Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy powinni korzystać z nowych formularzy PIT
REKLAMA
REKLAMA
Nowe wzory informacji i deklaracji należy stosować do wykazywania w nich dochodów za 2011 r. Należy jednak uznać za prawidłowe oświadczenia, deklaracje i informacje podatkowe o przychodach, dochodach (stratach) złożone przed 1 stycznia 2012 r. na dotychczas obowiązujących formularzach.
REKLAMA
Dla pracodawców największe znaczenie mają nowe wzory druków PIT-2, PIT-12, PIT-11, PIT-40, PIT-4R, PIT-R, PIT-8AR i PIT-8C. Wspólną zmianą dla tych formularzy jest zastąpienie wyrazów „Numer Identyfikacji Podatkowej podatnika” wyrazami „Identyfikator podatkowy NIP/numer PESEL podatnika”. Ponadto usunięto pozycję przeznaczoną do wpisania przez podatnika numeru PESEL. Zmiany te wynikają z ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 171, poz. 1016). Od 1 września 2011 r. osoby nieprowadzące działalności gospodarczej lub niezarejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług posługują się bowiem tylko numerem PESEL, a od 1 stycznia 2012 r. znosi się numer identyfikacji podatkowej nadany osobom fizycznym objętym rejestrem PESEL, nieprowadzącym działalności gospodarczej lub niebędącym zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług (art. 67 ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw).
Ponadto wszystkie deklaracje i informacje płatnicy mogą składać fiskusowi w wersji elektronicznej, o czym urząd informuje w treści pouczenia o sposobie wypełniania formularzy.
WAŻNE!
Deklaracje i informacje PIT pracodawca może przesłać fiskusowi w wersji elektronicznej.
REKLAMA
W porównaniu do poprzednio obowiązującego formularza PIT-2, wprowadzono dodatkowo zmianę w punkcie 3. oświadczenia, w którym wyrażenie: „oświadczam, że nie otrzymuję świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego FGŚP” zastąpiono sformułowaniem „oświadczam, że nie otrzymuję świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z FGŚP”.
Powyższa zmiana jest konsekwencją zmiany ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 197, poz. 1170). Na podstawie art. 2 tej ustawy zmieniono art. 32 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określający, co powinno zawierać oświadczenie PIT-2. Z uzasadnienia Ministerstwa Finansów do rozporządzenia wynika, że zmiana ta ma charakter redakcyjny, wskazujący na źródło wypłaty, a nie wypłacającego. Należałoby zatem uznać, że pracownicy nie są zobowiązani do złożenia oświadczenia PIT-2 na nowym druku, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego przez nich w latach poprzednich nie uległ zmianie. Ponieważ jednak takie uzasadnienie resortu nie jest źródłem prawa, a treść oświadczenia uległa zmianie, wątpliwości płatników w tym zakresie rozstrzygnęłaby interpretacja ogólna prawa podatkowego.
WAŻNE!
Pracodawcy nie mają obowiązku żądania od pracowników złożenia oświadczenia PIT-2 na nowym formularzu.
W odniesieniu do poprzednio obowiązującego formularza PIT-4R wprowadzono zmianę w części E, która ma charakter doprecyzowujący, wskazujący na możliwość podpisu formularza przez pełnomocnika, co wynika z art. 80a Ordynacji podatkowej. W związku z tym w pozycji przeznaczonej na podpis pozostawiono wyrazy „Podpis i pieczątka”, a usunięto wyrazy „osoby odpowiedzialnej za obliczenie i pobranie podatku”, które stanowiłyby powtórzenie tytułu tej części druku.
Tej samej zmiany dokonano w części G formularza PIT-11, w części D formularza PIT-8AR, w części E formularza PIT-R oraz w części H formularza PIT-8C.
Obecnie jedynym załącznikiem do PIT-40 może być informacja PIT-R (informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich). W poprzednio obowiązującym formularzu płatnik mógł również załączyć zgłoszenie NIP-3 podatnika. Ponadto zaktualizowano przypis do części G formularza PIT-40 przez usunięcie nieaktualnego sformułowania dotyczącego innych odliczeń od podatku.
• art. 27b ust. 2, art. 30-30c, art. 30e, art. 37, art. 38 ust. 1a, art. 45b pkt 1-2, pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
• § 1 pkt 1 lit. d, pkt 2 lit. a, § 2, § 4 i załączniki nr 1, 4, 5, 7-10 do rozporządzenia Ministra Finansów z 9 listopada 2011 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 252, poz. 1514),
• § 1 pkt 1, § 2, § 4 i załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 14 listopada 2011 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 252, poz. 1518),
• art. 1 pkt 1, art. 67 ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 171, poz. 1016),
• art. 14a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).
Krzysztof Rustecki
ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników
REKLAMA
REKLAMA