REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kongres Przedsiębiorczości: należy podnieść wiek emerytalny

REKLAMA

Aby mieć wyższą emeryturę, musimy dłużej pracować - przekonywali podczas konferencji prasowej przedstawiciele Kongresu Przedsiębiorczości, zrzeszającego największe w Polsce organizacje pracodawców.

REKLAMA

Żyjemy coraz dłużej i podwyższenie minimalnego wieku emerytalnego uprawniającego do emerytury jest konieczne, aby powstrzymać obniżanie się emerytur - przekonywali przedstawiciele największych organizacji pracodawców w Polsce. Z wyliczeń, które przedstawili wynika, że jeżeli wiek emerytalny nie zostanie podwyższony, to obniżą się emerytury, szczególnie kobiet. Będą one pobierać emeryturę przez ponad 25 lat i jej wysokość spadnie z 50 do 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Jeżeli zachowanoby relacje emerytury do wynagrodzenia na poziomie 50 proc. bez podniesienia wieku emerytalnego, kobiety musiałyby płacić składki emerytalne wyższe przeciętnie o 300 zł miesięcznie.

REKLAMA

"Przy utrzymaniu obecnego systemu (emerytalnego - PAP) emerytury, które będą otrzymywali pracownicy będą bardzo niskie. Uważamy, że jako odpowiedzialni pracodawcy powinniśmy myśleć o tym jak nasi pracownicy będą funkcjonowali po czasie, kiedy przestaną być w pełni zatrudnieni" - powiedziała Henryka Bochniarz, szefowa PKPP Lewiatan i przewodnicząca Kongresu Przedsiębiorczości.

Dodała, że wydłużenie wieku emerytalnego konieczne jest też z przyczyn demograficznych. "Z naszych prognoz, ale i tych pokazywanych przez rząd wynika, że będziemy mieć ogromne kłopoty ze znajdowaniem ludzi do pracy" - podkreśliła.

Pracodawcy zwracają też uwagę, że w wielu krajach zachodniej Europy wiek emerytalny już został podniesiony, m.in. w Belgii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Czechach.

REKLAMA

Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej powiedział podczas konferencji, że w USA wiek emerytalny podwyższono do 67 roku życia już w latach osiemdziesiątych. "Jest to system elastyczny, można przejść na emeryturę w wieku 62 lat, ale świadczenia są wtedy redukowane o 30 proc. Przy przejściu na emeryturę w wieku 63 lat redukcja wynosi 25 proc." - mówił Rewald.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bochniarz stwierdziła, że pracodawców martwi to, że ustawa emerytalna jest wyrwana z kontekstu. "Mamy nadzieję, że rząd przedstawiając ustawę o zwiększeniu wieku emerytalnego równolegle przedstawił ustawy, które będą stwarzały możliwość tworzenia miejsc pracy" - powiedziała Bochniarz.

Dlatego Kongres przedstawił osiem propozycji, które powinny być brane pod uwagę przez przygotowujących reformę emerytalną. Jest to m.in. ograniczenie dopłat do emerytur uprzywilejowanych grup, (np. pracowników służb mundurowych, sędziów i prokuratorów) i przeznaczenie części tych pieniędzy na aktywizację zawodową i poprawę opieki zdrowotnej.

Kolejna propozycja dotyczy wprowadzenia rozwiązania, zgodnie z którym samozatrudnione kobiety i mężczyźni powinni mieć, tak jak osoby na etacie, prawo do urlopu wychowawczego i odprowadzonych w tym czasie przez państwo składek emerytalnych od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia naliczanego za poprzedni kwartał.

Kongres proponuje też, dofinansowanie i zwiększenie efektywności publicznych służb zatrudnienia oraz kontraktowanie usług firm zajmujących się aktywizacją zawodową.

Iwona Sroka z organizacji Pracodawcy RP powiedziała, że należy znieść przedemerytalny okres ochronny, który zniechęca do zatrudniania starszych osób. "To absolutnie zniechęca do zatrudniania osób, które w tym wieku się znalazły lub do niego się zbliżają" - podkreśliła.

Kongres Przedsiębiorczości zrzesza sześć największych organizacji biznesowych: Amerykańską Izbę Handlową w Polsce, Krajową Izbę Gospodarczą, Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową, Pracodawców RP oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA