REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy szukające złóż odliczają na bieżąco wydatki na wiercenia

REKLAMA

Firma, która ponosi wydatki na wiercenia otworów i rozpoznanie wielkości złóż węgla lub gazu, odlicza je na bieżąco od przychodu, nie czekając aż poszukiwania zakończą się sukcesem - wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi.

Pytanie zadała spółka zajmująca się wydobyciem węgla i innych kopalin. Szukając złóż wierci otwory, znaczną ich część likwiduje bezpośrednio po zakończeniu wiercenia.

REKLAMA

Spółka nie miała pewności, w którym momencie wydatki ponoszone na wiercenia może wrzucić w koszty. Jej zdaniem, nie może ich amortyzować, bo nie są to wartości niematerialne i prawne. Nie są to też koszty bezpośrednie, bo nie są związane z obecnie osiąganymi przez nią konkretnymi przychodami.

Zdaniem spółki, wydatki na wiercenia i poszukiwanie złóż są kosztami pośrednimi, co pozwala odliczyć je w momencie, w którym zostają poniesione (zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W interpretacji z 24 października 2011 r. (nr IPTPB3/423-159/11-3/GG) Izba Skarbowa w Łodzi całkowicie zgodziła się z wnioskami spółki i dlatego odstąpiła od uzasadnienia prawnego swojej opinii.

Interpretacja ta jest zgodna z wcześniejszymi wydawanymi przez organy podatkowe. 28 kwietnia 2009 r. (nr ILPB3/423-129/09-2/DS) Izba Skarbowa w Poznaniu stwierdziła, że kosztami pośrednimi, a więc odliczanymi od razu w momencie ich poniesienia, są wydatki na opłaty za koncesję na poszukiwanie złóż, koszty dokumentacji geologicznej, aktualizację map i prac wiertniczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opinię tę poznańska Izba Skarbowa w Poznaniu podtrzymała w interpretacji z 16 listopada 2010 r. (nr ILPB3/423-693/10-2/KS).

Z wyjaśnień organów podatkowych wynika, że kosztami pośrednimi, odliczanymi w momencie poniesienia, są również wydatki na koncesję i uzyskanie dostępu do informacji geologicznej. "Koncesja jest decyzją administracyjną i nie jest wymieniona w art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, określającym zakres wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji" - przypomniała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 20 września 2011 r. (nr IPTPB3/423-106/11-3/IR).

To oznacza, że firma nie może amortyzować wydatków poniesionych na uzyskanie koncesji. Odlicza je, podobnie jak wydatki na wiercenia otworów, od razu w momencie ich poniesienia.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA