Kobieta menedżer równie skuteczna jak mężczyzna
REKLAMA
REKLAMA
W badaniach w ramach programu Talent Club zatytułowanych "Wojna Płci" na pytania związane ze sprawowaniem funkcji kierowniczych przez kobiety i mężczyzn odpowiedziało ponad 500 polskich menedżerów. Chociaż większość z nich dostrzega różnice w sposobie pracy kobiet i mężczyzn menedżerów, to jednak nie uważa, żeby miały one wpływ na ich efektywność i osiągnięcia zawodowe. Wyniki badań przedstawiono w czwartek dziennikarzom podczas konferencji w siedzibie PKPP Lewiatan.
REKLAMA
"Nie oznacza to jednak, że respondenci nie dostrzegają żadnej różnicy pomiędzy stylem pracy kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych. Zdaniem większości badanych menedżerki są bardziej dokładne w realizowaniu działań oraz cechują się większym nastawieniem na współpracę z ludźmi, a także częściej niż mężczyźni dostrzegają u innych osób emocje" - uważa socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego i ekspert programu Talent Club dr Anna Wilk. "Menedżerowie natomiast charakteryzują się większą bezwzględnością w dążeniu do celu, szybciej niż ich koleżanki podejmują decyzje, mają lepiej rozwinięte zdolności przywódcze i są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka" - dodała.
Żadna z powyższych cech nie decyduje jednak o tym, zdaniem menedżerów, czy dana osoba dobrze pełni swoje funkcje kierownicze. Według respondentów umiejętność dobrego zarządzania zespołem o wiele bardziej niż od płci zależy od sposobu pracy danej osoby i jej umiejętności interpersonalnych, takich jak zachęcanie podwładnych do kreatywnego myślenia i pozostawianie im swobody w sposobie wykonywania obowiązków.
REKLAMA
"Wyniki tych badań są obiecujące, bo większość badanych uważa, że menedżerki i menedżerowie mają podobne umiejętności, żeby zarządzać zespołami i projektami. Chodzi o to, że kobiety w środowisku menedżerskim są postrzegane jako równie skuteczne w swoich działaniach jak mężczyźni" - powiedziała PAP Wilk.
O tym, że do osiągnięcia sukcesu na stanowisku menedżera niezbędne są pewne określone społeczno-biologiczne cechy, które zależą od płci, przekonanych było 34 proc. uczestników badania. W grupie osób przekonanych, że przedstawiciele jednej z płci skuteczniej radzą sobie na stanowiskach kierowniczych (37 proc. respondentów), dominował pogląd, że lepszym menedżerem jest mężczyzna - tak uznało ponad dwie trzecie przedstawicieli tej grupy, przy czym w większości (58 proc.) byli to mężczyźni. Panie natomiast częściej niż panowie podkreślały, że kobiety lepiej od mężczyzn wykonują powierzone im obowiązki - podkreśliło to 20 proc. menedżerek biorących udział w badaniu.
Zdaniem Arkadiusza Świderskiego z Morgan Brown Group nierówność w ocenianiu płci wynika z tradycji, wychowania i mentalności, które ugruntowały się przez wieki. Dodatkowo w grę wchodzą różne role mężczyzny i kobiety.
"Teoretycznie można powiedzieć, że kobieta kosztuje pracodawcę więcej, bo korzysta z urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego. Jednak to się zmienia, gdyż dzięki rozwojowi technologii i zmianom stylu prowadzenia biznesu, takim jak telepraca, kobiety mogą efektywnie pracować, także będąc w domu" - powiedział PAP Świderski.
REKLAMA
REKLAMA