REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatni moment na zmianę formy opodatkowania działalności

Katarzyna Rola-Stężycka
Szymborska-Sutton Agata

REKLAMA

Podatek liniowy czy skala podatkowa? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy karta podatkowa? Przedsiębiorca co roku, do 20 stycznia, może zmienić formę opodatkowania. Powinien dokładnie obliczyć, która jest dla niego najbardziej opłacalna, bo następna okazja trafi się … za rok.

Podstawową formą opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej jest skala podatkowa (18% i 32%). Można jednak wybrać opodatkowanie według 19-proc. stawki liniowej albo jedną ze zryczałtowanych form opodatkowania - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo kartę podatkową.  

REKLAMA

 

Plusy

Minusy

Skala podatkowa (18% i 32%)

- możliwość skorzystania z wszystkich przewidzianych ustawą ulg podatkowych oraz ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem i dzieckiem

- możliwość obniżania przychodów firmy za pomocą kosztów, dzięki czemu obniża się podatek

- możliwość z opłacania zaliczek na podatek w ulgowej formie: co kwartał lub zaliczek uproszczonych

 

- progresywna forma opodatkowania powoduje, że przedsiębiorcy grozi znacznie wyższy, 32-proc. podatek

- wymóg prowadzenia księgowości

Podatek liniowy (19%)

- jednolita, 19-proc. stawka, niezależnie od kwoty dochodu

- możliwość obniżania przychodów firmy za pomocą kosztów, dzięki czemu obniża się podatek

- możliwość opłacania zaliczek na podatek w ulgowej formie: co kwartał lub zaliczek uproszczonych

 

- brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem

- brak możliwości zastosowania ulg podatkowych, jeśli dochód uzyskiwany jest tylko z działalności gospodarczej

- wymóg prowadzenia księgowości

Ryczałt

- możliwość skorzystania z niskich, nawet kilkuprocentowych stawek podatku

- prosta księgowość w formie ewidencji przychodów

- możliwość opłacania zaliczek na podatek w ulgowej formie: co kwartał

 

- nie jest dostępny dla wszystkich rodzajów działalności oraz dla przedsiębiorców o wysokich przychodach (powyżej 150 tys. euro)

- brak możliwości rozliczania kosztów uzyskania przychodów (ryczałt oblicza się od przychodu firmy)

- brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem

- brak ulgi na dzieci

Karta podatkowa

- zazwyczaj niska stawka podatku, niezależna od faktycznych zarobków (rozwiązanie korzystne, gdy firma ma relatywnie wysoki dochód)

- brak obowiązku prowadzenia księgowości

- brak rocznego zeznania PIT dla dochodów z działalności

 

- brak prawa do wszelkich odliczeń i ulg podatkowych (za wyjątkiem składki zdrowotnej)

- stała, odgórna stawka podatku nie jest korzystna w sytuacji, gdy firma nie zarabia lub poniosła stratę

 


Źródło: Tax Care


Rozpoczynający działalność informuje w CEIDG-1

Jeżeli przedsiębiorca rozpoczynający działalność chce, by jego dochody były opodatkowane według skali podatkowej, nie musi składać żadnych wniosków ani oświadczeń - jest to forma opodatkowania, która obowiązuje z mocy samej ustawy. Informację musi jednak złożyć, jeżeli chce wybrać inny sposób rozliczeń z fiskusem. Otwierając działalność gospodarczą, przedsiębiorca powinien wykorzystać w tym celu formularz CEIDG-1 (wniosek ten stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego). O ile przy dokonywaniu wyboru należy rozpatrzeć wiele czynników (przewidywaną wysokość przychodów, kosztów, możliwe ulgi np. wspólne rozliczenie z małżonkiem lub z dzieckiem przez osobę samotną), o tyle samo przekazanie takiej informacji nie jest już czynnością skomplikowaną.

Jeżeli rozpoczynający działalność nie złożył oświadczenia o wyborze formy opodatkowania podczas rejestracji firmy, ma na to czas do dnia uzyskania pierwszego przychodu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzący działalność zmienią formę opodatkowania do 20-tego stycznia

Przedsiębiorca, który już działa na rynku, ale uważa, że stosowana dotychczas forma opodatkowania nie jest dla niego najkorzystniejsza, może ją zmienić, składając do 20 stycznia tego roku pisemne oświadczenie do swojego urzędu skarbowego. Nie ma żadnego obowiązującego w takiej sytuacji formularza, ale wiele urzędów skarbowych opracowało w tym celu pomocniczy druk.

Uwaga! Wyjątek to wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej. Służy do tego formularz PIT-16.

REKLAMA

Ważne, by oświadczenie było złożone do 20 stycznia tego roku, od którego chcemy dokonać zmiany. Termin ten będzie zachowany, jeśli do tego dnia oświadczenie zostanie nadane na poczcie (warto zachować potwierdzenie nadania). Jest to data, która obowiązuje do wyboru każdej z możliwych form opodatkowania. Należy jednak pamiętać, że jeśli przedsiębiorcy odpowiada dotychczasowa forma rozliczeń z fiskusem, nie musi składać żadnego oświadczenia.

Uwaga! Nie trzeba co prawda składać oświadczenia, by stosować opodatkowanie na zasadach ogólnych, ale jeśli przedsiębiorca  najpierw  wybierze inny sposób rozliczeń z fiskusem, a później chce wrócić do opodatkowania według skali, musi także poinformować o tym urząd skarbowy do 20 stycznia.

Z karty podatkowej można zrezygnować w ciągu 14 dni

Wysokość podatku wynikającego z karty podatkowej poznamy dopiero po doręczeniu decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Ale jeżeli przedsiębiorca stwierdzi, że nie chce stosować tej formy, może z niej zrezygnować. Ma na to 14 dni od doręczenia decyzji urzędu.

Uwaga na przychody od byłego pracodawcy

REKLAMA

Jeśli przedsiębiorca dopiero rozpoczyna działalność, a czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej odpowiadają tym czynnościom, które wykonywał dotychczas w ramach stosunku pracy z tym samym podmiotem, nie może wybrać podatku liniowego. W takiej sytuacji opodatkowanie 19-proc. stawką będzie możliwe dopiero w następnym roku.

Również „ryczałtowcy” muszą uważać, by nie podejmować współpracy z byłym pracodawcą. Sprzedaż towarów lub wykonanie usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy oznacza utratę prawa do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego trzeba opłacać podatek na zasadach ogólnych.

Katarzyna Rola-Stężycka

Agata Szymborska-Sutton

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA