REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższe funkcjonowanie SSE może dać dodatkowe 40 mld zł

REKLAMA

Wydłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 r. powinno zwiększyć inwestycje firm tam działających nawet o 40 mld zł - wynika z najnowszego raportu KPMG dotyczącego stref ekonomicznych.

Autorzy badania "Specjalne Strefy Ekonomiczne. Edycja 2011" wyliczyli, że do końca czerwca 2011 r. we wszystkich czternastu Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE) w Polsce wydano ponad 1400 zezwoleń na działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy działający w tych strefach zainwestowali ponad 75 mld zł i zatrudnili ponad 230 tys. pracowników.

REKLAMA

Z badania KPMG wynika również, że cały 2011 r. może być jednym z najlepszych w ostatnim pięcioleciu pod względem liczby wydanych zezwoleń. Będzie to niemal 200 pozwoleń, czyli o 10 proc. więcej niż w 2010 r., kiedy wydano 177 nowych zezwoleń.

W efekcie liczba miejsc pracy może wzrosnąć o 20 tys. (+9 proc.), do 245 tys., wobec 225 tys. w 2010 r. Wartość inwestycji ma utrzymać się na poziomie zbliżonym do 2010 r. i sięgnąć 6,5 mld zł.

Eksperci KPMG podkreślają jednak, że obowiązująca ustawa o SSE przewiduje ich funkcjonowanie do 2020 roku, co dla wielu największych inwestycji jest zbyt krótkim okresem, aby koszty się zwróciły.

REKLAMA

Z raportu KPMG wynika, że przedłużenie okresu funkcjonowania stref do 2026 r. zwiększy o 16 pkt proc. odsetek inwestorów deklarujących nowe inwestycje w ciągu najbliższych 2-3 lat. Może to spowodować łączny wzrost nakładów inwestycyjnych w SSE nawet o 40 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Tegoroczne badanie KPMG po raz pierwszy zostało rozszerzone o analizę skłonności do inwestycji przy założonym scenariuszu przedłużenia funkcjonowania stref do 2026 roku. Zwiększona skłonność do inwestycji przerosła nasze przypuszczenia" - ocenił dyrektor i doradca podatkowy w KPMG, Paweł Barański.

Dodał, że nowymi inwestycjami na terenie SSE w najbliższej przyszłości zainteresowanych jest obecnie 55 proc. badanych inwestorów. Gdyby jednak inwestorzy wiedzieli już dziś o przedłużeniu okresu funkcjonowania stref do 2026 r., odsetek ten zwiększyłby się aż do 71 proc. "Główną przyczyną tej zależności jest stosunkowo długi okres zwrotu z inwestycji" - stwierdził ekspert KPMG.

"Spośród firm, które funkcjonują w strefach minimum 7 lat, jedna trzecia wciąż nie osiągnęła pełnego zwrotu kosztów. Dlatego przy większych projektach inwestycyjnych perspektywa 7-8 lat jest zbyt krótkim okresem, aby móc w pełni skorzystać z dostępnego zwolnienia podatkowego" - dodał Barański.

REKLAMA

Wydłużenie okresu obowiązywania ustawy o SSE do 2026 roku dałoby inwestorom gwarancję skorzystania w pełni z możliwości podatkowych i mogłoby spowodować łączny wzrost nakładów inwestycyjnych szacunkowo nawet o 40 mld złotych - wskazali eksperci.

KPMG przeprowadziło badanie dotyczące SSE w okresie sierpień-wrzesień 2011 roku. Składało się ono z dwóch etapów realizowanych równolegle. Pierwszy zrealizowany był wśród zarządów wszystkich 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych i dotyczył m.in. liczby wydanych zezwoleń na działalność gospodarczą, wielkości nakładów inwestycyjnych oraz zatrudnienia. W drugim etapie wzięło udział blisko 200 inwestorów prowadzących działalność na terenie SSE.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA