| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kobieta menedżer równie skuteczna jak mężczyzna

Kobieta menedżer równie skuteczna jak mężczyzna

Zdaniem prawie dwóch trzecich (63 proc.) polskich menedżerów płeć nie ma wpływu na skuteczność ich pracy, a według ponad połowy (58 proc.) - także na osiągnięcia zawodowe - wynika z badań przeprowadzonych pod patronatem PKPP Lewiatan przez firmę Diners Club.

W badaniach w ramach programu Talent Club zatytułowanych "Wojna Płci" na pytania związane ze sprawowaniem funkcji kierowniczych przez kobiety i mężczyzn odpowiedziało ponad 500 polskich menedżerów. Chociaż większość z nich dostrzega różnice w sposobie pracy kobiet i mężczyzn menedżerów, to jednak nie uważa, żeby miały one wpływ na ich efektywność i osiągnięcia zawodowe. Wyniki badań przedstawiono w czwartek dziennikarzom podczas konferencji w siedzibie PKPP Lewiatan.

"Nie oznacza to jednak, że respondenci nie dostrzegają żadnej różnicy pomiędzy stylem pracy kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych. Zdaniem większości badanych menedżerki są bardziej dokładne w realizowaniu działań oraz cechują się większym nastawieniem na współpracę z ludźmi, a także częściej niż mężczyźni dostrzegają u innych osób emocje" - uważa socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego i ekspert programu Talent Club dr Anna Wilk. "Menedżerowie natomiast charakteryzują się większą bezwzględnością w dążeniu do celu, szybciej niż ich koleżanki podejmują decyzje, mają lepiej rozwinięte zdolności przywódcze i są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka" - dodała.

Żadna z powyższych cech nie decyduje jednak o tym, zdaniem menedżerów, czy dana osoba dobrze pełni swoje funkcje kierownicze. Według respondentów umiejętność dobrego zarządzania zespołem o wiele bardziej niż od płci zależy od sposobu pracy danej osoby i jej umiejętności interpersonalnych, takich jak zachęcanie podwładnych do kreatywnego myślenia i pozostawianie im swobody w sposobie wykonywania obowiązków.

"Wyniki tych badań są obiecujące, bo większość badanych uważa, że menedżerki i menedżerowie mają podobne umiejętności, żeby zarządzać zespołami i projektami. Chodzi o to, że kobiety w środowisku menedżerskim są postrzegane jako równie skuteczne w swoich działaniach jak mężczyźni" - powiedziała PAP Wilk.

O tym, że do osiągnięcia sukcesu na stanowisku menedżera niezbędne są pewne określone społeczno-biologiczne cechy, które zależą od płci, przekonanych było 34 proc. uczestników badania. W grupie osób przekonanych, że przedstawiciele jednej z płci skuteczniej radzą sobie na stanowiskach kierowniczych (37 proc. respondentów), dominował pogląd, że lepszym menedżerem jest mężczyzna - tak uznało ponad dwie trzecie przedstawicieli tej grupy, przy czym w większości (58 proc.) byli to mężczyźni. Panie natomiast częściej niż panowie podkreślały, że kobiety lepiej od mężczyzn wykonują powierzone im obowiązki - podkreśliło to 20 proc. menedżerek biorących udział w badaniu.

Zdaniem Arkadiusza Świderskiego z Morgan Brown Group nierówność w ocenianiu płci wynika z tradycji, wychowania i mentalności, które ugruntowały się przez wieki. Dodatkowo w grę wchodzą różne role mężczyzny i kobiety.

"Teoretycznie można powiedzieć, że kobieta kosztuje pracodawcę więcej, bo korzysta z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego. Jednak to się zmienia, gdyż dzięki rozwojowi technologii i zmianom stylu prowadzenia biznesu, takim jak telepraca, kobiety mogą efektywnie pracować, także będąc w domu" - powiedział PAP Świderski.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »