| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dłuższe funkcjonowanie SSE może dać dodatkowe 40 mld zł

Dłuższe funkcjonowanie SSE może dać dodatkowe 40 mld zł

Wydłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do 2026 r. powinno zwiększyć inwestycje firm tam działających nawet o 40 mld zł - wynika z najnowszego raportu KPMG dotyczącego stref ekonomicznych.

Autorzy badania "Specjalne Strefy Ekonomiczne. Edycja 2011" wyliczyli, że do końca czerwca 2011 r. we wszystkich czternastu Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE) w Polsce wydano ponad 1400 zezwoleń na działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy działający w tych strefach zainwestowali ponad 75 mld zł i zatrudnili ponad 230 tys. pracowników.

Z badania KPMG wynika również, że cały 2011 r. może być jednym z najlepszych w ostatnim pięcioleciu pod względem liczby wydanych zezwoleń. Będzie to niemal 200 pozwoleń, czyli o 10 proc. więcej niż w 2010 r., kiedy wydano 177 nowych zezwoleń.

W efekcie liczba miejsc pracy może wzrosnąć o 20 tys. (+9 proc.), do 245 tys., wobec 225 tys. w 2010 r. Wartość inwestycji ma utrzymać się na poziomie zbliżonym do 2010 r. i sięgnąć 6,5 mld zł.

Eksperci KPMG podkreślają jednak, że obowiązująca ustawa o SSE przewiduje ich funkcjonowanie do 2020 roku, co dla wielu największych inwestycji jest zbyt krótkim okresem, aby koszty się zwróciły.

Z raportu KPMG wynika, że przedłużenie okresu funkcjonowania stref do 2026 r. zwiększy o 16 pkt proc. odsetek inwestorów deklarujących nowe inwestycje w ciągu najbliższych 2-3 lat. Może to spowodować łączny wzrost nakładów inwestycyjnych w SSE nawet o 40 mld zł.

"Tegoroczne badanie KPMG po raz pierwszy zostało rozszerzone o analizę skłonności do inwestycji przy założonym scenariuszu przedłużenia funkcjonowania stref do 2026 roku. Zwiększona skłonność do inwestycji przerosła nasze przypuszczenia" - ocenił dyrektor i doradca podatkowy w KPMG, Paweł Barański.

Dodał, że nowymi inwestycjami na terenie SSE w najbliższej przyszłości zainteresowanych jest obecnie 55 proc. badanych inwestorów. Gdyby jednak inwestorzy wiedzieli już dziś o przedłużeniu okresu funkcjonowania stref do 2026 r., odsetek ten zwiększyłby się aż do 71 proc. "Główną przyczyną tej zależności jest stosunkowo długi okres zwrotu z inwestycji" - stwierdził ekspert KPMG.

"Spośród firm, które funkcjonują w strefach minimum 7 lat, jedna trzecia wciąż nie osiągnęła pełnego zwrotu kosztów. Dlatego przy większych projektach inwestycyjnych perspektywa 7-8 lat jest zbyt krótkim okresem, aby móc w pełni skorzystać z dostępnego zwolnienia podatkowego" - dodał Barański.

Wydłużenie okresu obowiązywania ustawy o SSE do 2026 roku dałoby inwestorom gwarancję skorzystania w pełni z możliwości podatkowych i mogłoby spowodować łączny wzrost nakładów inwestycyjnych szacunkowo nawet o 40 mld złotych - wskazali eksperci.

KPMG przeprowadziło badanie dotyczące SSE w okresie sierpień-wrzesień 2011 roku. Składało się ono z dwóch etapów realizowanych równolegle. Pierwszy zrealizowany był wśród zarządów wszystkich 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych i dotyczył m.in. liczby wydanych zezwoleń na działalność gospodarczą, wielkości nakładów inwestycyjnych oraz zatrudnienia. W drugim etapie wzięło udział blisko 200 inwestorów prowadzących działalność na terenie SSE.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Łukaszyk

Radca Prawny Paulina Łukaszyk specjalizuje się w problematyce gospodarki nieruchomościami, postępowań egzekucyjnych oraz prawa cywilnego. Na co dzień zajmuje się sprawami branży wodociągowo-kanalizacyjnej, aspektami prawnymi funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych oraz ochroną danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »