Rekomendacje przedsiębiorców dla nowego rządu
REKLAMA
Zdaniem przedsiębiorców, rząd powinien szybko podjąć działania mające uchronić polską gospodarkę przed spowolnieniem, a także pozwolić utrzymać miejsca pracy i wpływy do budżetu. W tym celu Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przygotowała pakiet niezbędnych działań, do których realizacji nowy rząd powinien przystąpić w pierwszym roku działalności. Działania te ujęte są w 35 rekomendacjach, zawartych w ogłoszonej przez PKPP Lewiatan "Białej Księdze".
REKLAMA
REKLAMA
"Aby pomóc rządowi i tym samym sobie, przedstawiamy rekomendacje regulacji, które wynikają z wieloletnich doświadczeń przedsiębiorców i współpracujących z nimi ekspertów. Mamy nadzieję, że rząd poważnie weźmie je pod uwagę i korzystając z naszych propozycji przystąpi do działania" - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.
Rekomendacje zostały podzielone na dziewięć działów: polityka gospodarcza, podatki, rynek pracy, stosunki pracy, zabezpieczenie społeczne, prawo gospodarcze, energetyka i ochrona środowiska, fundusze europejskie i szkolnictwo niepubliczne.
Wśród rekomendacji znalazły się m.in. likwidacja przywilejów emerytalnych, uproszczenie i skrócenie procesu dochodzenia należności, zwiększenie efektywności zamówień publicznych czy stworzenie nowoczesnego i efektywnego systemu stanowienia prawa.
REKLAMA
Zdaniem przedsiębiorców, jeżeli chcemy tworzyć nowe miejsca pracy i przyspieszyć wzrost produktywności, trzeba z jednej strony zwiększyć popyt na pracę, zwiększając inwestycje, a z drugiej - zwiększyć podaż pracy, wzmacniając motywację do pracy i podnosząc kwalifikacje zarówno osób pracujących, jak i biernych zawodowo. Chodzi o stworzenie warunków, wpływających - zwłaszcza przez odpowiednie regulacje dotyczące rynku pracy - na wzrost skłonności firm do inwestowania i do zatrudniania.
"Większość z tych rozwiązań, to nie są propozycje rewolucyjne, ale takie, które mają ułatwić funkcjonowanie nie tylko przedsiębiorstwa, ale i podatników. Jednym z ważniejszych postulatów jest zmiana systemu stanowienia prawa. Gdyby nie ułomne prawo, niepotrzebne byłyby potem komisje typu "przyjazne państwo", czy też ustawy deregulacyjne" - powiedziała PAP Bochniarz.
Eksperci Lewiatana podkreślają, że w kontekście narastającego osłabienia gospodarczego w Europie i na świecie widzą szansę związaną z nową kadencją rządu i parlamentu, by maksymalnie wykorzystać potencjał gospodarczy kraju. Leży to bowiem zarówno w interesie przedsiębiorców, czyli inwestorów i pracodawców, którzy pragną rozwijać swoje firmy, jak i pracowników, którzy chcą lepiej zarabiać. Jest to też w interesie rządu, odpowiadającego za finanse publiczne, których stan zależy także od sytuacji w gospodarce.
REKLAMA
REKLAMA