reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rekomendacje przedsiębiorców dla nowego rządu

Rekomendacje przedsiębiorców dla nowego rządu

PKPP Lewiatan przygotowała 35 rekomendacji, do realizacji których nowy rząd powinien przystąpić w pierwszym roku swojej działalności, aby uchronić gospodarkę przed spowolnieniem. Chodzi m.in. o likwidację przywilejów emerytalnych oraz ulepszenie procesu stanowienia prawa.

Zdaniem przedsiębiorców, rząd powinien szybko podjąć działania mające uchronić polską gospodarkę przed spowolnieniem, a także pozwolić utrzymać miejsca pracy i wpływy do budżetu. W tym celu Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przygotowała pakiet niezbędnych działań, do których realizacji nowy rząd powinien przystąpić w pierwszym roku działalności. Działania te ujęte są w 35 rekomendacjach, zawartych w ogłoszonej przez PKPP Lewiatan "Białej Księdze".

"Aby pomóc rządowi i tym samym sobie, przedstawiamy rekomendacje regulacji, które wynikają z wieloletnich doświadczeń przedsiębiorców i współpracujących z nimi ekspertów. Mamy nadzieję, że rząd poważnie weźmie je pod uwagę i korzystając z naszych propozycji przystąpi do działania" - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Rekomendacje zostały podzielone na dziewięć działów: polityka gospodarcza, podatki, rynek pracy, stosunki pracy, zabezpieczenie społeczne, prawo gospodarcze, energetyka i ochrona środowiska, fundusze europejskie i szkolnictwo niepubliczne.

Wśród rekomendacji znalazły się m.in. likwidacja przywilejów emerytalnych, uproszczenie i skrócenie procesu dochodzenia należności, zwiększenie efektywności zamówień publicznych czy stworzenie nowoczesnego i efektywnego systemu stanowienia prawa.

Zdaniem przedsiębiorców, jeżeli chcemy tworzyć nowe miejsca pracy i przyspieszyć wzrost produktywności, trzeba z jednej strony zwiększyć popyt na pracę, zwiększając inwestycje, a z drugiej - zwiększyć podaż pracy, wzmacniając motywację do pracy i podnosząc kwalifikacje zarówno osób pracujących, jak i biernych zawodowo. Chodzi o stworzenie warunków, wpływających - zwłaszcza przez odpowiednie regulacje dotyczące rynku pracy - na wzrost skłonności firm do inwestowania i do zatrudniania.

"Większość z tych rozwiązań, to nie są propozycje rewolucyjne, ale takie, które mają ułatwić funkcjonowanie nie tylko przedsiębiorstwa, ale i podatników. Jednym z ważniejszych postulatów jest zmiana systemu stanowienia prawa. Gdyby nie ułomne prawo, niepotrzebne byłyby potem komisje typu "przyjazne państwo", czy też ustawy deregulacyjne" - powiedziała PAP Bochniarz.

Eksperci Lewiatana podkreślają, że w kontekście narastającego osłabienia gospodarczego w Europie i na świecie widzą szansę związaną z nową kadencją rządu i parlamentu, by maksymalnie wykorzystać potencjał gospodarczy kraju. Leży to bowiem zarówno w interesie przedsiębiorców, czyli inwestorów i pracodawców, którzy pragną rozwijać swoje firmy, jak i pracowników, którzy chcą lepiej zarabiać. Jest to też w interesie rządu, odpowiadającego za finanse publiczne, których stan zależy także od sytuacji w gospodarce.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama