili wynika, że jeżeli wiek emerytalny nie zostanie podwyższony, to obniżą się emerytury, szczególnie kobiet. Będą one pobierać emeryturę przez ponad 25 lat i jej wysokość spadnie z 50 do 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli zachowanoby relacje emerytury do wynagrodzenia na poziomie 50 proc. bez podniesienia wieku emerytalnego, kobiety musiałyby płacić składki emerytalne wyższe przeciętnie o 300 zł miesięcznie.

REKLAMA

"Przy utrzymaniu obecnego systemu (emerytalnego - PAP) emerytury, które będą otrzymywali pracownicy będą bardzo niskie. Uważamy, że jako odpowiedzialni pracodawcy powinniśmy myśleć o tym jak nasi pracownicy będą funkcjonowali po czasie, kiedy przestaną być w pełni zatrudnieni" - powiedziała Henryka Bochniarz, szefowa PKPP Lewiatan i przewodnicząca Kongresu Przedsiębiorczości.

Dodała, że wydłużenie wieku emerytalnego konieczne jest też z przyczyn demograficznych. "Z naszych prognoz, ale i tych pokazywanych przez rząd wynika, że będziemy mieć ogromne kłopoty ze znajdowaniem ludzi do pracy" - podkreśliła.

Pracodawcy zwracają też uwagę, że w wielu krajach zachodniej Europy wiek emerytalny już został podniesiony, m.in. w Belgii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Czechach.

REKLAMA

Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej powiedział podczas konferencji, że w USA wiek emerytalny podwyższono do 67 roku życia już w latach osiemdziesiątych. "Jest to system elastyczny, można przejść na emeryturę w wieku 62 lat, ale świadczenia są wtedy redukowane o 30 proc. Przy przejściu na emeryturę w wieku 63 lat redukcja wynosi 25 proc." - mówił Rewald.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bochniarz stwierdziła, że pracodawców martwi to, że ustawa emerytalna jest wyrwana z kontekstu. "Mamy nadzieję, że rząd przedstawiając ustawę o zwiększeniu wieku emerytalnego równolegle przedstawił ustawy, które będą stwarzały możliwość tworzenia miejsc pracy" - powiedziała Bochniarz.

Dlatego Kongres przedstawił osiem propozycji, które powinny być brane pod uwagę przez przygotowujących reformę emerytalną. Jest to m.in. ograniczenie dopłat do emerytur uprzywilejowanych grup, (np. pracowników służb mundurowych, sędziów i prokuratorów) i przeznaczenie części tych pieniędzy na aktywizację zawodową i poprawę opieki zdrowotnej.

Kolejna propozycja dotyczy wprowadzenia rozwiązania, zgodnie z którym samozatrudnione kobiety i mężczyźni powinni mieć, tak jak osoby na etacie, prawo do urlopu wychowawczego i odprowadzonych w tym czasie przez państwo składek emerytalnych od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia naliczanego za poprzedni kwartał.

Kongres proponuje też, dofinansowanie i zwiększenie efektywności publicznych służb zatrudnienia oraz kontraktowanie usług firm zajmujących się aktywizacją zawodową.

Iwona Sroka z organizacji Pracodawcy RP powiedziała, że należy znieść przedemerytalny okres ochronny, który zniechęca do zatrudniania starszych osób. "To absolutnie zniechęca do zatrudniania osób, które w tym wieku się znalazły lub do niego się zbliżają" - podkreśliła.

Kongres Przedsiębiorczości zrzesza sześć największych organizacji biznesowych: Amerykańską Izbę Handlową w Polsce, Krajową Izbę Gospodarczą, Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową, Pracodawców RP oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA