REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe stawki akcyzowe na paliwa silnikowe i wyroby tytoniowe

Magdalena Miklewska

REKLAMA

Podwyżka stawek akcyzy na paliwa silnikowe i wyroby tytoniowe została wprowadzona nowelizacją ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Zmiana stawek akcyzy dotyczy: paliw silnikowych, olejów napędowych oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa. Natomiast w zakresie wyrobów tytoniowych podwyżka stawek dotyczy: papierosów, tytoniu do palenia oraz cygar i cygaretek.

Paliwa

REKLAMA

Nowelizacja w zakresie stawek akcyzy na paliwa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

Zmiana została opracowana w związku z koniecznością harmonizacji polskich regulacji z zakresu podatku akcyzowego z przepisami wspólnotowymi.

REKLAMA

W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego i osiągnięcia celów innych polityk Unii Europejskiej zostały ustanowione na poziomie unijnym minimalne poziomy opodatkowania większości wyrobów akcyzowych, w tym m.in. wyrobów energetycznych. Dla Polski, jako państwa członkowskiego, które nie przyjęło euro, wartość euro wyrażona w walutach krajowych, mająca zastosowanie do wartości poziomów opodatkowania, jest ustalana raz w roku. Stosuje się kursy obowiązujące w pierwszym dniu roboczym października, opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Kursy te stosuje się od 1 stycznia następnego roku kalendarzowego. 4 października 2011 r. Komisja Europejska opublikowała referencyjny kurs wymiany walut Europejskiego Banku Centralnego z 3 października 2011 r. (Dz. Urz. UE C 291/1). Obowiązujący na 2012 r. kurs euro wynosi 4,3815 PLN/EUR.

Biorąc pod uwagę znaczącą zmianę kursu euro w stosunku do złotego (obowiązujący w 2011 r. kurs wymiany wynosił 3,9370 PLN/EUR), konieczne stało się skorygowanie krajowych stawek podatku akcyzowego poprzez ich podwyższenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku:

• paliw do silników odrzutowych o kodzie CN 2710 19 21 - stawki kwotowe akcyzy uległy podwyższeniu z 1401,00 zł/1000 litrów do 1446,00 zł/1000 litrów,

• oleju napędowego o kodzie CN 2710 19 41 oraz wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach - stawki kwotowe akcyzy uległy podwyższeniu z 1048,00 zł/1000 litrów do 1196,00 zł/1000 litrów,

• biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, spełniających wymagania jakościowe określone w odrębnych przepisach, przeznaczonych do napędu silników spalinowych, bez względu na kod CN - stawki kwotowe akcyzy uległy podwyższeniu z 1048,00 zł/1000 litrów do 1196,00 zł/1000 litrów.

Wyroby tytoniowe

REKLAMA

Zmiana w zakresie stawek akcyzy na wyroby tytoniowe obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. Podyktowana jest koniecznością dostosowania krajowego poziomu stawek podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe do wymogów wynikających z dyrektywy Rady 2011/64/UE z 21 czerwca 2011 r. w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych.

Wzrost stawek podatku akcyzowego na papierosy podyktowany jest koniecznością osiągnięcia wyższego unijnego minimum podatkowego na papierosy. Od 1 stycznia 2014 r. całkowity podatek akcyzowy od papierosów wynosić będzie co najmniej 60% średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów dopuszczonych do konsumpcji (ŚWC), przy czym podatek ten musi wynieść nie mniej niż 90 EUR na 1000 sztuk od wszystkich papierosów.

Jednak Polska uzyskała uprawnienie do stosowania okresu przejściowego do 31 grudnia 2017 r. na podwyższenie stawek podatku akcyzowego na papierosy do wspomnianego unijnego minimum podatkowego. Oznacza to jednak konieczność stopniowego, corocznego podwyższania stawek podatku akcyzowego na papierosy, tak aby wymagane minimum zostało osiągnięte w wyznaczonym terminie, tj. na 1 stycznia 2018 r. Pozwoli to zneutralizować skutki społeczne i gospodarcze, jakie spowodowałaby jednorazowa, skokowa podwyżka akcyzy.

W wyniku tych zmian dostosowujących od 1 stycznia 2012 r. wzrosną stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe:

• na papierosy: stawka kwotowa - z 158,36 zł do 170,97 zł/1000 sztuk, i stawka procentowa w wysokości 31,41%,

• na tytoń do palenia: stawka kwotowa - z 102,32 zł za każdy kilogram do 115,86 zł/kg, i stawka procentowa 31,41%,

• na cygara i cygaretki - z 244,40 zł

za każde 1000 sztuk do 254,20 zł/ /1000 sztuk.

W znowelizowanym art. 99 ust. 3 określono nowe stawki kwotowe na papierosy i tytoń do palenia nieobjęte obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy i nieoznaczone maksymalną ceną detaliczną.

Na papierosy wzrosła stawka kwotowa z poziomu 300,00 zł/1000 sztuk do wysokości 312,00 zł/1000 sztuk, tj. o 4%.

Natomiast na tytoń do palenia wzrosła stawka kwotowa z poziomu 200,00 zł/kg do wysokości 208,00 zł/kg.

Magdalena Miklewska

ekspert w zakresie VAT i akcyzy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA