REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższe funkcjonowanie SSE może dać dodatkowe 40 mld zł

REKLAMA

Wydłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 r. powinno zwiększyć inwestycje firm tam działających nawet o 40 mld zł - wynika z najnowszego raportu KPMG dotyczącego stref ekonomicznych.

Autorzy badania "Specjalne Strefy Ekonomiczne. Edycja 2011" wyliczyli, że do końca czerwca 2011 r. we wszystkich czternastu Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE) w Polsce wydano ponad 1400 zezwoleń na działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy działający w tych strefach zainwestowali ponad 75 mld zł i zatrudnili ponad 230 tys. pracowników.

REKLAMA

Z badania KPMG wynika również, że cały 2011 r. może być jednym z najlepszych w ostatnim pięcioleciu pod względem liczby wydanych zezwoleń. Będzie to niemal 200 pozwoleń, czyli o 10 proc. więcej niż w 2010 r., kiedy wydano 177 nowych zezwoleń.

W efekcie liczba miejsc pracy może wzrosnąć o 20 tys. (+9 proc.), do 245 tys., wobec 225 tys. w 2010 r. Wartość inwestycji ma utrzymać się na poziomie zbliżonym do 2010 r. i sięgnąć 6,5 mld zł.

Eksperci KPMG podkreślają jednak, że obowiązująca ustawa o SSE przewiduje ich funkcjonowanie do 2020 roku, co dla wielu największych inwestycji jest zbyt krótkim okresem, aby koszty się zwróciły.

REKLAMA

Z raportu KPMG wynika, że przedłużenie okresu funkcjonowania stref do 2026 r. zwiększy o 16 pkt proc. odsetek inwestorów deklarujących nowe inwestycje w ciągu najbliższych 2-3 lat. Może to spowodować łączny wzrost nakładów inwestycyjnych w SSE nawet o 40 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Tegoroczne badanie KPMG po raz pierwszy zostało rozszerzone o analizę skłonności do inwestycji przy założonym scenariuszu przedłużenia funkcjonowania stref do 2026 roku. Zwiększona skłonność do inwestycji przerosła nasze przypuszczenia" - ocenił dyrektor i doradca podatkowy w KPMG, Paweł Barański.

Dodał, że nowymi inwestycjami na terenie SSE w najbliższej przyszłości zainteresowanych jest obecnie 55 proc. badanych inwestorów. Gdyby jednak inwestorzy wiedzieli już dziś o przedłużeniu okresu funkcjonowania stref do 2026 r., odsetek ten zwiększyłby się aż do 71 proc. "Główną przyczyną tej zależności jest stosunkowo długi okres zwrotu z inwestycji" - stwierdził ekspert KPMG.

"Spośród firm, które funkcjonują w strefach minimum 7 lat, jedna trzecia wciąż nie osiągnęła pełnego zwrotu kosztów. Dlatego przy większych projektach inwestycyjnych perspektywa 7-8 lat jest zbyt krótkim okresem, aby móc w pełni skorzystać z dostępnego zwolnienia podatkowego" - dodał Barański.

REKLAMA

Wydłużenie okresu obowiązywania ustawy o SSE do 2026 roku dałoby inwestorom gwarancję skorzystania w pełni z możliwości podatkowych i mogłoby spowodować łączny wzrost nakładów inwestycyjnych szacunkowo nawet o 40 mld złotych - wskazali eksperci.

KPMG przeprowadziło badanie dotyczące SSE w okresie sierpień-wrzesień 2011 roku. Składało się ono z dwóch etapów realizowanych równolegle. Pierwszy zrealizowany był wśród zarządów wszystkich 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych i dotyczył m.in. liczby wydanych zezwoleń na działalność gospodarczą, wielkości nakładów inwestycyjnych oraz zatrudnienia. W drugim etapie wzięło udział blisko 200 inwestorów prowadzących działalność na terenie SSE.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA